Efektywność zespół w organizacjach to zagadnienie, które wymaga od menedżerów nowatorskiego podejścia. W wielu wypadkach tradycyjne metody motywacyjne nie przynoszą skutku, a piętrzące się obowiązki i terminy mogą przynieść pracownikom więcej szkody, niż pożytku. Jak w tym kontekście może pomóc filozofia wellbeing?

Jak rozumieć wellbeing?
Słowo to bezpośrednio tłumaczy się jako dobrostan, a więc poczucie zadowolenia z aktualnego stanu fizycznego i psychicznego. W przypadku środowiska zawodowego wpływ na wellbeing mają przede wszystkim takie sfery jak:
- finanse, gdy pracownik ma poczucie, że jego rezultaty i wkład są należycie wynagradzane,
- poczucie przynależności, zrozumienia i dobra komunikacja w zespole,
- zdrowie fizyczne, co oznacza nie tylko wolność od poważnych chorób, ale także odpowiednia dawka snu, prawidłowe odżywianie i tym podobne,
- poczucie celu, tj. pracownik wie, że jego działania mają sens i wierzy w ich realizację.
Jak powinien wyglądać wellbeing w organizacji?
Stereotypowo kojarzymy to pojęcie z podstawowymi programami, które w gruncie rzeczy są tylko namiastką tego, jak firmy mogą dbać o dobrostan swoich pracowników. Działanie w tym względzie nie powinno ograniczać się do dodatkowego ubezpieczenia medycznego czy karty sportowej. Dobrostan pracowników powinien być jednym z celów organizacji wpisanych w jej strategię – w przeciwnym razie firma musi liczyć się z kosztami rekrutacji, wdrożeń i problemami operacyjnymi.
Co to w praktyce oznacza? Zadaniem firmy jest m.in. przeciwdziałanie skutkom stresu, co może wiązać się na przykład ze sprawiedliwą organizacją pracy i wyznaczaniem realistycznych celów (np. sprzedażowych). Równie istotne jest także zrozumienie potrzeb pracowników, a także czynników stresogennych, które mają największy wpływ na ich działania. W określeniu stresorów może pomóc narzędzie Extended DISC.
Wellbeing pracowników a Extended DISC
Jak już wspomnieliśmy, Extended DISC pomaga lepiej zrozumieć styl zachowania pracowników, ale w kontekście dobrostanu ma to nieco inne zastosowanie. Pracownicy mogą poznać swoje naturalne predyspozycje, co może przełożyć się np. na lepszą organizację pracy czy inwestycję w obszary, w których szansa powodzenia jest większa.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku rozwoju pracownika i jego satysfakcji z wykonywanych zadań. Sytuacja, kiedy osoba jest zmuszona pracować na stanowisku, które nie wykorzystuje jego możliwości, powoduje spadek zadowolenia i stres, co może prowadzić do wypalenia zawodowego. Firma powinna więc znać te czynniki, aby im przeciwdziałać i efektywnie korzystać z możliwości, jakie mają pracownicy. To niezwykle ważny aspekt wellbeingu, bo pozwala traktować ludzi jako jednostki, które mają swoje oczekiwania, potencjał, który ma ogromne przełożenie na sukces całej firmy.
Extended DISC w kontekście wellbeing pozwala więc zrozumieć i zaakceptować predyspozycje i styl działania. Celem tego badania jest, aby ludzie opierali się na swoich talentach, dzięki czemu organizacja może tworzyć lepsze miejsce pracy.
Wpisy promowane
- Jakie cechy powinna mieć skuteczna kampania PR?Dobrze zaplanowana kampania PR potrafi zdziałać cuda np. zbudować rozpoznawalność marki, poprawić jej wizerunek, wzmocnić relacje z klientami i przyciągnąć ...
- KSeF: jak nowy system e-faktur uprości twoją księgowość?Wprowadzenie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który ma na celu uproszczenie i unifikację procesu fakturowania w całym kraju. ...
Zobacz ofertę Wpisów promowanych.
Wydarzenia
- 30.06-01.07.2025 Code Europe
- 06-07.10.2025 Testing Ground Conference 2025
Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!