Jak pakować ekologicznie?

Ekologiczne opakowania to nie tylko trend, ale także konieczność. Jak pakować, aby w jak najmniejszych stopniu wpływać na środowisko?

Jak pakować ekologicznie? 1

Okazuje się, że każdy szczegół może mieć znaczenie. W przypadku pudełek i opakowań istotny jest nie tylko dobór materiałów, z których zostały wykonane, ale także projekt, kształt i waga. Oraz zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz.

Opakowania do sprzedaży stacjonarnej

W przypadku opakowań do sprzedaży stacjonarnej ich zabezpieczenie przed urazami mechanicznymi nie jest tak istotne, jak w przypadku opakowań do wysyłki. Dalej jednak warto mieć na względzie umiar w wykorzystaniu materiałów do pakowania. Jak widać na poniższym przykładzie, nie jest to oczywiste:

Jak pakować ekologicznie? 2

Jako ekologiczne opakowanie do sprzedaży stacjonarnej nadadzą się torby papierowe. Można argumentować, że korzystanie z toreb papierowych wiąże się z większą eksploatacją lasów. Jednak z drugiej strony jest to materiał w pełni biodegradowalny oraz świetnie nadający się do recyklingu. Jeśli korzystamy z toreb papierowych z nadrukiem warto zadbać o to, aby było on wykonany z farb na bazie wody. Jeśli zdecydujemy się na torby papierowe z grubego papieru, dodatkowo otrzymamy opakowanie nadające się do wielokrotnego użytku.

Torby papierowe mają jeszcze jedną zaletę – ich składowanie nie wymaga wiele miejsca.

W sprzedaży stacjonarnej świetnie sprawdzą się także pudełka kartonowe. Poza takimi samymi zaletami jak torby papierowe dodatkowo stanowią one estetyczną oprawę produktów wystawionych w sklepie. Również w tym przypadku, o ile zastanawiamy się nad pudełkami kartonowymi z nadrukiem, warto pomyśleć o zastosowaniu farb biodegradowalnych.

Kolejne rozwiązanie do pakowania produktów to doypack. Doypacki to rodzaj saszetek, które mogą być wykonane z rozmaitych materiałów – papieru, plastiku i aluminium. Najłatwiej recyklingowi poddają się doypacki wykonane z jednego materiału – może być to nawet polietylen (PE) i polipropylen (PP).

Doypacki są idealne do pakowania żywności czy sypkich materiałów. Dodatkowo decydując się na doypack ze strunowym zamknięciem, zyskamy opakowanie nadające się do wielokrotnego użytku.

Opakowania do sprzedaży wysyłkowej

W przypadku sprzedaży wysyłkowej istotna staje się kwestia wagi opakowania oraz jego gabarytów. Najbardziej rozpowszechnionym modelem opakowań do wysyłki są pudełka z tektury falistej (które opisaliśmy powyżej). Jeśli jednak zależy nam na mniejszej wadze i łatwiejszym przechowywaniu samych opakowań, możemy pomyśleć o foliopakach. Są one lekkie, dlatego stosując je możemy przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego (większa masa ładunku to większe spalanie paliwa w transporcie). Dzięki mniejszej masie sama wysyłka będzie po prostu tańsza. Ponieważ foliopaki nie są sztywne, dlatego nadają się do pakowania i wysyłki miękkich produktów (na przykład odzieży).

Jeśli chcemy pakować ekologicznie, warto zakupić foliopaki posiadające podwójny pasek samoprzylepny – wtedy będzie można je powtórnie wykorzystać.

W ekologicznym pakowaniu nie chodzi tylko o same opakowania

Poza samymi opakowaniami i materiałem, z którego zostały one zrobione, istotne są także inne szczegóły. Jeśli korzystamy z opakowań papierowych oraz tekturowych, warto pomyśleć o pudełkach stworzonych z certyfikowanego materiału. Dzięki temu mamy pewność, że drewno wykorzystane do ich produkcji pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Najbardziej popularnym tego typu certyfikatem jest FSC.

Warto również pomyśleć o edukacji i wsparciu zmian w nawykach klientów. Wiele opakowań, z których korzystamy na co dzień, nadaje się do ponownego użycia. Torby papierowe czy foliowe torebki (zwłaszcza strunowe) jak najbardziej mogą pełnić swoją funkcję przez dłuższy czas – i warto o tym przypominać klientom.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top