Jak czyścić panele fotowoltaiczne i utrzymywać je w doskonałym stanie?

Panele fotowoltaiczne są zwykle instalowane na dachach. Przy pomocy światła słonecznego panele te przetwarzają i magazynują energię słoneczną w postaci energii elektrycznej do wykorzystania w przyszłości. Panele słoneczne należy okresowo czyścić, aby zapewnić ich sprawność i optymalne działanie. Stosując się do poniższych wskazówek dotyczących utrzymania paneli słonecznych w czystości, można przedłużyć ich żywotność. Czyszczenie paneli nie jest trudne i jest o wiele łatwiejsze niż czyszczenie większości innych powierzchni, na których wykorzystuje się energię słoneczną. Nie zajmuje też wiele czasu. Oto kilka wskazówek, jak można utrzymać panele fotowoltaiczne w czystości:

Jak czyścić panele fotowoltaiczne i utrzymywać je w doskonałym stanie? 1

Mycie paneli fotowoltaicznych – najlepsze metody

Podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych pierwszym krokiem jest odłączenie ich od zasilania. Powinno to być standardem, ale wiele osób zapomina o tym i kończy się to uszkodzeniem paneli. Po odłączeniu paneli od zasilania można użyć miękkiej szczotki do usuwania brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Można użyć odkurzacza, ale należy upewnić się, że końcówka szczotki jest miękka, aby nie porysować paneli.

Mycie paneli fotowoltaicznych powinno się odbywać za pomocą miękkiej gąbki lub miękkiego pędzla do delikatnego szorowania powierzchni paneli. Do czyszczenia paneli należy używać wyłącznie wody lub środka czyszczącego niezawierającego rozpuszczalnika. Do spryskiwania paneli użyj węża ogrodowego. Zaleca się użycie dyszy z miękkim strumieniem wody.

Należy unikać stosowania materiałów ściernych lub detergentów, ponieważ mogą one porysować lub uszkodzić powierzchnię. Panele należy czyścić, gdy są suche i gdy nie świeci na nie słońce. Należy unikać czyszczenia paneli w czasie deszczu lub gdy w okolicy występują wyładowania atmosferyczne lub burze.

Dlaczego należy czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne od https://e-energia.pl są instalowane niemal wszędzie i służą do wytwarzania energii elektrycznej. Panele te są pokryte szkłem hartowanym, które jest niezwykle gładkie i zazwyczaj nie gromadzi kurzu. Jednak aluminiowe ramy otaczające panele mogą gromadzić i zatrzymywać kurz, brud i inne luźne cząstki. Jeśli panele te nie będą regularnie czyszczone, nie będą wytwarzać tyle energii elektrycznej, ile zostały zaprojektowane. Wszelkie zanieczyszczenia i kurz, które gromadzą się na panelach, zmniejszają ilość światła słonecznego, które można przekształcić w energię elektryczną, ponieważ odbijają światło. Zanieczyszczenia i kurz gromadzące się na panelach mogą obniżyć ich sprawność nawet o 70%. Tak więc utrzymywanie paneli w czystości zapewni im optymalną wydajność i jest niewielkim wysiłkiem, który przyniesie duże korzyści.

Wszystkie panele słoneczne należy utrzymywać w czystości, a panele fotowoltaiczne należy czyścić okresowo, aby zapewnić ich efektywność i optymalne działanie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry