Jak wybrać firmę magazynową dla swojego biznesu?

Dogodna powierzchnia magazynowa na wynajem dla Twojego biznesu powinna spełniać kilka kluczowych kryteriów. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią firmę, która będzie gwarantować usługi magazynowe dopasowane do potrzeb i na odpowiednim poziomie.

Jak wybrać firmę magazynową dla swojego biznesu? 1

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać magazyn dla Twojego biznesu, przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie kompleksowy poradnik, który pomoże podjąć tę kluczową decyzje. Przeczytaj nasze porady poniżej!

Zdefiniuj klasę magazynu do wynajęcia

Decydując się na magazyn dla Twojego biznesu, powinieneś zacząć od zdefiniowania klasy magazynu, która gwarantuje określony standard powierzchni magazynowej na wynajem. Na naszym rynku wyróżnia się sześć klas magazynów, zaczynając od litery D, która oznacza najniższy standard, do litery A (w tym A+ i B+). Obecnie większość inwestycji magazynowych jest realizowana w standardzie A. Jeśli poważnie myślisz o swoim biznesie, nie powinieneś oszczędzać na jakości, co i tak odbije się negatywnie na stanie Twoich produktów, nie wspominając już o usługach logistycznych (np. liczby parkingów), które również są powiązane ze zdefiniowaną klasą magazynu do wynajęcia.

Określ odpowiednią powierzchnię magazynowa na wynajem

Kolejnym istotnym punktem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest wielkość powierzchni magazynowej, która z kolei będzie uzależniona od tego, jak wiele produktów potrzebujesz przechowywać w danym okresie. Jeśli chodzi o typologię magazynów ze względu na ich powierzchnię, to wyróżniamy magazyny typu big box, których zakres powierzchni zaczyna się od 2-2,5 tys. mkw. Są to obiekty wielkopowierzchniowe, znajdujące się z reguły na obrzeżach miast i w bliskim sąsiedztwie najważniejszych autostrad, trakcji kolejowych czy punktów przeładunkowych.

Drugą opcją jest tak zwany Small Business Unit, czyli mniejsze magazyny, zlokalizowane z reguły w centrach miast, posiadające wyższy standard oraz mogące pełnić także funkcje ekspozycyjne i wizerunkowe (np. możesz na terenie takiej jednostki magazynowej otworzyć swoje biuro). W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że magazyny SBU są najlepiej rozwinięte w Warszawie i okolicach, a ich czynsze są wyższe niż standardowe magazyny typu big box.

Określ położenie hali magazynowej i dogodną lokalizację obiektów logistycznych

Lokalizacja firmy magazynowej, oprócz jego standardu i powierzchni, to kolejny kluczowy element, który będzie determinował optymalny wybór jednostki magazynowej. Dogodna lokalizacja obiektów logistycznych zależy od wielu różnych czynników – np. od tego, jaki biznes prowadzisz (lekki handel, produkcja przemysłowa) oraz jakich usług oczekujesz od firmy magazynowej. Lokalizacja magazynu pełni determinującą rolę w logistyce dystrybucji.

Ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą, powinieneś wybrać pomiędzy dwoma najważniejszymi opcjami – siecią magazynów regionalnych, a magazynem centralnym. Dogodną lokalizacją obiektów logistycznych w Polsce jest Łódź, przez którą przebiegają najważniejsze autostrady – A1 i A1 oraz droga ekspresowa S8, które zapewniają optymalne połączenie z Wrocławiem i Warszawą. Równie popularnym położeniem hali magazynowej jest aglomeracja warszawska.

Zdefiniuj najważniejsze usługi magazynowe

Zadając sobie kluczowe pytanie, jak wybrać magazyn, powinieneś zwrócić uwagę na to, jakie usługi magazynowe są oferowane przez dany podmiot gospodarczy. Oprócz podstawowej funkcji przechowywania Twoich towarów, monitoringu, zabezpieczeń przeciwpożarowych itd., firmy magazynowe coraz częściej oferują także pakowanie, wysyłkę, śledzenie zwrotów itp. Nowoczesne firmy magazynowe pełnią rolę centrów logistycznych, czyli są w stanie odciążyć Twoje przedsiębiorstwo, jeśli chodzi o cały proces logistyczny. W tym przypadku powierzchnia magazynowa na wynajem schodzi tak naprawdę na drugi plan, a ważniejsze stają się usługi, które firma magazynowa może dodatkowo świadczyć.

Sprawdź doświadczenie i opinie o firmie

Ostatnim krokiem, który powinieneś wykonać, to weryfikacja opinii o danej firmie magazynowej do wynajęcia. Często może być tak, że mimo odpowiedniej klasy magazynu do wynajęcia, optymalnego położenia hali magazynowej i szerokiego spectrum oferowanych usług magazynowych, w tym całodobowej obsługi magazynu, z jakiegoś powodu dany podmiot nie będzie cieszył się uznaniem na rynku, np. przez niewykwalifikowaną kadrę.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Ci podjąć kluczowe decyzje. Jeśli szukasz sprawdzonego partnera, sprawdź ofertę White Star Logistics.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top