Jak bezpiecznie przelewać pieniądze za granicę? 5 cennych wskazówek

Szacuje się, że w samej tylko Europie mieszka około 2,3 miliona emigrantów z Polski. To do nich w głównej mierze trafiają pieniądze przelewane z polskich banków. Rokrocznie transferujemy za granicę środki o wartości kilkunastu miliardów złotych – nie tylko wspierając bliskich na emigracji, ale też rezerwując hotele, kupując w sklepach online czy opłacając loty, koncerty i inne wydarzenia. Tym bardziej warto wiedzieć, jak bezpiecznie przelewać pieniądze za granicę. Wydaje się, że nie ma w tym nic trudnego, ale w czasach tak wysokiego zagrożenia cyberprzestępczością warto jednak przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad. W naszym poradniku znajdziesz 5 cennych – i to dosłownie – wskazówek.

Jak bezpiecznie przelewać pieniądze za granicę? 5 cennych wskazówek 1

Sprawdź, komu powierzasz swoje pieniądze

Teoretycznie najbezpieczniejszą opcją na zagraniczny przelew jest skorzystanie z usługi bankowej. Tyle tylko, że banki za to bezpieczeństwo każą sobie słono płacić. Wysoka prowizja to jedno, ale największy koszt stanowi przewalutowanie – oczywiście po bardzo niekorzystnym dla klienta kursie. Czy jednak istnieje jakaś alternatywa dla oferty bankowej?

Tak, są nią prywatne firmy pośredniczące w zlecaniu przelewów zagranicznych. Decydując się na taką usługę musisz mieć jednak pewność, że pośrednik jest wiarygodny. Jak to ocenić? Najlepiej kieruj się opiniami dotychczasowych klientów. Zwróć uwagę na usługi EasySend, na https://www.easysend.pl/ – ta firma ma najwyższą w branży średnią ocen na niezależnym portalu opinii TrustPilot (4,8/5).

W ofercie EasySend znajdziesz tanie przelewy międzynarodowe do ponad 40 krajów świata, w tym przelew FAST realizowany w ciągu 1 dnia roboczego czy przelew ekspresowy SuperFAST realizowany nawet w ciągu 10 minut. Przelewy zagraniczne w EasySend można zlecać online na stronie internetowej (założenie konta jest darmowe) lub za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej na iOS i Androida.

Staż rynkowy pośrednika

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichś problemów z realizacją zagranicznego przelewu warto zdecydować się na usługę doświadczonej firmy pośredniczącej. Im dłużej działa ona na rynku, tym lepiej, bo to świadczy o wysokim zaufaniu klientów oraz o korzystaniu ze sprawnego, wielokrotnie przetestowanego i wykluczającego pomyłki systemu informatycznego. Wspomniana firma EasySend pośredniczy w realizowaniu zagranicznych przelewów od 2006 roku, obsługując w tym czasie ponad 100 000 klientów w całej Europie.

Zabezpieczenia

Trudno jest oszacować straty finansowe, jakie powoduje pleniąca się w Internecie cyberprzestępczość. Banki i inne instytucje niechętnie przyznają się do tego, że padły ofiarą ataku hakerskiego. Pewne jest natomiast, że straty indywidualnych klientów idą w dziesiątki milionów dolarów rocznie.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że zwykle sami prowokujemy ryzyko. W jaki sposób? Nie zwracając uwagi na to, czy dana metoda przelewania pieniędzy za granicę jest na pewno odpowiednio zabezpieczona.

Niezależnie od tego, gdzie zlecasz przelew online, zawsze najpierw upewnij się, że strona, na której się logujesz i podajesz swoje dane, korzysta z szyfrowanego połączenia. Świadczy o tym symbol kłódki w pasku przeglądarki, widniejący przy nazwie domeny – jest to znak, że strona została zabezpieczona certyfikatem SSL, a połączenie jest szyfrowane. Praktycznie wyklucza to ryzyko przechwycenia np. danych karty płatniczej.

Kontrolowana działalność pośrednika

Przelewanie pieniędzy za granicę za pośrednictwem prywatnej firmy spoza sektora bankowego jest świetnym sposobem na oszczędności, ale przy wyborze konkretnego dostawcy usługi nie powinieneś się kierować wyłącznie kryterium najniższych kosztów. Priorytetem musi być bezpieczeństwo.

Sprawdź więc, czy dany pośrednik działa pod nadzorem jakiejś wiarygodnej instytucji finansowej. EasySend posiada licencję FCA, czyli brytyjskiego odpowiednika KNF, co zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Brak ukrytych opłat

O wiarygodności każdego pośrednika w realizacji zagranicznych przelewów zawsze świadczy to, że nie stosuje on żadnych trików na ukrycie dodatkowych kosztów. W EasySend wszystko masz czarno na białym. Możesz skorzystać z kalkulatora na stronie firmy i od razu sprawdzić, jaka kwota – po przewalutowaniu – zostanie zaksięgowana u odbiorcy. Wiesz, jaką prowizję zapłacisz (niezależnie od kwoty przelewu) oraz po jakim kursie zostanie przeliczona transferowana kwota w złotówkach. To wpływa zarówno na Twoje bezpieczeństwo, jak i na komfort.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry