Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje?

Często ciesząc się z nadchodzącego urlopu, zapominamy o bardzo ważnej sprawie – ubezpieczeniu się. Może to być bardzo kosztowny błąd. EKUZ refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne za granicą, a za pozostałe turysta musi zapłacić z własnej kieszeni.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), jest uznawana jedynie w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli w Islandii, Norwegii, Liechtensteinie i Szwajcarii. Oznacza to, że nie jest honorowana m.in. w Turcji czy Egipcie – jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów polskich turystów. W związku z tym warto posiadać dodatkowe ubezpieczenie. Podpowiadamy, jak wybrać optymalną polisę turystyczną wyjeżdżając na urlop za granicę. Oto najważniejsze elementy ubezpieczenia na wakacje:

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wakacje? 1

1. Sprawdź sumę kosztów leczenia

Suma gwarantowana kosztów leczenia to podstawowy element polisy turystycznej. Jej rekomendowana wysokość jest różna w zależności od państwa, do którego wyjeżdżamy.  Dzielimy je na trzy podstawowe grupy:

– państwa Unii Europejskiej – 30 000 euro

– państwa spoza UE – 60 000 euro

– państwa z wysokimi kosztami leczenia (np. Japonia, USA, Kanada) – 120 000 euro.

Wiele osób rezygnuje z dodatkowego ubezpieczenia na terenie Unii Europejskiej, ponieważ zakłada, że wystarczy im Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To duży błąd – EKUZ gwarantuje nam zwrot kosztów tylko za świadczenia, które w danym kraju są refundowane.

2.  Nie zapomnij o kosztach ratownictwa

W razie wypadku w Polsce, pokrycie kosztów ratownictwa jest dla nas zagwarantowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego refundowanego przez NFZ. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo kosztuje użycie karetki, helikoptera ratunkowego, a także praca ratowników i potrzebne opatrunki. Przekonać się o tym możemy za to w wielu innych państwach – także w Europie. Dla przykładu akcja ratownicza we Włoszech albo w Austrii może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Niestety, także w tym przypadku EKUZ nam nie pomoże. Będziemy musieli pokryć te koszty z własnej kieszeni.

Uwaga!

W 2017 roku w Hiszpanii koszt transportu jednego z rannych narciarzy wyniósł 41 700 zł. Poszkodowany był jednak ubezpieczony i sumę tę pokrył ubezpieczyciel.

W związku z tym tak ważne jest, żeby nasza polisa zawierała zapis o zwrocie kosztów ratownictwa. Szczególnie jeśli wybieramy się do wcześniej wymienionych krajów znanych z drogiej opieki medycznej. Minimalna rekomendowana suma to 6000 euro.

3. Miej w pakiecie OC w życiu prywatnym

Koszty, na które jesteśmy narażeni, nie zawsze związane są z wypadkiem lub chorobą. Zdarza się przecież, że niechcący to my wyrządzimy szkodę osobie trzeciej. Wystarczy, że upuścimy cudzy telefon albo nasze dziecko zniszczy towar w sklepie. Zresztą możemy też nieumyślnie spowodować wypadek, a wtedy będą ciążyły na nas koszty leczenia poszkodowanego. Na szczęście większość polis można rozszerzyć o wariant OC w życiu prywatnym. Dzięki takiemu ubezpieczeniu nie trzeba obawiać się finansowych konsekwencji szkód rzeczowych i osobowych wyrządzonych na osobach trzecich.Pamiętajmy jednak, że ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania, jeśli szkodę wyrządzimy umyślnie, albo w trakcie zdarzenia byliśmy pod wpływem alkoholu.

4. Sprawdź , czy posiadasz bezpieczenie NNW

Nie ważne, czy podróżujemy po Polsce, czy za granicą: wypadek może zdarzyć się wszędzie. Wystarczy, że podczas zwiedzania źle staniemy i skręcimy kostkę. Oczywiście, można być uważnym, ale nie da się przewidzieć wszystkiego. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW.

Odszkodowanie, które otrzymamy, obliczane jest procentowo od kwoty ubezpieczenia, więc im większa będzie kwota w ubezpieczeniu, tym więcej dostaniemy. Przykładowo, niegroźne skręcenie nadgarstka to około 3% uszczerbku na zdrowiu. Jeśli więc ubezpieczymy się na kwotę 3000 zł, za taki uraz otrzymamy 90 zł zwrotu. Sama składka zwykle nie jest wysoka, więc warto ubezpieczyć się na wyższą sumę, żeby później otrzymać jak największy zwrot.

Przedmiotem takiego ubezpieczenia jest także 100-procentowy uszczerbek na zdrowiu. Wtedy w przypadku zgonu ubezpieczonego, polisa zabezpieczy jego rodzinę.

5. Ubezpiecz bagaż na wypadek kradzieży

Nie zapominajmy też o swoich wartościowych przedmiotach. W dzisiejszych czasach wielu z nas podróżuje z drogimi laptopami, aparatami fotograficznymi, czy sprzętem sportowym. Mając świadomość, że są cenne, staramy się o nie dbać, ale nie zawsze jesteśmy w stanie je ochronić. Zdarza się przecież, że bagaże giną w trakcie podróży samolotem albo zwyczajnie ktoś nam je ukradnie. W tym przypadku niezbędne będzie ubezpieczenie bagażu. Zapewni nam ono zwrot kosztów, nawet jeśli zgubimy wartościowy przedmiot.

Uwaga!

Niektóre ubezpieczenia bagażu nie obejmują sprzętu elektronicznego. Jeśli podróżujesz z laptopem albo aparatem fotograficznym, zwróć na to uwagę przy wyborze polisy!

Należy także pamiętać, że jeżeli zgodnie z warunkami zawartymi w Ogólnych Zasadach Ubezpieczenia (OWU), zachowaliśmy się zbyt lekkomyślnie – np. zostawiliśmy cenną rzecz bez opieki, ubezpieczyciel może s odmówić wypłaty odszkodowania.

6. Rozszerz ubezpieczenie  o tzw. klauzulę alkoholową i choroby przewlekłe

Na wakacje jeździmy dobrze się bawić. Jednak, gdy bawimy się pod wpływem alkoholu, w razie wypadku ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Większość polis wyszczególnia wyłączenia ochrony w OWU. Zatem, jeśli wybieramy się na wakacje w formie all inclusive, warto za dodatkową dopłatą rozszerzyć zakres ochrony ubezieczenia. Ta opcja obejmuje dwa elementy polisy turystycznej – koszty leczenia oraz NNW.

Uwaga!

Klauzula alkoholowa nie dotyczy szkód rzeczowych i osobowych, które wyrządzimy osobom trzecim. Oznacza to, że jeżeli z naszej winy urazu dozna inny turysta lub uszkodzimy jego mienie (np. smartfon lub laptop). Jeśli nas pozwie i sąd przyzna mu rację, to w razie braku ubezpieczenia rekompensatę poszkodowanemu będziemy musieli wypłacić  z własnej kieszeni.

Pamiętajmy też, żeby rozszerzyć zakres ubezpieczenia w przypadku, gdy cierpimy na choroby przewlekłe takie jak: alergia, cukrzyca, epilepsja, nowotwór, niedoczynność tarczycy albo nadciśnienie tętnicze. W przypadku zatajenia takiego schorzenia, ubezpieczyciel może starać się uniknąć zwrócenia nam kosztów. Dokładny spis chorób podlegających temu rozszerzeniu znajdziemy w OWU.

7. Wybierz ubezpieczenie turystyczne przez internet

Optymalną polisę turystyczną można wybrać nie wychodząc z domu. Wystarczy dopasować ją do miejsca, celu i długości wyjazdu. W tym celu warto odwiedzić witrynę www.ubezpieczeniaonline.pl, gdzie możemy porównać ze sobą co najmniej kilkanaście wariantów różnych polis turystycznych. Po wybraniu interesującego nas wariantu, otrzymamy na adres e-mail umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ją ze sobą w miejsce wyjazdu.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry