Jak wybrać odpowiedni wideodomofon do firmy i domu?

Jeżeli pragniemy zwiększyć poziom bezpieczeństwa posesji i jednocześnie wygodnie obsługiwać bramę lub drzwi wejściowe, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż wideodomofonu – czyli domofonu połączonego z kamerą wideo. Dzięki temu zawsze będziemy mieć pełną kontrolę tego, co dzieje się przed budynkiem. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni wideofon? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę wybierając rozwiązania do firmy i do domu.

Jak wybrać odpowiedni wideodomofon do firmy i domu? 1

Wideodomofon – z czego się składa i jak działa?

Wideofon to rozwiązanie, które umożliwia nie tylko nawiązanie kontaktu głosowego z osobą stojącą przy furtce, ale i ujrzenie jej na wyświetlaczu. To bardzo praktyczne, gdyż jesteśmy w 100% pewni kto przyszedł, nawet zanim otworzymy mu drzwi.

Każdy wideofon składa się z dwóch podstawowych modułów: pierwsza część zostaje zamontowana przy drzwiach wejściowych lub bramie, a druga wewnątrz budynku. Moduł umieszczany na zewnątrz posiada numeryczną klawiaturę, dzwonek, kamerkę i urządzenie rejestrujące głos. Moduł wewnętrzny składa się z wyświetlacza, mikrofonu i panelu obsług. Nowoczesne wideodomofony mogą być wyposażone również w czytniki, które umożliwiają otwarcie drzwi przy pomocy specjalnej karty lub breloczka.

W wielu przypadkach ten podstawowy zestaw jest rozbudowywany o kolejne moduły – mogą być one potrzebne na przykład w firmie, gdzie do budynku prowadzi kilka wejść.

Moduły wideofonu – rodzaje

Moduły zewnętrzne

Wybierając moduły zewnętrzne wideofonu, możemy zwrócić uwagę na fakt, że istnieją dwa rodzaje, różniące się między sobą sposobem montażu.

Moduły natynkowe są montowane bezpośrednio na ścianie budynku, co jest wygodne także w przypadku niewielkich wymiarów słupka. Ich zaletą jest przede wszystkim łatwość montażu, a co za tym idzie, często również nieco niższa cena. Niestety, są one bardziej podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych czy osób, które chciałyby zniszczyć urządzenie. Niektórzy narzekają również na względy estetyczne, choć to kwestia indywidualnych upodobań.

Bardziej wyrafinowanym rozwiązaniem są moduły podtynkowe. W tym przypadku większa część urządzenia zostaje wbudowana wewnątrz ściany – jak sama nazwa wskazuje „pod tynk”. Na zewnątrz widoczny jest jedynie niewielki panel, który służy do komunikacji. To rozwiązanie znacznie odporniejsze na zniszczenia, trwalsze i cechujące się wysoką estetyką. Niestety jego wadą jest bardziej skomplikowany montaż, który może przekładać się również na nieco wyższe koszty.

Moduł wewnętrzny

Przy wyborze modułu wewnętrznego powinniśmy kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami wybierając funkcjonalności, które uważamy za przydatne. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, co warto wybrać. Dla jednej osoby istotna będzie kamera, która daje obraz w dużej rozdzielczości, dla innej wystarczy najtańsza. Przydatna może okazać się również możliwość przekierowania rozmowy na telefon lub wbudowana pamięć. Warto również rozważyć czy potrzebujemy, by panel, który wybieramy, posiadał możliwość rozbudowania (na przykład o kolejne części zewnętrzne) w przyszłości.

Wideodomofon IP – czy warto?

Oprócz standardowych wideodomofonów wykorzystujących przewody, na rynku dostępne są również nowoczesne wideofony IP (bezprzewodowe).

Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien zależeć od funkcjonalności, których potrzebujemy. Wideofony IP bez wątpienia cechują się dużą funkcjonalnością i wygodą obsługi. Przy ich pomocy możemy sterować urządzeniem za pomocą komputera lub aplikacji na smartfona. Jeżeli jednak wideofon ma służyć do obsługi ciężkiej bramy wjazdowej, to lepiej sprawdzi się tradycyjne rozwiązanie.

Koszt montażu wideofonu

Koszt założenia wideofonu może bardzo być bardzo różny w zależności od tego, jaki typ urządzenia wybierzemy, jakie będzie oferowało ono dodatkowe funkcjonalności i jak skomplikowany będzie montaż.

Najprostsze modele wideofonów otrzymamy już za około 300 złotych. Taki wideofon doskonale sprawdzi się w niewielkim domku jednorodzinnym, którego mieszkańcy nie potrzebują wielu dodatkowych funkcji. Złożone systemy do zastosowań firmowych, umożliwiające podłączenie wielu modułów, to koszt nawet 1000 złotych.

Na co zwracać uwagę wybierając wideofon do firmy i do domu?

Wybierając wideofon zawsze należy mieć na uwadze fakt, że nie jest to kolejny elektroniczny gadżet, który szybko wymienimy, gdy nam się znudzi. Zwykle wideofon służy domownikom przez długie lata. Z tego powodu powinniśmy przede wszystkim postawić na model niezawodny i odporny na zniszczenia. Rozważając oferowane funkcjonalności, myślmy przyszłościowo, nie tylko o tym, czego potrzebujemy dzisiaj, ale i co może nam się przydać za parę lat.

Wpisy promowane

Wydarzenia

E-COMMERCE CHALLENGE 2024
23.05.2024 - 24.05.2024
Code Europe
10.06.2024 - 11.06.2024
I ❤ business & HR
11.06.2024 - 12.06.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top