Folia stretch – praktyczne pakowanie i zabezpieczanie

Przez wiele lat do pakowania i zabezpieczania przesyłek używany był szary papier pakowy. Miał on jednak swoje wady – łatwo rozdzierał się, był bardzo podatny na zabrudzenia, wilgoć, błoto i podobne czynniki, a także trudno było go ułożyć tak, aby dopasował się idealnie do kształtu pakunku. Jednak od kilkunastu lat odchodzi on do historii – pojawiła się bowiem folia rozciągliwa, która ma znacznie lepsze właściwości.

Folia ochronna zamiast papieru

Dostępna w sprzedaży folia stretch to rozwiązanie, które pozwala na perfekcyjne opakowanie pakunku o każdej wielkości i kształcie. Jest znacznie bardziej wytrzymała na rozdarcia i czynniki fizyczne niż papier, ponadto nie przepuszcza wilgoci oraz płynów. Jej dużym atutem jest mocna rozciągliwość, dzięki czemu dopasowuje się idealnie do powierzchni i do każdej formy. Ponadto cechuje ją bardzo duża przyczepność, a więc praktycznie sama przykleja się do pakunku. Dzięki temu, że jest ona transparentna, doskonale widać, co chroni i czy przesyłka jest w stanie nienaruszonym. Można jednak używać również czarnej folii, która jest nieprzezroczysta i umożliwia ukrycie przed wzrokiem tego, co znajduje się pod spodem. Występuje też w innych kolorach – np. w niebieskim, który wygląda w miły dla oka sposób. W wielu magazynach stosuje się folie w różnych kolorach do pakowania różnego rodzaju towarów.

Jakie wymiary folii?

Folia stretch - praktyczne pakowanieNajczęściej spotykane rolki folii mają szerokość do 50 cm, jednak różnią się od siebie grubością. Najpowszechniejsze w użyciu są folie o grubości 17 i 23 mikronów. To właśnie takich folii używają najczęściej sklepy i hurtownie. Istnieją także mniejsze wersje, tzw. „stretch mini-wrap”. Mają one zaledwie 10 cm szerokości i są idealne do zabezpieczania małych przedmiotów lub łączenia ze sobą wielu pakunków. W przypadku większych szerokości, można takich folii używać do owijania całych palet. Jeśli chodzi o całkowitą długość rolki z folią, to może ona wynosić nawet do 150 m.

Ile kosztują folie?

Folia stretch to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Cena uzależniona jest od jej długości oraz rozciągliwości (najbardziej popularna to 150%). Im większa rozciągliwość, tym bardziej wydajna każda rolka folii, o czym należy pamiętać.

Dodatek ułatwiający nakładanie folii

Jeśli zachodzi konieczność częstego pokrywania folią różnego rodzaju opakowań i kształtów, wówczas warto zaopatrzyć się w specjalny do niej dodatek. Jest to dyspenser do folii stretch. Zwalnia on z konieczności ręcznego rozciągania folii, ponadto ułatwia jej zakładanie. Składa się z dwóch elementów. Jeden trzyma rolkę, a drugi umożliwia jej prowadzenie. Rozwiązanie to pozwala także na dokładne jej rozciągnięcie, dzięki czemu przylgnie idealnie do opakowania.

Wpisy promowane

Wydarzenia

4. Data Economy Congress
07.10.2024 - 08.10.2024
CyberTrust 2024
07.10.2024 - 08.10.2024
AI Biznes Forum
29.10.2024 - 30.10.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top