Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania

Zalanie, stłuczenia szyb, kradzież roweru – te i wiele innych sytuacji może się przydarzyć w każdym mieszkaniu. Oczywiście, można się przed nimi zabezpieczyć i odpowiednio wcześniej wykupić ubezpieczenie mieszkania. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy?

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania 1

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

Każda polisa, a więc również ubezpieczenie mieszkania, posiada swoją udokumentowaną formę – OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, zawierające wszelkie informacje na temat dokładnych sytuacji umożliwiających otrzymanie świadczeń w razie danego zdarzenia, a także zakres kwot.

W przypadku polisy na mieszkanie najczęściej ubezpiecza się mury i/lub wyposażenie w razie pożaru, zalania, powodzi, a także innych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie w podstawowej formie często chroni też od skutków kradzieży. Jednak to nie wszystko, ponieważ zakres polisy może zostać poszerzony.

O co rozszerzyć ubezpieczenie mieszkania? Opinie ubezpieczycieli, jak i osób wykupujących polisę potwierdzają, że dobrym pomysłem jest OC w życiu prywatnym. Na czym to polega? Kiedy na przykład Twoje dziecko zbije komuś szybę, a także, gdy zalejesz sąsiadowi mieszkanie, ubezpieczyciel pokryje koszty. W skrócie można powiedzieć, że polisa ta zabezpiecza przed koniecznością pokrycia szkód wyrządzonych osobom trzecim.

Nie da się w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie – „jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?”. Dlaczego? Ponieważ każda osoba powinna dopasować polisę przede wszystkim do swoich potrzeb. Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania? Przede wszystkim na zakres ubezpieczenia. Polisa ubezpieczeniowa nie musi obejmować wyłącznie nieruchomości, ale może też ochraniać budynki przynależne, czy roślinność ogrodową.

Możliwe jest również ubezpieczenie psa lub kota w ramach dodatku do podstawowej polisy mieszkaniowej. Dodatkowa ochrona dotyczy także pomocy specjalistów w razie awarii (np. hydraulika, elektryka), zabezpieczenie od dewastacji, stłuczeń elementów szklanych oraz odszkodowania w przypadku zdarzeń losowych.

Co uwzględnia ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania w podstawowym zakresie zwykle chroni mury, fundamenty, dach i ściany. Warto zwracać nie tylko uwagę na elementy, których dotyczy polisa, ale też na sumę ubezpieczenia. Nazywa się tak maksymalną kwotę, która zostanie wypłacona przy szkodzie całkowitej. Prawidłowe oszacowanie wartości naszej nieruchomości jest niezbędne do wybrania odpowiedniego rodzaju ubezpieczenia mieszkania. Niedoubezpieczenie, czyli płacenie za małej składki w stosunku do wartości nieruchomości, jest w krótkim okresie korzystne finansowo, ale w przypadku dużej lub całkowitej szkody, spowoduje, że nie otrzymamy pełnej kwoty ubezpieczenia. Niedoszacowanie wartości nieruchomości jest więc dla ubezpieczającego zupełnie nieopłacalne. Na wycenę ma wpływ stan mieszkania, położenie (miasto i dzielnica), a także rodzaj wykończenia, metraż oraz cena rynkowa.

Niezależnie od wielkości posiadanego mieszkania oraz jego lokalizacji, warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania. Opinie osób, które zdecydowały się na wykupienie ubezpieczenia, nie pozostawiają wątpliwości, że jest to bardzo dobra decyzja. Mieszkanie jest najczęściej głównym majątkiem ubezpieczającego, dlatego warto je chronić na wypadek przykrych zdarzeń losowych oraz zapewnić sobie odszkodowanie, które pozwoli pokryć koszty naprawy szkód.

Wpisy promowane

  • Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?
    Pracownicy będący podstawą każdego biznesu, wymagają umiejętnego i sprawnego zarządzania. Bez tego żaden pracodawca nie będzie w stanie zapewnić swojemu ...
  • Nadzór nad pracownikami terenowymi w firmie
    Kontrola pracy w terenie ma korzystny wpływ na efektywność podejmowanych działań. Dzięki nadzorowi przedsiębiorstwa mogą skuteczniej wykrywać ewentualne nieprawidłowości oraz ...

Wydarzenia

IT w Ubezpieczeniach
09.12.2021
Pytech Summit 2021
09.12.2021
Kongres Bezpieczeństwa Sieci
16.12.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry