Ile kosztuje patent międzynarodowy?

Coraz więcej firm korzysta z ochrony swoich wynalazków, aby konkurencyjne firmy nie mogły tworzyć podobnych produktów lub wykorzystywać wymyślonych przez nich technologii. Do tego właśnie służy patent, dający odpowiednią ochronę prawną zarówno na terenie kraju, jak też na całym świecie.

Ile kosztuje patent międzynarodowy? 1

Coraz więcej firm korzysta z ochrony swoich wynalazków, aby konkurencyjne firmy nie mogły tworzyć podobnych produktów lub wykorzystywać wymyślonych przez nich technologii. Do tego właśnie służy patent, dający odpowiednią ochronę prawną zarówno na terenie kraju, jak też na całym świecie.

Czym jest patent i co daje?

Ochrona patentowa umożliwia firmie posiadanie wyłączności na stosowanie nowych technologii czy produktów. Jeśli wymyślono rozwiązanie, które wcześniej nie było znane, wówczas patent umożliwia ochronę własności danej technologii czy produktu. Oznacza to, że tylko firmy lub osoby, które posiadają patent mogą z niego korzystać, zaś pozostali za nieprawne stosowanie tych rozwiązań mogą ponieść bardzo surowe kary. Aby jednak było to możliwe, należy przejść odpowiednią procedurę, które umożliwia uzyskanie patentu i w ten sposób ochronę swojej własności. Oczywiście należy liczyć się z czasem, który jest na to potrzebny, jak również z opłatami związanymi z wydaniem patentu.

Jak uzyskać patent?

Uzyskanie patentu wiąże się z przejściem odpowiedniej procedury, uzależnionej od tego, czy mowa o patencie krajowym czy tak zwanym „międzynarodowym”. Patent daje wyłączność na korzystanie z opatentowanych rozwiązań, jednakże nie dłużej niż przez okres 20 lat. Należy złożyć odpowiednie wnioski, poparte dokumentacją, która jest badana przez krajowy Urząd Patentowy. Zgłoszenie patentu zajmuje sporo czasu, bowiem Urząd zobowiązany jest do publikacji informacji o zgłoszeniu przez określony czas, aby mieć pewność że nikt inny nie zgłasza do niego roszczeń. Za wydanie patentu należy wnieść stosowne opłaty, uzależnione przede wszystkim od rodzaju patentu. Uzyskanie patentu krajowego wiąże się z kosztami od 10 do nawet 40 tysięcy złotych, w zależności od tego, jakiej dziedziny on dotyczy. Oczywiście należy do tego doliczyć również opłaty za ochronę, ponoszone zazwyczaj w skali rocznej.

Patent międzynarodowy

Patent międzynarodowy daje znacznie szersza ochronę, jednakże jego posiadanie to dodatkowe koszty. Samo zgłoszenie to koszt około 3 tysięcy Euro, ponadto należy przygotować się na trwającą około 3-4 lat procedurę jak również kolejne koszty związane z opłata za ochronę patentu. Zgłoszenie patentu międzynarodowego wymaga także prowadzenia procedury patentowej na poziomie krajowym, co podnosi łączne koszty. Ponadto nie można zapominać o skomplikowanej dla wielu procedurze, dlatego dobrym pomysłem jest zatrudnienie profesjonalnej kancelarii do obsługi i przeprowadzenia całej procedury.

Specjaliści bardzo pomocni

Kancelaria patentowa, czyli taka, która specjalizuje się w prowadzeniu postępowań patentowych może pomóc w znacznym skróceniu procedur. Często bowiem jej wydłużenie spowodowane jest nieprawidłowym wypełnieniem niezbędnych dokumentów jak również brakami w wysyłanych zgłoszeniach. Koszt zatrudnienia profesjonalnej kancelarii nie należy do niskich, jednakże biorąc pod uwagę oszczędności, jakie można uzyskać w związku ze skróconą procedurą z pewnością warto pomyśleć o zatrudnieniu profesjonalistów. Ponadto szybsze zakończenie procedury daje większą pewność tego, że inni nie opatentują tego samego rozwiązania.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top