Internauci a motoryzacja

Aż 29 proc. polskich internautów zamierza w ciągu najbliższego roku kupić samochód – czytamy w najnowszym raporcie firmy badawczej Gemius SA, poświęconemu rynkowi samochodów nowych i używanych.
Jak wynika z opracowania Gemius, co trzeci badany internauta zamierza kupić samochód w ciągu najbliższego roku (29 proc.). Mimo optymistycznych prognoz, odsetek respondentów zainteresowanych tego typu zakupem jest mniejszy niż przed rokiem (33 proc. w 2006). Wzrosła natomiast liczba osób niezdecydowanych z 20 do 28 proc. Tym ważniejsza jest więc wiedza o potencjalnych nabywcach i czynnikach, które mogą ich przekonać do podjęcia decyzji.

Internauci a motoryzacja 1

W raporcie „Internauci a rynek samochodów nowych i używanych” można znaleźć m.in. najważniejsze informacje dotyczące preferencji internautów związanych z zakupem samochodu i jego posiadaniem. W szczegółowy sposób zostały przedstawione najważniejsze dane o potencjalnych nabywcach – ich wiek, miejsce zamieszkania, dochód, jak również staż bycia kierowcą. Co więcej, w raporcie poddano analizie czynniki wpływające na podjęcie decyzji o zakupie samochodu, oceniono lojalność wobec marki, a także przedstawiono najbardziej popularne źródła wiadomości motoryzacyjnych.

Jak wynika z raportu, większość internautów (69 proc.) zamierzających nabyć auto planuje zakup używanego samochodu, a wielu z nich jest zdecydowanych na skorzystanie w tym celu z pośrednictwa internetu. Pośród respondentów zamierzających kupić używane auto, aż 17 proc. planuje zakup u sprzedawców znalezionych za pomocą ogłoszeń on-line, a 7 proc. na aukcjach internetowych. Jednocześnie tylko 6 proc. deklaruje chęć skorzystania z tradycyjnych ogłoszeń prasowych.

Szukając swojego idealnego auta, internauci zwracają przede wszystkim uwagę na typ silnika. Kolejne dwa parametry istotne przy wyborze samochodu to zużycie paliwa oraz marka. Warto zwrócić uwagę, że osoby zamierzające nabyć nowe auto i te, które planują zakup samochodów używanych, różnią się pod względem czynników decydujących o zakupie. Na przykład osoby zamierzające kupić używane auto zwracają częściej uwagę na koszt eksploatacji pojazdu. Natomiast dla potencjalnych kupców nowych samochodów ważniejsze są m.in. wyniki testów zderzeniowych oraz wyposażenie. Jak pokazują wyniki raportu, w obu grupach popularnym źródłem wiedzy na temat parametrów samochodu jest internet.

Aż 70 proc. osób zamierzających kupić samochód  szuka informacji związanych z wyborem auta on-line – głównie odwiedzając internetowe serwisy motoryzacyjne lub fora. Jedynie co drugi (56 proc.) zasięga porady u znajomych, a jeszcze mniej (39 proc.) czerpie informacje z prasy.

Internauci a motoryzacja 2

Dla wielu internautów internet jest podstawowym źródłem wiedzy o samochodach. Warto zatem docenić to medium w komunikacji z klientami. Najnowszy raport Gemius dostarcza najważniejszych informacji o tym, co jest ważne dla potencjalnych nabywców samochodów, pomagając tym samym w dostosowaniu oferty do wymagań klientów i planowaniu działań marketingowych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top