Jak pozbyć się samochodu, którym nie da się już jeździć?

Jeśli w sposób niewłaściwy pozbyłeś się samochodu i nie potrafisz wskazać jego nabywcy, może się okazać, że będziesz musiał latami płacić OC za pojazd, którego już dawno nie masz i pewnie nigdy nie zobaczysz.

Jak pozbyć się samochodu, którym nie da się już jeździć? 1

Kiedy trzeba pozbyć się pojazdu?

Wypadek? Brak możliwości “współpracy” z dwudziestoletnim samochodem? A może koniec polisy ubezpieczeniowej i kompletny brak możliwości przejścia kolejnego przeglądu? – sporo jest sytuacji, w których jedynym rozwiązaniem jest pozbycie się pojazdu. Warto zrobić to dobrze, by nie narażać się na przykre konsekwencje. Pamiętajmy, że samodzielne rozmontowanie starego samochodu jest w Polsce niedozwolone.

Jakiego typu samochody się złomuje?

Na złom trafić mogą zarówno samochodu powypadkowe, których naprawa nie jest już opłacalna, ale także jeżdżące stare pojazdy, których utrzymanie nie jest już opłacalne. Przykładowo, jeśli mamy kilkunastoletniego diesla, który dużo pali, nie spełnia absolutnie żadnych norm środowiskowych, a jego ubezpieczenie przewyższa wartość pojazdu, trzeba oddać do do kasacji, bo przecież znalezienie na taki samochód nabywcy jest niemożliwe. Tak samo sytuacja ma się, kiedy jeździmy samochodem, który stwarza na drodze zagrożenie. Znacznie bezpieczniej go zezłomować zanim jeszcze dojdzie do tragedii. Pamiętajmy, że za wypadek spowodowany przez niesprawny pojazd, odpowiada właściciel.

Do specjalistycznych firm zajmujących się kasacją pojazdów, jak Auto Kurek CarGryf pojazd można samodzielnie dostarczyć, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Samochód po wypadku, ściągnięty gdzieś na parking poza centrum miasta trudno będzie dostarczyć na złomowisko, wówczas należy skontaktować się z firmą prowadzącą skup części i kasacją pojazdów. Ale są i inne sytuacje, w których po samochód przyjedzie firma prowadząca demontaż pojazdów. Jeśli np. nasz staruszek utknął gdzieś w podziemnym garażu, skrzynia biegów się zablokowała i nie ma już możliwości wyjazdu spod ziemi, należy skontaktować się z najbliższą firmą złomującą pojazdy. Specjalistyczne firmy jak Car-Gryf prowadzają szybki skup aut w Szczecinie i na terenie całej Polski.

Warto pamiętać, że wyłącznie działające zgodnie z literą prawa stacje demontażu uprawnione są na podstawie upoważnienia właściwego, jeśli idzie o lokalizację wojewody do wydania zaświadczenia o kasacji samochodu czy innego pojazdu. Brak takiego zaświadczenia oznacza, że nie będziemy mogli naszego samochodu wyrejestrować. Warto pamiętać, że jeśli chcemy zgłosić samochód do kasacji niezbędne będą takie dokumenty, jak nasz dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu i kartę pojazdu (jeśli była wydana) i tablice rejestracyjne samochodu. Raz oddanego do kasacji pojazdu, nie będzie można już zarejestrować.

Od czego zależy cena za złomowanie?

Warunkiem koniecznym do dokonania złomowania pojazdu jest jego w miarę kompletny charakter. Zwykle samochód, który przyjmują stacje, musi ważyć przynajmniej 90 procent wagi, jaką ma w dowodzie rejestracyjnym. Jednak nie zawsze specjalista ze stacji będzie miał okazję samochód ważyć, np. kiedy odbiera pojazd z naszego garażu, wówczas ocenia stan pojazdu na miejscu. Tylko przeprowadzona w ten sposób wycena, zakończona wystawieniem zaświadczenia o demontażu jest poprawną formą pozbycia się samochodu. Jeśli nasz pojazd jest kompletny, ma oryginalne części, możemy za niego dostać od 300 do kilku tysięcy złotych. Każdy pojazd wyceniany jest indywidualnie m.in. na podstawie rocznika, charakteru uszkodzeń czy ogólnego stanu.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top