Jak wybrać telewizor – krok po kroku z AGDMedia.pl

Na rynku dostępna jest szeroka gama telewizorów zarówno LCD jak i plazmowych. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. Aby wybrać optymalny model dopasowany do naszych potrzeb, oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka technologia nas interesuje, należy zapoznać się z parametrami, które decydują o rozmiarze telewizora, jakości odbioru, czy kolorach.
Trochę historii…
Prace nad skonstruowaniem pierwszego telewizora rozpoczęły się już w XIX wieku, ale pierwszy odbiornik został zademonstrowany dopiero w 1924 roku. Dokonał tego szkocki wynalazca, John Logie Baird. Prezentowany przez niego model nie potrafił jednak przekazywać dźwięku i obrazu jednocześnie. W Polsce pierwsze telewizory pojawiły się w latach 50-tych. Miały mało estetyczny wygląd, były duże i przede wszystkim drogie. Na odbiornik mogły pozwolić sobie jedynie bardzo zamożne osoby.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat telewizor przeszedł ogromną metamorfozę. Dzisiaj jest obecny w każdym domu, a my możemy cieszyć oko płaskim, estetycznym ekranem. Jedynym problemem, który napotykamy przy wyborze telewizora jest zbyt duża liczba nieznanych nam parametrów.

Przekątna ekranu
Przekątna ekranu to nic innego jak jego wielkość wyrażona w calach [1 cal to 2,54 cm]. Na rynku dostępne są telewizory od 15 do 70 cali.
Jak mówi Michał Pachlewski, wiceprezes internetowego sklepu AGDMedia.pl, rozmiar telewizora powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować oraz do odległości, z jakiej będzie oglądany obraz. “Wraz ze wzrostem rozmiarów odbiornika LCD rosną rozmiary pojedynczego piksela, dlatego oglądanie obrazu na dużym ekranie z małej odległości nie ma sensu. Żeby ustalić prawidłową odległość od odbiornika, należy rozmiar ekranu podany w calach podzielić przez 10”. Zgodnie z tą zasadą najlepsza odległość od kanapy do odbiornika dla telewizora 32“ to 3,2 m. Identyczną zasadę stosuje się do plazmy.

Rozdzielczość ekranu
Rozdzielczość ekranu, czyli rozdzielczość obrazu wyraża się liczbą pikseli w poziomie i w pionie. Im większa, tym obraz jest wyraźniejszy i przeważnie rośnie wraz ze wzrostem rozmiarów ekranu. Najczęściej spotykaną rozdzielczością w telewizorach 32-calowych LCD HD Ready jest 1366×768. Na rynku dostępne są również modele Full HD o rozdzielczości 1920×1080, które zapewniają jeszcze lepszą ostrość obrazu ale jednocześnie trzeba liczyć się z dużo większą ceną takiego telewizora.

Jasność
Podawana jest w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2) i określa ilość światła emitowanego przez lampę podświetlającą. Od luminacji ekranu zależy wyrazistość obrazu, głębia kolorów oraz ilość szczegółów jakie można na nim rozróźnić. W przypadku telewizorów LCD jasność waha się od 450 do 600 cd/m2.

Współczynnik kontrastu
Od tego parametru zależy czy obrazy są przekonujące, barwy wiernie odzwierciedlone, a ekran potrafi odtworzyć głębię czerni, czystość bieli i wszystkie pośrednie odcienie. Współczynnik kontrastu wyrażany jest poprzez stosunek dwóch liczb, np. 3000:1, gdzie pierwsza z nich jest liczbą zmienną i oznacza wysokość kontrastu, a druga, liczbą stałą. Na rynku dostępne są telewizory o zróźnicowanym współczynniku kontrastu. “Warto zainwestować w telewizor z wysokim kontrastem, gdyż gwarantuje on uzyskanie pełniejszej palety barw oraz większaą głębię obrazu”, mówi Michał Pachlewski z AGDMedia.pl.

Liczba wyświetlanych kolorów
Im większa liczba wyświetlanych kolorów tym lepsza ostrość obrazu. Telewizory pod tym względem nie różnią się znacząco między sobą i mają średnio od 16,2 do 16,7 mln kolorów.

Czas reakcji piksela
Czas reakcji piksela liczony jest w milisekundach i określa szybkość z jaką ekran reaguje na zmiany obrazu. Ekrany plazmowe charakteryzują się krótkim czasem reakcji matrycy, co oznacza, że bez trudu wyświetlają szybki ruch, bez tak zwanego efektu smużenia, który z kolei jest charakterystyczny dla starszych modeli LCD. W najnowocześniejszych telewizorach LCD efekt ten jest praktycznie niezauważalny.

Kąt widzenia
Kąt widzenia to parametr, na który wiele osób nie zwraca uwagi przy wyborze telewizora. Tymczasem jest on bardzo ważny, gdyż od tego współczynnika zależy pod jakim kątem patrzenia obraz nie zmienia swoich właściwości, czyli kolory nie zmieniają odcieni, a obraz nie zanika. Na tym polu telewizory LCD przegrywają z plazmą. Panele plazmowe charakteryzują się bardzo szerokim kątem widzenia. Wyświetlany obraz jest wyraźny i kontrastowy nawet wtedy, gdy patrzymy na ekran pod bardzo szerokim kątem. Jest to szczególnie cenne, jeśli planujemy seanse filmowe w dużym gronie. Jeżeli chodzi o odbiorniki LCD, to tylko najlepsze posiadają szerokie kąty oglądania porównywalne z plazmą. Jeżeli więc zdecydujemy się na telewizor LCD, a nasz budżet jest ograniczony, zwróćmy uwagę, żeby podstawa telewizora była obrotowa. Element ten może okazać się bardzo przydatny.

Złącza
Niezależnie od tego na jaki telewizor się zdecydujemy, czy to będzie plazma czy LCD, koniecznie sprawdźmy jego wyposażenie w gniazda. Nowoczesny odbiornik TV powinien posiadać 2 złącza HDMI, przystosowane do wymagań telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV. Pozostałe złącza, w które powinien być wyposażony nasz telewizor to: DVI (Digital Visual Interface) – cyfrowe złącze umożliwiające komunikację z komputerem, generujące obraz wysokiej jakości, D-SUB – pozwalający na podłączenie telewizora do komputera (obraz analogowy) oraz SCART – tzw. eurozłącze umożliwiające komunikację z wieloma rodzajami urządzeń AV, na przykład z odtwarzaczami i nagrywarkami DVD, tunerami telewizyjnymi, dekoderami telewizji cyfrowej. Ostatnim złączem jest AV/S Video, dzięki któremu telewizor może współpracować z takimi sprzętami jak kamera analogowa.

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, określmy swoje preferencje i przyjrzyjmy się parametrom, które są dla nas najważniejsze. Pamiętajmy również, że czynniki takie jak wielkość czy nasłonecznienie pomieszczenia determinują wybór odbiornika. Nie bez znaczenia jest także zasobność naszego portfela, gdyż ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top