Jak wykorzystać nowoczesne technologie w rozwoju dziecka?

Z pewnością większość zgodzi się ze stwierdzeniem, że nowoczesne technologie sporo namieszały w sposobie spędzania wolnego czasu i nauki naszych dzieci. Laptopy, smartfony i dostęp do Internetu otaczają nas z każdej strony, a my korzystamy z nich właściwie bez większych ograniczeń. Młode osoby w coraz wcześniej zaczynają ich używać, co istotnie wpływa na całe życie. Żyjemy w czasach, kiedy trudno jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez tych rzeczy. Stworzyły one zupełnie nową przestrzeń, którą możemy zapełnić w dowolny sposób. Jedni z nas korzystają z nich w celach rozrywkowych, inni ucząc się, a jeszcze inni wykonując pracę. Oczywiście to nie wszystko co mają nam do zaoferowania nowoczesne technologie, ponieważ funkcjonalności jest niezliczona ilość. W ostatnim czasie są wykorzystywane w jeszcze większym stopniu, a spowodowane jest to przeniesieniem większości czynności do świata wirtualnego co wynika ze stanu epidemii na całym świecie. Stanowi to niemałe wyzwanie zarówno dla uczniów, jak i rodziców oraz nauczycieli. Jednym z najistotniejszych zagrożeń jakie niosą za sobą nowe technologie to uzależnienie od wirtualnego świata i spędzanie czasu na rzeczach nie przynoszących żadnych wartości. Jednak można wymienić także ogrom plusów, a ich świadome wykorzystanie może dostarczyć wielu korzyści.

Jak wykorzystać nowoczesne technologie w rozwoju dziecka? 1

Nieograniczony dostęp do Internetu

Z pewnością nie raz słyszeliśmy, a także sami mówiliśmy, że w Internecie znajdziemy praktycznie wszystko. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ z roku na rok dostrzegamy w nim coraz to nowe możliwości i ogromny potencjał jaki za sobą kryje. Udowodniło nam to między innymi ostatnie półtora roku, kiedy życie stanęło w miejscu i zostało przeniesione do wirtualnego świata online. Mamy możliwość komunikowania się z osobami na każdym krańcu ziemi, robienia zakupów czy wyszukiwania informacji, które kiedyś dostępne były jedynie w formie papierowej, m.in. w książkach czy encyklopediach. Z uwagi na to, warto pokazywać swoim dzieciom w jaki sposób Internet ułatwił różnorodne procesy, a dzięki temu zaoszczędził czas na wykonywanie tych czynności w stosunku do sytuacji sprzed kilkunastu lat. W tej obszernej przestrzeni również i dla nich istnieje wiele korzyści. Na korepetycje nie muszą już gnać przez całe miasto, a wystarczy że połączą się przez komunikator. Dodatkowo, zamiast noszenia obowiązkowych podręczników z jednego miejsca w drugie, mogą wykorzystać te dostępne w formie e-booków. Świadomie wykorzystywany Internet pobudza również kreatywność za pomocą nauki  przez zabawę.

Kiedy powinniśmy zacząć się martwić?

To, że nowe technologie ułatwiły funkcjonowanie w wielu dziedzinach życia jest sprawą oczywistą, jednak odnosząc się do słynnego powiedzenia, że „każdy kij ma dwa końce”, nie brakuje także zagrożeń. Zauważalną tendencją jest coraz częstsze korzystanie z Internetu przez młode osoby, jednak nie jest to związane z edukacją czy poszerzaniem swoich horyzontów, a rozrywką i często nieproduktywnym marnowaniem czasu. Wszystko to sprawiło, że coraz trudniej jest utrzymać ich uwagę na dłużej, ponieważ przyzwyczaili się do krótkich, wizualnych treści. Nic więc dziwnego, że tradycyjne podręczniki będą ich nudzić. W takiej sytuacji traci na tym ich koncentracja, a także umiejętności społeczne. Coraz większy problem pojawia się w sytuacjach, gdy należy nawiązać znajomości w realnym życiu czy spędzania czasu z rówieśnikami bez jakiegokolwiek dostępu do smartfonu. Niestety są to sygnały ostrzegawcze, których nie należy bagatelizować i starać się jak najwcześniej wprowadzić rozwiązania, które ograniczą ten negatywny efekt.

Co możemy zrobić?

Z jednej strony wiemy, że nowoczesne technologie dostarczają wielu korzyści, równocześnie zdajemy sobie sprawę, że zagrożeń także nie brakuje. Co więc powinniśmy zrobić, aby nasze dzieci korzystały z nich rozsądnie? Chociaż nasuwałoby się stwierdzenie, że odcięcie ich od zasobów Internetu będzie skuteczne, w rzeczywistości nie jest to dobre rozwiązanie. W przyszłości większość czynności będzie wykonywana bądź będzie opierała się o wykorzystanie Internetu, stąd umiejętności w tym obszarze będą kluczowe. Z uwagi na to, nauczenie rozsądnego używania powinno stać się naszym celem. Zaznajomienie ich z zagrożeniami i pokazanie jakie mogą wynikać z nich konsekwencje to podstawa do rozpoczęcia takiej komunikacji. Warto ustalić konkretne zasady korzystania z laptopa, smartfonu czy tabletu, w tym m.in. jakie strony nasze dziecko powinno odwiedzać, a jakich unikać. Ponadto, możemy wprowadzić kontrolę na czas spędzany przed ekranem. Oczywiście, warto poszukać razem z dzieckiem wartościowych stron czy materiałów w postaci podręczników czy e-booków, które pozytywnie wpłyną na jego ro

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top