Jak micromanagement może wpłynąć na rozwój pracowników?

Niezależnie od charakteru prowadzonej działalności zarządzanie w firmie jest kluczowe dla funkcjonowania całej organizacji. Wiąże się przy tym z wieloma wyzwaniami i nie każdy kierownik ma odpowiednie umiejętności. Można wyróżnić różne formy zarządzania. Jedną z nich jest micromanagement. Na czym to polega i czy szkolenia menadżera HR są dobrym pomysłem?

Jak micromanagement może wpłynąć na rozwój pracowników? 1

Micromanagement – co to takiego?

Wiemy już, że jest to jedna z popularnych form zarządzania. Najważniejsze jest tutaj to, że przełożony jest zaangażowany w monitorowanie postępów pracy i kontrolę wykonywanych przez podwładnych obowiązków. To w dużej mierze ogranicza autonomię pracowników, ich zaangażowanie i inicjatywa mogą się zmniejszać, podobnie jak motywacja. Wynika to z tego, że większość osób nie lubi, kiedy ktoś nieustannie nadzoruje każdą czynność. Nic więc dziwnego, że micromanagement budzi skojarzenia negatywne. Mimo to są sytuacje, kiedy sprawdza się doskonale. Kiedy taki styl zarządzania znajdzie zastosowanie, a kiedy go unikać?

W jakich sytuacjach stawiać na micromanagement?

Na pewno jest dobrym rozwiązaniem, kiedy rozpoczyna się nowy projekt, powstaje nowy zespół lub zatrudnione są nowe osoby. Micromanagement pomoże ustabilizować i wdrożyć nowe obowiązki, co może ograniczać stres. Tak samo warto o tym pomyśleć przy projektach o wysokim ryzyku lub zadaniach mających strategiczne znaczenie dla projektów. Świadomy lider wie, na co zwrócić uwagę i potrafi elastycznie reagować i w razie konieczności zmieniać strategię.

Kiedy micromanagement nie jest najlepszym pomysłem?

Z micromanagementu należy zrezygnować w przypadku doświadczonych pracowników, którzy mają wiedzę i doświadczenie. Jak już było wcześniej, zmniejsza to motywację i zaangażowanie. Nie wolno też ograniczać podwładnych, kiedy mają do wykonania zadania wymagające kreatywności i innowacyjnego podejścia. Ciągła kontrola bardzo będzie wtedy przeszkadzać. Nie jest również wskazana, kiedy jednym z celów jest rozwój kompetencji liderów w grupie. Warto też z takiego stylu zarządzania zrezygnować, kiedy zadania koncentrują się na powtarzalnych czynnościach. Znacznie lepiej sprawdzi się zbiór wytycznych.

Szkolenia menadżera HR – aby micromanagement był skuteczny

Jak widać, micromanagement ma wady i zalety, a to, czy będzie efektywny, zależy od przełożonego. Aby zarządzanie przynosiło dobre efekty bez negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorstwa, dobrym pomysłem są specjalistyczne szkolenia menadżera HR. Ważne, by kierownik miał świadomość, jak ważna jest otwarta komunikacja. Pracownicy mają wiedzieć, z czego wynika taki styl zarządzania, że jest tymczasowy i konieczny. Zarządzanie zespołem nie może ograniczać się do ciągłego nadzoru. Ma oferować wsparcie, aby pracownicy mieli optymalne warunki do rozwoju. Doświadczony micromanager powinien mieć wyczucie i być wrażliwy na to, jakie są potrzeby poszczególnych członków zespołu. Nie można ujednolicać podejścia, bo każdy z pracowników jest inny i inaczej będzie na poszczególne działania reagować.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top