Generalny wykonawca – czyli kto?

Budowanie jakiegokolwiek obiektu jest procesem złożonym, skomplikowanym i wymagającym. To odpowiedzialne zadanie, wymagające jednocześnie dużych nakładów finansowych i znacznej ilości poświęconego czasu. Samodzielne zajęcie się wszystkim jest możliwe, jednak również trudne. To właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy generalnego wykonawcy – dowiedz się, na czym taka pomoc polega!

Generalny wykonawca - czyli kto? 1

Czym zajmuje się generalny wykonawca?

Generalny wykonawca jest przedsiębiorcą, który na zlecenie inwestora przejmuje nadzór nad realizacją i przebiegiem prac budowlanych. W praktyce – praktycznie wszystkie obowiązki zostają przejęte przez generalnego wykonawcę, a zadaniem inwestora jest jedynie szczegółowe określenie swoich wymagań, akceptacja kosztorysu i harmonogramu. 

Po dokonaniu wszystkich niezbędnych ustaleń, generalny wykonawca tworzy kilka wersji kosztorysu – uwzględniających inne materiały i różniących się ostateczną ceną. Inwestor musi zaakceptować jedną z nich – wówczas niezbędne materiały są zamawiane i rozpoczęcie prac staje się możliwe. Profesjonaliści mogą pomóc w dokonaniu wyboru, doradzając, co w danej sytuacji będzie najlepszym rozwiązaniem. Generalny wykonawca tworzy harmonogram prac, a także dba o zabezpieczenie terenu budowy, dostęp do niezbędnych pojazdów, maszyn i urządzeń oraz zatrudnienie specjalistów od poszczególnych prac. 

Generalny wykonawca – formalności

Gdy rozpoczynamy współpracę z generalnym wykonawcą, musimy podpisać umowę, która będzie zawierała wszystkie ustalenia oraz zakres obowiązków każdej ze stron. Generalny wykonawca zobowiązuje się do wykonania prac w terminie, poprawnie i zgodnie z prawem budowlanym oraz wiedzą techniczną. 

Zlecając nadzór nad budową generalnemu wykonawcy, przekazujemy mu także obowiązek zajmowania się niezbędnymi formalnościami – musimy jednak zadbać o konieczne w takiej sytuacji pełnomocnictwo. 

Generalny wykonawca – dlaczego warto?

Korzystając z pomocy generalnego wykonawcy możemy pozostawić plac budowy w dobrych rękach – a zaoszczędzony czas poświęcić na rozwijanie swojego biznesu i pracę w swojej branży. Dzięki temu, że generalni wykonawcy współpracują ze znanymi sobie, sprawdzonymi podwykonawcami – na pewno znajdą najbardziej odpowiednich dla naszych potrzeb specjalistów. Doświadczenie i koordynacja poszczególnych ekip wykonawców sprawiają, że proces budowy przebiega bardzo sprawnie. 

Generalny wykonawca to gwarancja tego, że wszystkie prace i formalności będą wykonane dokładnie tak, jak trzeba. Możemy nie myśleć o tym, czy aby na pewno o wszystkim pamiętaliśmy – nie musimy również obawiać się popełnienia błędów. Unikamy też zbędnych komplikacji i problemów wynikających z braku doświadczenia i niedostatecznej znajomości branży budowlanej. 

Korzystanie z generalnego wykonawstwa staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie ma w tym nic dziwnego – to sposób na to, by powierzone w ręce profesjonalistów prace przebiegały sprawniej. Warto zadbać, by wybrać sprawdzonego wykonawcę generalnego – jeśli interesują cię takie usługi, sprawdź ofertę marki WPIP

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top