Jak wybrać laptopa do gier?

Mocne podzespoły, czytelny ekran, podświetlana klawiatura i ulepszone chłodzenie to elementy, których nie może zabraknąć w żadnym laptopie gamingowym. Przenośny komputer do gier znakomicie sprawdza się również podczas pracy i w codziennym korzystaniu z multimediów. Czym kierować się podczas wyboru sprzętu do mobilnego grania?

Jak wybrać laptopa do gier? 1

Kto powinien sięgnąć po laptopa gamingowego?

Cechą wyróżniającą laptopy do gier jest przede wszystkim zaawansowana konfiguracja sprzętowa, która pozwala bez przeszkód korzystać z najnowszych produkcji i tytułów AAA oraz cieszyć się zaawansowaną grafiką 3D bez spowolnień. W połączeniu z rozmiarem ułatwiającym przenoszenie laptop gamingowy to idealny wybór, jeśli potrzebujemy nieograniczonej mobilności – chcemy grać w podróży, zabrać komputer na uczelnię lub do biura.

Mocne podzespoły gwarantują też duży komfort codziennych zadań, takich jak przeglądanie Internetu, obsługa aplikacji biurowych czy oglądanie filmów i seriali, a dedykowana karta graficzna przyda się podczas pracy, np. do obróbki materiału wideo. Laptop do gier jest zatem znakomitym wyborem nie tylko dla graczy, ale i wszystkich osób poszukujących wielozadaniowego komputera.

Jaką specyfikację wybrać do komfortowego grania?

Płynne działanie gier komputerowych to zasługa dużej mocy obliczeniowej sprzętu, z którego korzystamy. W przypadku komputerów zapewniają ją wielordzeniowy procesor CPU, procesor graficzny GPU oraz pojemna pamięć operacyjna RAM. W konfiguracji tej warto uwzględnić też szybki dysk twardy SSD, który odpowiada za błyskawiczne ładowanie systemu i aplikacji.

Inną ważną kwestią jest ekran, który powinien zapewniać wysoką jakość generowanego obrazu oraz szybkie odświeżanie. Duży komfort grania uzyskujemy już na 15-calowych matrycach z minimalną rozdzielczością Full HD.

Najważniejsze podzespoły laptopa gamingowego:

  • Procesor – im większa liczba rdzeni CPU i ich taktowanie, tym lepiej. Do gier warto wybierać co najmniej czterordzeniowe układy AMD Ryzen, Intel Core i5, Core i7 lub Core i9.
  • Karta grafiki – dedykowany układ GPU z pamięcią 4 GB lub więcej zapewnia płynne przetwarzanie obrazu w grach. Jeśli dysponujemy większym budżetem, to warto przeznaczyć go właśnie na model laptopa z mocniejszą grafiką, np. LENOVO Legion z NVIDIA GeForce GTX 1060.
  • Pamięć RAM – 8 GB pamięci operacyjnej to minimum w przypadku laptopa gamingowego. Jeśli komputer ma służyć również do pracy, warto postawić na 16 GB RAM. W wielu laptopach pamięć można łatwo rozbudować.
  • Ekran – w mobilnym graniu znakomicie sprawdzają się ekrany Full HD IPS, ze znakomitym odwzorowaniem barw i matową powłoką antyodblaskową, która eliminuje refleksy świetlne.
  • Wydajne chłodzenie – chłodzenie dwukanałowe oraz dodatkowe wentylatory pozwalają wykorzystać maksimum mocy obliczeniowej laptopa.

Których funkcjonalności nie może zabraknąć w laptopie do gier?

Poza obrazem i szybkim przetwarzaniem grafiki w grach ważne jest również precyzyjne sterowanie. Z tego powodu w laptopie gamingowym nie może zabraknąć podświetlanej klawiatury, ułatwiającej granie w ciemnych pomieszczeniach oraz po zmroku. Jeśli planujemy grać bez słuchawek, warto sprawdzić, czy sprzęt jest wyposażony we wbudowane głośniki.

Praktyczną pomocą w konfiguracji sprzętu jest dodatkowe oprogramowanie dostarczone przez producenta. Przykładem może być aplikacja Lenovo Nerve Center, umożliwiająca zarówno sterowanie dźwiękiem, grafiką i podświetleniem klawiszy, jak i łatwy overclocking procesora, zwiększający wydajność laptopa.

Wybierając laptopa do gier, warto pamiętać, że nie wszystkie podzespoły mogą zostać wymienione na szybsze w trakcie użytkowania. Im więcej zainwestujemy w sprzęt, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się zniewalającą grafiką bez irytujących spowolnień.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top