Formalności przed budową domu – podpowiadamy krok po kroku

Marzeniem wielu osób jest posiadanie własnego domu z ogrodem. Zanim jednak można rozpocząć budowę domu należy liczyć się z załatwieniem wielu formalności . Niejednokrotnie ich uzyskanie wszystkich pozwoleń trwa tyle co sama budowa albo i dłużej. W budowie domu można wyróżnić kilka podstawowych etapów: zakup działki, ewentualne jej uzbrojenie, projekt, pozwolenia i przygotowanie terenu do budowy.

Formalności przed budową domu - podpowiadamy krok po kroku 1

Działka – pierwszy, najważniejszy krok

Zanim zdecydujemy się na kupno działki należy sprawdzić, czy budowa wymarzonego domu jest możliwa na danym terenie. W tym celu należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz decyzją o warunkach zabudowy. Z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego można zapoznać się w najbliższym urzędzie i określa:

– czy na danym terenie jest przewidziana zabudowa jednorodzinna,

– jakie są dopuszczalne gabaryty obiektów,

– linie zabudowy,

– szczególne warunki zabudowy.

Wniosek o wydanie warunków zabudowy może złożyć każda zainteresowania osoba, nie tylko właściciel gruntu. Podobnie jak decyzja o warunkach zabudowy, która również może być wydana kilku osobom. Ponadto decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu, a z założenia jest ważna bezterminowo.

Na tym etapie warto zapoznać się dokładnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pod kątem planowanych inwestycji. Przeważnie budując dom chcemy osiągnąć ciszę i spokój, warto więc ustalić czy w najbliższym czasie nie jest przewidziana niedaleko budowa np. galerii handlowej. Kolejnym istotnym czynnikiem jest dostępność mediów na danej działce. Brak wodociągu będzie wiązał się z budową własnej studni. Natomiast w przypadku braku możliwości przyłączenia się do kanalizacji sanitarnej do wyboru jest szambo lub budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Należy pamiętać, że eksploatacja szamba wiąże się dużymi kosztami związanymi z jego opróżnianiem. Zdecydowanie bardzie ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem jest montaż przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków. Jednak budowa przydomowej oczyszczalni jest możliwa na terenach nieskanalizowanych oraz w miejscach, gdzie w najbliższym czasie nie przewiduje się budowy kanalizacji sanitarnej. Jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w najbliższym czasie skanalizowanie terenu, urząd jako rozwiązanie tymczasowe może nakazać budowę szamba. W przypadku możliwości instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków, warto skupić się na wyborze sprawdzonego rozwiązania, aby przez lata cieszyć się z jej użytkowania. Przydomową oczyszczalnią ścieków wyróżniającą się bezawaryjną pracą jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol. Biologiczna oczyszczalnia ścieków NV posiada 20-letnią gwarancję oraz znak CE. Firma Traidenis-Pol na terenie Polski posiada sieć lokalnych, autoryzowanych dystrybutorów oraz ponad 14000 sprawnie działających przydomowych oczyszczalni NV.

Kolejny etap to wybór projektu domu i zgłoszenie do Starostwa budowy domu. W przypadku, kiedy posiadłość będzie posiadała przydomową oczyszczalnię ścieków lub studnię wody pitnej należy uwzględnić to w projekcie, aby uniknąć załatwiania zbędnych formalności w późniejszym czasie. Należy pamiętać, że budowę domu należy rozpocząć 3 lata od dnia zgłoszenie, po upływie tego terminu pozwolenie traci moc.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top