Niewykluczone, że większość ludzi poznała słowo “kryptowaluty”, lecz z taką samą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że nic im to wyrażenie nie mówi. Jeśli też jesteśmy w tej sytuacji, warto, abyśmy poznali to pojęcie, ponieważ wraz ze zmieniającym się światem ten wirtualny pieniądz coraz bardziej dochodzi do głosu. Kto wie, czy za jakiś czas nie będzie powszechnym środkiem płatniczym. Obecnie coraz więcej osób korzysta z giełd kryptowalut. Poznajmy je lepiej, by skutecznie i bezpiecznie handlować wirtualnymi walutami.
Sięgnijmy daleko w przeszłość, by zrozumieć przyszłość
Każdy mądry nauczyciel historii powie, że aby zrozumieć to, co przeżywamy obecnie i przewidzieć przyszłe wydarzenia, musimy sięgnąć do wcześniejszych dziejów. Wszystko już było – może pod inną postacią, odmiennie nazwane, ale zachodziły te same procesy. Dokładnie to widać na przykładzie rozwoju pieniądza, który zmieniał się wielokrotnie. Najpierw płaciło się solą, później dukatami i złotem. Dopiero po tym pojawiły się pierwsze banknoty – były nimi emitowane przez instytucje kwity depozytowe. Historycy spierają się, kiedy zadebiutowały pieniądze w formie, którą znamy dzisiaj. Najpewniej już w IX w. n.e. w Chinach. Później – dzięki znanemu podróżnikowi Marco Polo – dotarły one na Stary Kontynent. Dopiero jednak od XVII wyparły inne metody płatnicze.
Obserwując te historyczne zmiany, nie powinno nas dziwić, że pojawienie się nowej, wirtualnej waluty to kwestia czasu. Ciężko powiedzieć jak długiego. Pewne jest jednak, że zmiany, które obecnie zachodzą, są nieodwracalne. Tym bardziej warto poznać je lepiej, zwłaszcza że za sprawą giełd kryptowalut można skutecznie nimi handlować i zarabiać.
Czym jest kryptowaluta?
Jak już wspomnieliśmy powyżej – kryptowaluta to wirtualny pieniądz, czyli nie ma, jak tradycyjny środek płatności postaci materialnej. Co więcej, jako że jest to waluta zdecentralizowana, nie ma nad nią władzy i kontroli żadna centralna instytucja emisyjna. Ani banki, ani rządy państw nie są w stanie w jakikolwiek sposób na nią wpływać. To oznacza w konsekwencji, że nie można ją przypisać do żadnego kraju, dzięki czemu nie jest również związana z żadnymi przepisami. Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin, który zadebiutował w 2008 roku.
Jak działają giełdy kryptowalut?
Na kryptowalutach można zarobić, co zapewniają różne giełdy. Jedną z lepszych znajdziemy pod adresem gielda-kryptowaluty.pl. Są dostępne dla wszystkich i można na nich handlować 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Zawsze więc możemy podejmować decyzję wtedy, kiedy jest ku temu najbardziej dogodny inwestycyjnie moment. Oczywiście, nim zaczniemy, dowiedzmy się na ten temat jak najwięcej, gdyż handlowanie walutami – niezależnie, czy mowa o tradycyjnych, czy wirtualnych pieniądzach – to zawsze szanse, ale i ryzyko.
Na giełdach możemy przyjąć różną strategię działania nabycia i sprzedaży monet. Jednym z nich jest bezpośredni wykup od samej giełdy. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, mamy pewność, że w taką transakcję nie będzie zaangażowany żaden inny inwestor. Całość została tak skonstruowana, aby wszystko przebiegało szybko i sprawnie. Z naszego rachunku bankowego transferowana jest fizyczna waluta, a następnie wymienia na wirtualne pieniądze – oczywiście wedle ich aktualnej wyceny. Ten sposób ma niestety jedną wadę, gdyż kupując cyfrowe monety bezpośrednio od właścicieli giełdy, zostajemy obciążeni dodatkowymi opłatami manipulacyjnymi.
Drugie rozwiązanie wydaje się lepsze, ponieważ w tym wypadku giełda ma jedynie status pośrednika. Jako platforma zapewnia spotkania kupujących i sprzedających, a także możliwość transakcji. Na tym jednak kończy się ich rola, która jest mocno ograniczona. Dodatkowe opłaty, jeśli się pojawiają, są bardzo małe. Często nie ma ich wcale.
Szukamy giełdy kryptowalut – na co zwrócić uwagę?
Dostępnych jest bardzo dużo giełd kryptowalut, lecz czy wybrana przez nas jest faktycznie warta uwagi? Czy wymiana walut w takim miejscu jest dla nas bezpieczna i korzystna pod względem finansowym? Jeśli chcemy mieć pewność, że tak jest, oceńmy najważniejsze parametry.
Przede wszystkim, przekonajmy się, jak prezentuje się jej zaplecze techniczne. To niezwykle istotne, ponieważ giełdy kryptowalut w całości są wirtualne, więc wszystko musi działać tu jak w szwajcarskim zegarku. Platforma powinna funkcjonować bezawaryjnie, intuicyjnie i być przygotowana na obsługę zwiększonego ruchu oraz ilość transakcji.
Ma to również przełożenie na bezpieczeństwo, ponieważ tam, gdzie duże pieniądze, tam też wirtualni przestępcy czyhający na okazję, by wzbogacić się naszym kosztem. Nim zdecydujemy się skorzystać z danej giełdy, sprawdźmy, jak chroni się w takim miejscu użytkowników i ich środki pieniężne.
Pamiętajmy też, że najlepsze giełdy pobierają mniejsze prowizje, a jednocześnie zapewniają dostęp do ogromnego wyboru coinów oraz par walutowych.
Wiele osób z powodzeniem korzysta z giełd kryptowalut, inni dopiero zaczynają, stawiając pierwsze kroki. Czy też zamierzamy spróbować? Wiemy już, że warto, pamiętajmy jednak, że to zawsze szansa, ale i ryzyko, więc działajmy ostrożnie, ucząc się powoli i pilnie.
Wpisy promowane
- Integracja danych z różnych źródeł jako klucz do sukcesu e-commerceW dzisiejszym świecie e-commerce dane stanowią jedno z najważniejszych aktywów biznesowych. Firmy zbierają informacje z różnych źródeł – od systemów ...
- Kiedy warto zacząć inwestować – najlepszy moment na wejście na giełdęInwestowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na budowanie długoterminowego majątku. W dobie rosnącej świadomości finansowej coraz więcej osób zastanawia się, ...
Wydarzenia
Brak PatronatówNajnowsze wpisy
- Black Week 2024: wzrost sprzedaży o ponad 20% na platformie IdoSellW 2024 roku Black Week okazał się niezwykle udanym okresem dla e-commerce, szczególnie dla sklepów korzystających z platformy IdoSell. W ...
- Notino odnotowuje wzrost zamówień o 29% podczas Black FridayNotino, największy europejski sklep internetowy z produktami w kategorii uroda i zdrowie, osiągnął historyczny sukces podczas tegorocznego Black Friday. W ...
- Nowe przepisy w zakresie komunikacji elektronicznej: Co zmieni się od listopada 2024 roku?Listopad 2024 przyniesie istotne zmiany w prawie komunikacji elektronicznej. Nowa ustawa, zwana PKE (Prawo Komunikacji Elektronicznej), wprowadza jednolite regulacje dotyczące ...
- Click to Pay w PayUClick to Pay to nowoczesne rozwiązanie płatnicze, które jest już dostępne w systemie PayU. Umożliwia ono właścicielom kart Mastercard szybkie ...
Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.