Interim manager – do czego jest potrzebny?

Przedsiębiorcy coraz uważniej przyglądają się rozwojowi rynku menadżerskiego, na którym w ostatnich latach zachodzą poważne zmiany. Na popularności zyskują menadżerowie do wynajęcia, którzy nie są zatrudnieni w żadnej firmie, jednak regularnie zarządzają przedsiębiorstwami. Zajmują się doraźną pomocą na zamówienie. Fachowców tego typu nazywa się interim managerami.

Zadania interim managera

Interim manager – do czego jest potrzebny? 1Manager do zadań specjalnych, czasowy zarządca, ale też specjalista od zwolnień. To wszystko określenia, których często używa się do opisu interim managerów. Wydaje się, iż nazwanie specjalisty managerem do zadań specjalnych jest najtrafniejsze. Rzecz w tym, iż interim manager nie zawsze zajmuje stanowisko zarządcze, niekoniecznie musi też mieć uprawnienia do zwalniania pracowników. Natomiast niemal zawsze czasowy manager ma do rozwiązania mniej lub bardziej konkretny problem. Do najczęściej powierzanych interim managerowi zadań należą:

  • przeprowadzenie restrukturyzacji
  • poprawa płynności finansowej przedsiębiorstwa
  • obniżenie kosztów działalności
  • usprawnienie procesów
  • przeprowadzenie fuzji lub przejęcia

Zadania interim managera mogą być jednak sprecyzowane nieco mniej dokładnie. Czasami specjalista jest zatrudniany po to, aby zarządzać całym przedsiębiorstwem lub przynajmniej którymś z jego działów. Przedsiębiorcy decydują się na taki ruch z różnych powodów. Jednym z nich może być chęć sprawdzenia, czy możliwe jest usprawnienie działania firmy. Poza tym menadżer do wynajęcia to oferta dla przedsiębiorców poszukujących zastępstwa dla dotychczasowego menadżera. Interim menadżer wypełnia lukę w trakcie dłuższego urlopu chorobowego dotychczasowego pracownika lub też podczas poszukiwań nowego menadżera etatowego w miejsce właśnie zwolnionego.

Czy zatrudnienie interim managera jest opłacalne?

Podstawowym pytaniem, które przed zatrudnieniem menadżera zadaje sobie przedsiębiorca, jest opłacalność tego przedsięwzięcia. Pozornie, z finansowego punktu widzenia, opłacalność mogłaby wydawać się wątpliwa. Interim managerowie cenią się bowiem wysoko, gdyż ich miesięczne zarobki zaczynają się od ok. 20 tys. złotych, natomiast najlepsi potrafią czerpać dochód rzędu 100 tys. zł miesięcznie. Warto jednak rozważyć pozytywne strony zatrudnienia tego typu specjalisty.

Głównym argumentem przekonującym do skorzystania z usług menadżera do wynajęcia jest po prostu jego fachowość. Nikt nie przeprowadzi restrukturyzacji tak sprawnie i profesjonalnie, jak wyspecjalizowany w tej kwestii interim manager. Ponadto, fachowiec pomoże również w rozwiązaniu problemów finansowych trapiących firmę od dłuższego czasu. Należy też pamiętać, że koszty tylko pozornie są aż tak wysokie. Manager czasowy pracuje na kontrakcie, przez co zatrudniający go przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych z etatem, takich jak opłacanie obowiązkowych składek. Ponadto, popularnym sposobem rozliczenia z interim managerami jest związanie wyceny pracy z jej efektami. Innymi słowy, przedsiębiorca płaci za skuteczność. Poszukując interim managera, który ma pomóc w rozwiązaniu konkretnego problemu lub też przejąć zarządzanie firmą na pewien czas, warto odwiedzić stronę masteryofmanagement.pl. Znaleźć tam można fachowców wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top