Firma sprzątająca bardziej opłacalna niż własna sprzątaczka?

Wiele niewielkich firm boryka się z problemem sprzątania biura. Kwestia ta jest bowiem niezwykle kłopotliwa w każdym przedsiębiorstwie, które zatrudnia jedynie kilka osób – sami pracownicy zwykle nie mają czasu na uprzątnięcie swojego miejsca pracy w zadowalający sposób, a zatrudnienie własnej sprzątaczki na kilka godzin w tygodniu często nie wchodzi w grę z powodu nikłego zainteresowania taką formą zatrudnienia. Jak więc rozwiązać problem sprzątania biura, które zatrudnia niewielką ilość osób, by na tym nie stracić?

Sprzątaczka z firmy zewnętrznej

sprzatanieNiewielkie przedsiębiorstwa zwykle decydują się więc na zatrudnienie sprzątaczki z firmy zewnętrznej. Rozwiązanie to pozwala podpisać umowę z dowolnym przedsiębiorstwem świadczącym usługi takie jak sprzątanie biur, sprawiając tym samym, że znika konieczność poszukiwania pracownika, który miałby pracować jedynie przez kilka godzin w miesiącu. Opcja ta jest opłacalna dla firm zewnętrznych, gdyż zatrudniają one wiele osób sprzątających, które w zależności od wyznaczonego im grafiku pracy, pracują w różnych miejscach, wykonując poszczególne zadania. Jeden pracownik nie jest zatem przypisany do konkretnego biura i może pracować na cały etat, świadcząc usługi porządkowe nawet na terenie całego miasta.

Firma sprzątająca może również bez przeszkód zastąpić chorego lub przebywającego na urlopie podwładnego, wysyłając do danego biura inną osobę, która również będzie mogła umyć podłogi, okna czy wyczyścić biurka oraz szafki. Korzystające z usług tego rodzaju przedsiębiorstwa biuro nie musi się więc martwić, że pewnego dnia okażę się, iż do pracy nie stawi się jedyna zatrudniona sprzątaczka i że przez długi okres nikt nie będzie jej zastępować, narażając małe biuro na ogromne straty finansowe związane z koniecznością zatrudnienia drugiego pracownika sprzątającego.

Niższe koszty sprzątania

Co ważne, sprzątanie biur oferowane przez profesjonalne firmy zewnętrzne jest znacznie tańsze niż samodzielne zatrudnianie osób do sprzątania. Firma sprzątająca może bowiem wystawić zleceniodawcy fakturę, na podstawie której biuro będzie mogło zwiększyć koszty prowadzenia działalności, zmniejszając tym samym swoje obciążenia podatkowe. Ponadto biuro nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS czy podatków w imieniu zatrudnionej przez siebie sprzątaczki, a jedynym rachunkiem, który musi uregulować w ramach opłacenia usługi czyszczenia biura.

Warto podkreślić, że firma zatrudniająca sprzątaczkę z zewnętrznego przedsiębiorstwa nie musi także ponosić kosztów związanych z zakupem sprzętu potrzebnego do czyszczenia – szczotek, mopów, ścierek, narzędzi do mycia szyb czy też rękawic ochronnych, jak i z nabywaniem szybko zużywających się detergentów niezbędnych do usuwania kurzu i innych zabrudzeń z biura oraz przynależących do niego pomieszczeń socjalnych. Wbrew pozorom koszt zakupu tychże przedmiotów nie jest niski, a ich rzadkie wykorzystywanie może sprawić, że będą one przeterminowane, przez co ich dalsze użycie nie będzie możliwe.

Sprzątanie od A do Z

Kolejnym atutem korzystania z usług zewnętrznej firmy sprzątającej jest możliwość zlecenia jej wykonania niemalże każdego zadania. Firma sprzątająca nie odmówi bowiem czyszczenia dużych okien o sporej wysokości czy też usunięcia plam ze skórzanej tapicerki fotela – nie stwierdzi ona, że nie posiada do tego celu odpowiedniego sprzętu lub że nie ma ona niezbędnych środków czyszczących. W przypadku przedsiębiorstw zewnętrznych sytuacje takie nie mają miejsca nigdy – brak oferowania pełnych usług sprzątania biur i innych pomieszczeń wiązałby się bowiem z utratą klientów i brakiem kolejnych zleceń.

Zawsze lepsze rozwiązanie

Podsumowując, zatrudnienie firmy sprzątającej zewnętrznej zawsze jest lepszym rozwiązaniem dla małych biur, w których pracuje niewiele osób. Posiadanie własnej sprzątaczki, która zna każdy zakamarek danej firmy, opłaca się jedynie dużym przedsiębiorstwom, które stać na znalezienie dla niej ewentualnego zastępstwa lub pomocnika. W przeciwnym razie nie będzie to dobry pomysł.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry