Jak wybrać swój pierwszy aparat i ile na niego wydać?

Uwielbiasz robić zdjęcia i dopiero co wchodzisz w świat fotografii? Zakup aparatu to dość poważna decyzja, która wiąże się z pewnymi kosztami. Pierwszym krokiem w wyborze rodzaju aparatu jest podjęcie decyzji o realistycznym budżecie. Następnie wybierz typ kamery. Główne typy to: DSLR cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa, zwana także „kompaktową” i bezusterkowe. Każdy typ ma swoje zalety, w zależności od tego, jakim rodzajem fotografii się interesujesz i jak często będziesz go używać.

Jak wybrać swój pierwszy aparat i ile na niego wydać? 1

Ustal budżet jaki chcesz przeznaczyć na swój pierwszy aparat. To dobry sposób na ocenę jakości aparatu, który będziesz kupować. Większe, bardziej wyszukane aparaty z obrazami o wysokiej rozdzielczości i wymiennymi obiektywami – jak lustrzanka cyfrowa – mogą kosztować ponad 7000 PLN, podczas gdy tańsze aparaty typu „point-and-shoot” mogą kosztować zaledwie 2000 PLN.

  • Na przykład budżet ograniczony do 2500 PLN już wyklucza wiele aparatów i może pomóc w podjęciu decyzji za Ciebie.

Zastanów się, jak często będziesz używać aparatu. Najlepszy aparat będzie się różnić w zależności od tego, czy będziesz go używać codziennie, co miesiąc, czy tylko kilka razy w roku. Im częściej korzystasz z aparatu, tym bardziej warto w niego zainwestować. W razie potrzeby możesz skorzystać z szybkiej pożyczki online. Więcej na https://moneezy.com/pl/

  • Jeśli potrzebujesz tylko aparatu do zdjęć z wakacji, tańszy model może być dla Ciebie lepszy.
  • Jeśli będziesz korzystać z aparatu przynajmniej raz w tygodniu (czy to jako hobbysta, czy do celów zawodowych), rozważ droższy aparat bezlusterkowy lub lustrzankę cyfrową.
  • Jeśli będziesz często używać aparatu, ale jakość zdjęć nie jest priorytetem, możesz kupić kompaktowy aparat średniej klasy.


Zastanów się, w jakich kontekstach będziesz używać aparatu. Aparat, który świetnie nadaje się do robienia portretów studyjnych, nie będzie świetnym aparatem na piesze wędrówki lub wyprawy z plecakiem. Jeśli planujesz podróżować z aparatem lub robić zdjęcia w plenerze, kup aparat, który jest lekki. Podobnie, jeśli planujesz robić tylko wysokiej jakości zdjęcia w pomieszczeniach, wybierz drogą lustrzankę cyfrową lub aparat bezlusterkowy.

  • Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze, bardziej kompaktowe aparaty i aparaty z mniejszą liczbą wymiennych lub wymiennych części są najlepsze do podróżowania.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top