Flirtowanie online – czy jest bezpieczne?

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, opublikował w autorskiej Encyklopedii Wirusów VirusList.pl nowy artykuł pt.: „Flirtowanie online – czy jest całkiem bezpieczne?”. Tekst autorstwa Piotra Kupczyka, dyrektora działu prasowego w Kaspersky Lab Polska, w przystępnym języku tłumaczy, jakie cyberzagrożenia mogą na nas czekać na portalach randkowych.

Z braku czasu, z powodu nieśmiałości czy z potrzeby większego wyboru – coraz więcej singli szuka miłości online. W Europie 40% wszystkich żyjących w pojedynkę odwiedza strony i portale randkowe. W samych tylko Niemczech, Austrii i Szwajcarii około 12 milionów osób korzysta z tej formy flirtu. Jednak popularność portali randkowych przyciąga również tych, którzy szukają czegoś innego niż szczęścia, jakie daje bycie we dwoje. Jak pokazuje badanie, przez Internet kłamiemy częściej niż w realnym życiu.

80% informacji podawanych przez mężczyzn i 35% informacji przekazywanych przez kobiety jest nieprawdziwych, od fałszywych zdjęć po całkowicie fikcyjne profile. Patrząc na maila trudno powiedzieć, czy rzeczywiście został wysłany przez dwudziestokilkuletnią studentkę o blond włosach czy robota pocztowego próbującego załadować na Twój komputer szkodliwy program. Ryzyko wzrasta wraz z pikanterią tematu. W tak zwanej „branży dla dorosłych” portale skierowane do osób poszukujących spotkań erotycznych są znanymi źródłami oprogramowania crimeware.

KASPERSKY

Badanie przeprowadzone w maju 2008 roku pokazało, że 31% portali internetowych dla dorosłych zawierało pewną formę niebezpiecznej zawartości. Bez oprogramowania bezpieczeństwa – i zdrowego rozsądku – cyberprzestępca mógłby przejąć kontrolę nad Twoim komputerem w ciągu kilku chwil.

„Nawet gdy szybkie medium, jakim jest Internet, skłania nas do szybkiego uwodzenia, nie traćmy czujności”, mówi Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego w Kaspersky Lab Polska. „Stosujmy aktualne oprogramowanie, nie zapominając o zdrowym rozsądku. W końcu odrobina powściągliwości podczas flirtu jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła. Poza tym, tylko my – a nie nasze komputery – mamy decydować, czy chcemy oddać swoje serce tej wdzięcznie uśmiechającej się osobie ze zdjęcia.”

www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=561

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry