Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Od kilkunastu lat nowoczesne systemy fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. Jeżeli są one odpowiednio skonstruowane, wówczas potrafią dostarczyć nie tylko wystarczającą ilość energii elektrycznej, ale również są w stanie produkować dodatkowy prąd, który można sprzedawać. Zatem, w jaki sposób należy szacować moc instalacji fotowoltaicznej?

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? 1

Przed przystąpieniem do montażu instalacji fotowoltaicznej, niezwykle istotny jest odpowiedni dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych wielkość instalacji powinna być zawsze dobrana w taki sposób, aby produkowana w ciągu jednego roku energia nie przekraczała rocznego zużycia.
W doborze odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj pomagają firmy zajmujące się zakładaniem instalacji. Niemniej warto wiedzieć od czego zależy odpowiednie dopasowanie wielkości elektrowni słonecznej.

Co to jest fotowoltaika?

Słowo fotowoltaika stanowi połączenie dwóch słów pochodzenia greckiego: phōs oznaczającego światło oraz volt, które oznacza jednostkę pomiaru napięcia. Fotowoltaika jest więc prądem generowanym przez słońce. System ten działa w taki sposób, że na poszczególne ogniwa fotowoltaiczne padają promienie słoneczne, a dzięki odkrytemu przez Aleksandra Becquerela w 1839 roku efektowi fotowoltaicznemu, powstaje w nich prąd stały. Wygenerowany przez panele fotowoltaiczne prąd trafia do falownika, zwanego inwerterem, w którym jest przekształcany w prąd zmienny, który to potrafi zasilać różnorodne urządzenia elektryczne takie jak: pralka czy lodówka.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? 2

Ilość energii zużywanej przez dom, a szacowanie mocy instalacji fotowoltaicznej

Podczas doboru mocy instalacji fotowoltaicznej bardzo ważnym aspektem jest określenie ilości prądu zużywanego w domu w ciągu jednego roku. Od tego istotnego parametru powinna zawsze zależeć wielkość instalacji fotowoltaicznej. Ponadto wpływa to bezpośrednio na okres zwrotu inwestycji.
W celu oszacowania ilości zużywanego prądu najlepiej jest posłużyć się rachunkami za prąd za ubiegły rok. Na tej podstawie można precyzyjnie dobrać przybliżoną moc instalacji, w taki sposób, aby nie była ona ani za mała, ani za duża. Na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej należy również wziąć pod uwagę ewentualny wzrost zapotrzebowania na energię, np. jeśli w najbliższym czasie mamy zamiar zamontować np. pompę ciepła czy też zakupić nowe, energochłonne urządzenia. Zazwyczaj bywa tak, że zamontowanie jednego dodatkowego panela jest lepszym rozwiązaniem, niż w przyszłości zakup całej nowej instalacji. Analiza rachunków z zakładu energetycznego z uwzględnieniem zasad rozliczania energii energetycznej w postaci opustów pomaga określić przybliżoną moc paneli fotowoltaicznych, która to będzie odpowiednia na dany dom. Zgodnie z systemem opustów dla instalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh oddaną do sieci prosument może odebrać 0, 8 kWh. Natomiast w przypadku instalacji o mocy 10-50 kW rozliczenie odbywa się zawsze w stosunku ilościowym 1 do 0, 7 kWh.

Kiedy system fotowoltaiczny się opłaca?

System fotowoltaiczny jest ekonomiczny i w pełni opłacalny tylko wówczas, gdy spełnia kilka istotnych warunków. Musi on być zbudowany z właściwie dobranych elementów, a więc modułów, baterii akumulatorów, inwerterów oraz kontrolerów systemu. Moc systemu fotowoltaicznego jest także w dużym stopniu uzależniona od doboru odpowiednich modułów. Warto skorzystać z ogniw cienkowarstwowych albo krystalicznych, które to wykazują znacznie większą efektywność przy słabszym nasłonecznieniu. Aby system fotowoltaiczny był w pełni opłacalny należy również określić właściwą moc modułów, która to musi być dostosowana do zapotrzebowania na prąd budynku. Obliczenia powinny zawsze bazować na współczynniku dziennego zużycia prądu. Brak takiej analizy uniemożliwia stworzenie właściwego projektu systemu fotowoltaicznego. Do oszacowania dziennego zużycia energii konieczne jest zastosowanie mierników zużycia prądu, które umieszcza się w gniazdku elektrycznym. Za ich pośrednictwem podłącza się odbiorniki, za pomocą których można zmierzyć poziom energii pobieranej przez poszczególne urządzenia elektryczne. Dysponując taką analizą, każdy inwestor jest w stanie określić oczekiwaną moc instalacji fotowoltaicznej oraz pojemność baterii akumulatorów.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? 3

Położenie geograficzne i montaż instalacji fotowoltaicznej

Podczas ustalania mocy instalacji fotowoltaicznej, należy również zawsze wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne charakterystyczne dla położenia geograficznego danego kraju. Moc nominalna szacowana dla przeciętnego domu jednorodzinnego wynosi od 2 do 4 kW, niemniej nie jest to jedyna wielkość, która ma wpływ na efektywność systemu. Niezbędne jest także znalezienie najlepszego miejsca do montażu instalacji. Panele fotowoltaiczne można montować na stelażach, jak i na ścianach i dachach budynków. Przed przystąpieniem do prac montażowych konieczne jest zawsze określenie możliwości instalacyjnych. Niezwykle ważne jest wielkość powierzchni dachu, ekspozycja powierzchni względem słońca, kąta nachylenia połaci dachowej oraz ewentualne możliwości występowania zacienień.

Za mała i za duża moc instalacji – jakie rozwiązanie jest lepsze?

Najbardziej korzystna jest taka instalacja, która jest dobrana w taki sposób, że w pełni pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa na energię. Niestety nie zawsze się to udaje. Zainstalowanie zbyt małej mocy skutkuje tym, że oszczędności na rachunkach za prąd są mniejsze, a okres zwrotu kosztów instalacji fotowoltaicznej pozostanie na podobnym poziomie jak w przypadku montażu instalacji pokrywającej w pełni zapotrzebowanie na energię. Z kolei zbyt duża moc instalacji wiąże się z wyższymi nakładami finansowymi na inwestycję oraz znacznie dłuższy okres zwrotu poniesionych kosztów. Wówczas to oszczędności nie są większe, ponieważ nadmiar energii zostaje utracony.

Dokładna i rzetelna analiza pomiarów wykonanych podczas wizji lokalnej oraz na podstawie zebranych danych o zużyciu energii elektrycznej pozwala przygotować profesjonalny oraz w pełni indywidualny projekt instalacji dostosowany do potrzeb danego gospodarstwa domowego. W celu otrzymania bezpłatnej wyceny instalacji fotowoltaicznej dopasowanej do indywidualnych potrzeb zapraszamy do wysłania zapytania za pomocą formularza znajdującego się na stronie sunes.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top