Jak monitorować zużycie paliwa w przedsiębiorstwie?

Wydatki na paliwo to duża pozycja w budżecie każdej firmy, która dysponuje co najmniej jednym samochodem. Rosnące na świecie i w Polsce ceny paliw skłaniają wielu przedsiębiorców do szukania skutecznego sposobu na ograniczenie kosztów paliwowych. Dobrym rozwiązaniem okazuje się monitorowanie jego zużycia.

Nie ma dokładnych danych, które pokazywałyby, ile w rzeczywistości polscy przedsiębiorcy wydają na paliwo do firmowych samochodów. Szacunki mówią jednak, że może to być nawet 45% budżetu przeznaczonego na funkcjonowanie floty. Trzeba przyznać, że to niemało. Łatwo się domyślić, że przy rosnących w ostatnim czasie cenach paliw musi rosnąć także budżet paliwowy. W rezultacie wydatki na paliwo spędzają coraz bardziej sen z powiek właścicieli firm. Nic dziwnego, że wielu z nich szuka sposobu, aby ograniczyć koszty związane z paliwem. Tymczasem to dużo łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać, a do tego nie utrudnia pracy pracownikom mobilnym.

Dlaczego warto monitorować zużycie paliwa?

Jak monitorować zużycie paliwa w przedsiębiorstwie? 1Kontrola i monitoring paliwa to wręcz konieczny krok, ponieważ pozwala zredukować koszty floty nawet o 30%. To rozsądne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy pracownicy mają dostęp do firmowych aut przez cały czas. Dzięki nowoczesnym narzędziom można dokładnie wyliczyć, ile kilometrów jest przejeżdżanych służbowo, a ile prywatnie. To w rezultacie pozwala ograniczyć ilość przejazdów prywatnych i zmniejszyć przebieg pojazdu nawet o 40%, a to już daje niemałe oszczędności w skali roku. Do tego kontrola i monitoring paliwa pozwalają skutecznie przeciwdziałać nadużyciom pracowników i pomagają wyeliminować tankowania na koszt firmy.

Nowoczesne narzędzia do monitoringu paliwa

Na rynku można znaleźć bez problemu wysokiej klasy narzędzia, które służą do kontroli i monitoringu paliwa (np. rozwiązanie SATIS). Takie systemy wykorzystują technologię GPS do monitorowania i pomiaru spalania każdego samochodu na każdej trasie. Pomiar najczęściej dokonywany jest albo za pomocą magistrali CAN, albo na podstawie wskazań pływaka lub różnych sond i przepływomierzy.

Oprogramowanie do analizy

Warto jednak pamiętać, że samo zbieranie danych na temat tankowania i spalania to jeszcze nie wszystko. Dlatego wybierając system do kontroli i monitoringu paliwa, warto także zwrócić uwagę, czy współpracuje on z odpowiednim oprogramowaniem. Takie oprogramowanie powinno dokonywać precyzyjnej analizy danych z uwzględnieniem wielu różnych czynników (np. spalanie na postoju, zasilanie dodatkowych urządzeń itp.). Dzięki temu przedsiębiorca może otrzymać wiarygodne i kompleksowe informacje na temat tankowań i zużycia paliwa przez jego samochody.

Kontrola i monitoring paliwa to konieczność, jeśli szuka się skutecznego sposobu na ograniczenie wydatków paliwowych. Takie rozwiązanie z jednej strony daje informacje o faktycznym zużyciu paliwa, a z drugiej – eliminuje nadużycia i nie utrudnia pracownikom w terenie wykonywania zadań.

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top