Formularz Esta – na co zwracać uwagę podczas wypełniania wniosku?

Od 11 listopada 2019 roku Polacy nie muszą starać się o wizę, gdy chcą podróżować do USA w celach turystycznych bądź biznesowych. Wystarczy wypełnić specjalny formularz Esta i uiścić opłatę rejestracyjną w wysokości 14 dolarów. Oczywiście przy uzupełnianiu wniosku warto zachować sporą ostrożność, tak aby nie popełnić błędu mogącego skutkować jego odrzuceniem.

Formularz Esta - na co zwracać uwagę podczas wypełniania wniosku? 1

Uproszczona procedura ułatwia przekroczenie granicy

ESTA to kompleksowy system pozwalający na ekspresowe zgłoszenie wyjazdu do USA. Cały proces odbywa się w ramach ruchu bezwizowego i wymaga jedynie złożenia wspomnianego we wstępie formularza. Oczywiście istnieją pewne konkretne warunki i ograniczenia. Po pierwsze, pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych nie może trwać łącznie powyżej 90 dni. Po drugie, zgoda wydana dla podróżującego obowiązuje dokładnie przez dwa lata, a po upływie tego czasu automatycznie wygasa.

Niezwykle istotne jest również posiadanie ważnego paszportu z chipem przystosowanym do odczytu komputerowego. Program ESTA stanowi znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które pragną zwiedzić amerykańskie miasta lub inne ciekawe miejsca, załatwić konkretne sprawy służbowe (podpisanie umowy, przeprowadzenie negocjacji handlowych, prezentacja oferty na targach branżowych itp.), odwiedzić rodzinę, wziąć udział w wydarzeniu sportowym lub muzycznym, ewentualnie odbyć spotkanie edukacyjne. 

Rzetelność zwiększa szansę na powodzenie 

Formularz Esta jest dokumentem stosunkowo łatwym do wypełnienia – szczególnie że znajduje się na stronie dostępnej w języku polskim. Trzeba do niego wprowadzić takie dane, jak własne imię i nazwisko, płeć, data urodzenia, adres zamieszkania, kraj obywatelstwa, imiona i nazwiska rodziców, data ważności i numer paszportu, adres e-mail, numer telefonu komórkowego, podstawowe informacje odnośnie karty kredytowej bądź portfela PayPal, ogólne informacje o bieżącym zatrudnieniu, a także stan zdrowia i nazwy profili w mediach społecznościowych.

 Podczas wpisywania należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby nie popełniać rażących błędów ortograficznych i literówek, zachować poprawność znaków specjalnych, unikać tzw. ukrytych spacji oraz podawać wyłącznie precyzyjne dane (nie pozostawiające żadnych wątpliwości). 

Kilka potencjalnych pułapek 

Uzupełniając formularz Esta, warto zawsze zadbać o prawidłowe wprowadzanie liczb (np. powszechnym problemem jest pomylenie „O” z „0”), korzystanie z nowoczesnego oprogramowania i szyfrowania 128-bitowego czy wyłączenie w przeglądarce plików Cookie i JavaScript. Jeśli nie znamy jakichś informacji dotyczących osoby kontaktowej mieszkającej w USA, to w odpowiednie pola wpisujemy po prostu „00”. 

Pamiętajmy też o przesłaniu wniosku co najmniej 72 godziny przed planowanym wylotem z Polski i dokonaniu płatności rejestracyjnej w ciągu maksymalnie 7 dni. W razie uzyskania decyzji odmownej zapłacimy 4 dolary za samo rozpatrzenie aplikacji. Zazwyczaj amerykańskie organy urzędowe nie przekazują powodów jej odrzucenia, więc nie mamy świadomości, w czym konkretnie zawiniliśmy. Najlepszym rozwiązaniem jest ponowne przebrnięcie przez całą procedurę.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top