Inwestycje, czyli patrzenie w przyszłość

Takie słowa jak: inwestowanie, oszczędzanie, rachunki bankowe, kredyty, pożyczki, akcje, obligacje, giełda papierów wartościowych, fundusze inwestycyjne, rachunki, faktury, kursy walut i tym podobne, zna pewnie każdy z nas. Na co dzień korzystamy z większości z nich. Wszystkie są powiązane z pieniędzmi i finansami, które również należą do naszej codzienności. Pomimo twierdzeń, że pieniądze szczęścia nie dają, a nasza wartość jest kształtowana przez to, kim jesteśmy, a nie przez to, co posiadamy, to nie da się zaprzeczyć, że pieniądze i posiadany majątek ułatwiają życie. Ułatwiają one nasze życie nie tylko teraz, w tym momencie, ale również w przyszłości. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest inwestowanie i do czego się ono może przydać.

Definicja

cashInwestycje w ekonomii oznaczają nakład gospodarczy na tworzenie lub zwiększanie majątku trwałego, a także wydatek przedsiębiorstwa na dobra, które mogą być użyte do produkcji innych dóbr i wykonywania usług. Widać tutaj, że inwestowanie oznacza poniesienie jakiegoś kosztu. Przekłada się on jednak na wzrost majątku i możliwość rozwijania produkcji bądź świadczenia usług. Zatem inwestycje mają się zwracać, zwiększać zasoby. Potocznie inwestycjami nazywamy wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych osiągnięć w przyszłości lub lokowanie kapitału w różnego rodzaju środki i aktywności gospodarcze w celu osiągnięcia korzyści. A więc podobnie jak w rozumieniu ekonomicznym, trzeba najpierw coś dać, coś poświęcić, czyli zainwestować, aby móc potem czerpać z tego korzyści.

Po co?

Nawet, jeśli nie używano tej nazwy, to inwestowanie jest znane od dawna. Władcy inwestowali w armię w celu obrony, ale także poszerzania swojego królestwa. Inwestowali również w morskie ekspedycje, by wzbogacić się na koloniach. Rzemieślnicy inwestowali w swoje zakłady, by zwiększać produkcję i więcej zarabiać. Od wieków znane są też banki. W czasach współczesnych zaczęto kłaść nacisk na zabezpieczanie finansowe przyszłości pojedynczych obywateli (przede wszystkim pracowników). Inni natomiast, żyją tylko i wyłącznie z inwestycji, z kupowania i sprzedawania. Zatem z jednej strony ludzie inwestują, by zarobić, a z drugiej, by odłożyć coś na przyszłość lub tak zwaną „czarną godzinę”. Można czasem mieć wątpliwości, jak odróżnić inwestowanie od oszczędzania. Bez wątpienia są to dwa, zupełnie odmienne terminy. Główna różnica polega na ryzyku podejmowanych działań. O ile oszczędzanie wiąże się z niedużym ryzykiem, bądź jego brakiem (i zwykle też bardzo niskim zyskiem), to inwestowanie wiąże się z dużo większym ryzykiem (nie tylko odnośnie zysku, ale też wniesionego kapitału, a nawet możliwością zadłużenia się), ale też z wyraźnie większą szansą powiększenia kapitału początkowego.

Patrzenie w przyszłość

Bardzo ważną cechą inwestycji jest to, że pozwalają one patrzeć w przyszłość. Robimy to nie tylko po to, by przewidzieć ryzyka i możliwy zysk z danej inwestycji, ale również patrzymy na przyszłość własną i naszych bliskich. Dzięki inwestycjom możemy się rozwijać, bogacić, możemy realizować swoje plany, marzenia, a także zapewnić sobie rodzaj zabezpieczenia na przyszłość. Jeżeli będziemy działać mądrze i rozważnie, to będziemy mogli w ten sposób zatroszczyć się i zadbać zarówno o samych siebie, jak i naszych najbliższych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top