Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? 5 porad

Rozmowa kwalifikacyjna to kluczowy etap procesu poszukiwania pracy. Jeśli pracodawca skontaktuje się z nami i zaprosi na spotkanie, to część sukcesu mamy już za sobą. Tylko część, bo to właśnie od rozmowy kwalifikacyjnej zależy to, czy faktycznie dostaniemy ofertę zatrudnienia. Jak pokazać się przed rekruterem z jak najlepszej strony? Oto 5 porad, które pozwolą wam przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej!

rozmowa o prace rekruterzy

Dlaczego rozmowa kwalifikacyjna jest aż tak istotna?

Na pierwszym etapie rekrutacji pracownicy HR przeglądają zestandaryzowane CV. Na ich podstawie mogą dowiedzieć się najważniejszych informacji o kandydacie, ale dokumenty rzadko kiedy oddają rzeczywistość. Poza tym zgłoszeń często są dziesiątki, a nawet setki, bo kandydaci w celu zwiększenia szansy często od razu aplikują na dużą liczbę ogłoszeń o pracę. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy umożliwia to dana strona, a tak jest w przypadku GoWork. Nawet w mniejszych miastach, jak Grudziądz, aktualnych ogłoszeń o pracę jest wiele (co widać tutaj – https://www.gowork.pl/praca/grudziadz;l), a na wiele z nich, jednocześnie, można aplikować tylko z pomocą kilku kliknięć.

Dzięki rozmowie kwalifikacyjnej rekruterzy mogą dowiedzieć się więcej na temat kandydata. W dzisiejszych czasach duże znaczenie mają kompetencje miękkie, a także profesjonalizm i umiejętność autoprezentacji. Okazuje się, że kluczowe jest nie tylko pokazanie umiejętności w praktyce, ale też wrażenie, jakie zrobi się na dziale HR. Rekruterzy zwracają uwagę na kilka kwestii, które mogą zadecydować o otrzymaniu oferty pracy.

kobieta w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się przygotować?

Teoretycznie do rozmowy kwalifikacyjnej nie trzeba się przygotowywać. Wystarczy przyjść na miejsce i odpowiadać na pytania pracodawcy. Problem w tym, że istnieje pewien niepisany standard, który obowiązuje kandydatów podczas rozmowy z rekruterem. Dotyczy on nie tylko merytoryki, ale też kwestii takich jak ubiór czy punktualność. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Oto kilka porad, które to ułatwią!

1.  Zebranie informacji o firmie

Pierwszym krokiem podczas przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej powinno być zebranie możliwie szczegółowych informacji o firmie, do której aplikujemy. Najlepszym miejscem na start jest strona internetowa, gdzie zazwyczaj znajdziemy zakładkę „o nas” lub „informacje o firmie”.

Zapoznając się z firmą warto zwrócić uwagę na jej historię, branżę oraz wielkość. Niektóre przedsiębiorstwa, szczególnie większe korporacje, przygotowały też własny kodeks wartości, który stanowi obowiązkową lekturę dla wszystkich pracowników. Pozyskanie szczegółowej wiedzy o polityce przedsiębiorstwa pozwoli na udzielanie bardziej dopasowanych odpowiedzi podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

2.  Sprawdzenie informacji o rekruterze

Dobrym rozwiązaniem jest też sprawdzenie informacji o rekruterze prowadzącym rozmowę o pracę. Z reguły jest to pracownik z HR, ale w spotkaniu często bierze udział szef lub pracownik działu, do którego złożyliśmy aplikację. Większość rekruterów posiada aktywny profil na LinkedIn. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się więcej na temat cech i umiejętności, jakich rekruter wymaga od kandydatów.

3.  Pytanie o mocne i słabe strony

Na rozmowach kwalifikacyjnych z reguły pojawia się standardowy zestaw pytań, a jednym z nich jest pytanie o mocne i słabe strony. Warto mieć na nie z góry przygotowaną odpowiedź, która powinna być możliwie szczera – należy otwarcie wskazać wady, ale powiedzieć też, w jaki sposób staramy się je niwelować. Rekruterzy cenią pewność siebie u kandydatów, bo to jedna z najbardziej poszukiwanych cech u pracowników.

4.  Pytanie o powód zmiany pracy

Rekruterzy często zadają pytanie o powód zmiany pracy. W ten sposób sprawdzają profesjonalizm i uczciwość pracownika. Odpowiedź powinna być prawdziwa, nawet jeśli motywacja jest trywialna (np. pieniądze, lepsze warunki pracy), ale nie należy narzekać na poprzedniego pracodawcę. Odpowiedź powinna być wyważona i rzetelna, a rekruter na pewno doceni szczerość.

5.  Właściwy ubiór

Ostatnią kwestią pozostaje strój, jaki powinniśmy założyć. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Odpowiedź na to pytanie zależy od branży i stanowiska, na które aplikujemy, ale zazwyczaj warto postawić na profesjonalizm. Pełny strój galowy kojarzy się sztywniacko, choć za dużo luzu może odstraszyć wielu rekruterów. Wybór stroju na rozmowę kwalifikacyjną powinien być indywidualną decyzją, ale w większości przypadków najlepiej sprawdzi się elegancki, stonowany ubiór – zupełnie jak na oficjalne, ale nie przesadnie uroczyste okazje.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top