Gwarancje w sieci

Zakup sprzętu AGD i RTV za pośrednictwem internetu cieszy się coraz większą popularnością. O ile przy kupnie urządzeń domowych w tradycyjnym sklepie, konsumenci sprawdzają kartę gwarancyjną, o tyle przy transakcjach internetowych rzadko o nią pytają. Tymczasem pozwoliłoby im to uniknąć wielu kłopotów.
Dokument gwarancyjny jest dla nabywcy jednym z podstawowych czynników decydujących o zakupie danego towaru. Gwarancja jakości zapewnia sprawne funkcjonowanie przedmiotu, a także nakłada na gwaranta pewne zobowiązania, takie jak usunięcie wady fizycznej lub dostarczenie nowego, sprawnego towaru, jeśli nie spełnia on specyfikacji określonej w oświadczeniu gwarancyjnym. Dla konsumenta karta gwarancyjna jest więc podstawowym zabezpieczeniem w przypadku kłopotów z zakupionym produktem.

Lekceważenie gwarancji w przypadku e-zakupów wynika prawdopodobnie z faktu przyzwyczajenia konsumentów do tradycyjnych form sprzedaży, a co się z tym wiąże do tego, iż oferowany asortyment pochodzi z polskiej sieci dystrybucji oraz posiada polską gwarancję.

Tymczasem w obliczu szybko rosnącej konkurencji na rynku e-commerce, niektóre sklepy internetowe specjalizujące się w sprzedaży sprzętu AGD i RTV, rezygnują z zaopatrywania się w polskich kanałach sprzedaży, oferując towar sprowadzany z Europy Zachodniej. Niekwestionowaną korzyścią sprowadzania sprzętu z zagranicy jest możliwość zaoferowania klientowi niższej, finalnej ceny. Należy jednak zaznaczyć, że taki sprzęt w przeciwieństwie do sprzętu kupowanego u polskich dystrybutorów, nie posiada polskiej gwarancji. Dokument gwarancyjny stanowi tzw. gwarancja europejska, która w praktyce może oznaczać więcej kłopotów niż pożytku.

“Klienci sklepów internetowych bardzo często nie zwracają uwagi na to, czy sprzęt oferowany przez dany sklep posiada polską czy europejską gwarancję, O ile na początku taka informacja może nam się wydawać błaha, o tyle w przypadku awarii zakupionego towaru okazuje się, że był to kluczowy błąd”, mówi Michał Pachlewski, Wiceprezes sklepu internetowego AGDMedia.pl, oferującego między innymi sprzęt gospodarstwa domowego.

Teoretycznie europejska gwarancja zapewnia możliwość oddania towaru do naprawy w dowolnym kraju leżącym na terenie Europy. W praktyce zapewnienia te mogą okazać się jednak iluzją, jeżeli podmiot wystawiający gwarancję nie wskazał konkretnych serwisów, do których może się zgłosić konsument. Jeżeli jednak gwarant wymienił punkty serwisowe, może okazać się, że w Polsce akurat takiego serwisu nie przewidział. W takiej sytuacji nabywca zmuszony będzie kontaktować się ponownie za sklepem, w którym dokonał zakupu, a w niektórych przypadkach nawet z zagranicznymi serwisami, co w znaczny sposób wydłuża termin realizacji naprawy bądź wymiany sprzętu, a także naraża konsumenta na dodatkowe koszty związane z odesłaniem towaru do punktu serwisowego. Kolejnym problemem w przypadku europejskiej gwarancji jest możliwość wymiany towaru w każdym kraju w autoryzowanym serwisie danej marki. Większość autoryzowanych punktów nie uznaje bowiem gwarancji wystawionej przez przedstawiciela marki z zagranicy.

Takich problemów konsument unika w przypadku zakupu urządzeń domowych w sklepach on-line, które oferują asortyment z polskich kanałów dystrybucji. “Dla AGDMedia.pl posiadanie sprzętu z polskich sieci dystrybucji, a co za tym idzie, z polskimi gwarancjami, było priorytetem. Po pierwsze taka gwarancja zapewnia naszym klientom autoryzowany serwis w  większości przypadków w ciągu 48 godzin. Po drugie, przy problemach z dużym sprzętem AGD i RTV, serwis przyjeżdza do domu zgłaszającego usterkę. W przypadku gwarancji europejskich bywa, że sprzęt trzeba odsyłać do producenta, a wszystkie procedury mogą przeciągnąć się nawet do kilku tygodni, jeśli nie miesięcy. Warto również podkreślić łatwą i sprawną komunikację z przedstawicielami danej marki w przypadku towaru zakupionego od polskich dystrybutorów. Klient zazwyczaj ma do dyspozycji infolinię oraz szereg innych form kontaktu”, mówi Michał Pachlewski “Podsumowując, dzięki zakupom w sklepach on-line zaopatrujących się u polskich dystrybutorów, konsumenci mają pewność szybkiej obsługi serwisowej i gwarancyjnej w autoryzowanych serwisach na terenie całej Polski”, – dodaje.

Okazuje się zatem, że decydując się na zakup danego urządzenia warto kierować sie nie tylko ceną, ale warto również zwracać szczególną uwagę na to, czy dany sklep internetowy posiada sprzęt z polskimi, czy europejskimi gwarancjami.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry