Jak wyremontować łazienkę

Przede wszystkim zajrzyj do swojej kieszeni i w zależności od tego , czy jest to łazienka w bloku, czy też w domku jednorodzinnym oblicz bardzo dokładnie koszty.

W przypadku łazienki, w obecnych czasach, remont oznacza rozpoczynanie wszystkiego od początku. Sprowadzanie remontu łazienki do (n przykład) zwiększania płaszczyzny glazury lub łatania pustki po wannie na ogól przynosi opłakane skutki w aspekcie estetycznym.

Koszty

bathroom-734017_1920Zatem planując prawdziwy remont łazienki w bloku, polegający jednocześnie na połączeniu jej z (do tej pory osobnym) WC będzie wymagał od nas wydania od 10 do 15 tysięcy złotych.

Jeśli idzie o koszty urządzenia łazienki w domku jednorodzinnym, to koszty będą na ogól znacznie większe z racji choćby większej powierzchni. Koszty wiążą się najczęściej z poprawieniem instalacji wodnej i elektrycznej, na przykład ze zmianą kierunku niektórych odcinków rur, wyposażeniem łazienki w stelaże podtynkowe do wc.

Podstawowe koszty remontu małej łazienki w bloku:

– wymiana rur lub niektórych ich odcinków – min. 1500 zł;

– wymiana instalacji elektrycznej – do 400 zł;

– montaż oświetlenia – około 100 zł;

– płytki na podłogę lub inna posadzka – min 1800 zł;

– płytki na ścianę – około 3000 zł;

– malowanie – do 200 zł;

– montaż wanny z obudową z płytek ceramicznych  baterią – do 1900 zł;

– WC na stelażu, kompakt – do 700 zł;

– umywalka podszafkowa – do 550 zł;

– możemy brać pod uwagę wylewkę na podłogę – do 300 zł.

Mamy tu już nieco ponad 10 tys. złotych kosztów i jest to mała łazienka w bloku. Koszty te wzrosną wyraźnie, ponieważ zwykle wymieniamy drzwi do łazienki. Dokupujemy niezbędne akcesoria, choćby: szafki, lustro, kinkiety, półeczki, różnego rodzaju uchwyty. W kosztach już obliczonych uwzględniony jest kontener na gruz i resztki starej instalacji.

Zatem cena 15 tysięcy złotych nie jest tu przesadzona.

Co możemy zrobić sami?

Jeśli nie jesteśmy specjalistami to zdecydowanie naszą łazienkę powinni remontować dobrzy fachowcy. Natomiast rzemieślnik od glazury, terakoty, czy hydrauliki na ogół nie jest designerem.

Mamy tu możliwość zaangażowania specjalisty od aranżacji wnętrze, ale możemy pokierować się własnym gustem i projekt łazienki sporządzić samemu dzięki odpowiednim programom komputerowym lub aplikacjom online.

***

Na koniec, bardzo istotna wskazówka – zabierając się do remontu łazienki nie zapomnij o dokładnym zabezpieczeniu przed kurzem pozostałych pomieszczeń. Od tego trudno jest się po remoncie uwolnić, choć też jest to czasem dobry pretekst, by w całym mieszkaniu zrobić generalne porządki.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry