Jak zarobić na zużytym katalizatorze?

Zadaniem katalizatora jest kontrola emisji dwutlenku węgla, węglowodorów oraz innych szkodliwych dla środowiska substancji wytwarzanych przez samochody. Każde auto musi posiadać ten element w wyposażeniu. Nowy katalizator to wydatek rzędu kilkuset złotych, a nawet ponad tysiąca złotych. Warto wiedzieć, co zrobić z zepsutym katalizatorem oraz, że na zużytym katalizatorze można zarobić.

co jest w katalizatorze

Katalizator – cenny element samochodu

Katalizator to rodzaj filtra, który zapobiega przedostawaniu się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych wytwarzanych przez silniki spalinowe w trakcie spalania benzyny. W katalizatorach zachodzi szereg reakcji zatrzymujących niebezpieczne dla natury związki, takie jak: tlenki węgla, tlenki azotu, węglowodory. Katalizatory zamieniają je w parę wodną oraz w dwutlenek węgla. Zaistnienie tych reakcji możliwe jest dzięki zastosowaniu w urządzeniu cennych metali szlachetnych, jak na przykład platyna czy pallad, które znajdują się w monolicie katalitycznym. To kosztowne metale w głównej mierze odpowiadają za wysokie ceny katalizatorów. Zużyte katalizatory pozwalają na odzyskanie części pieniędzy. Urządzenie wystarczy oddać do skupu katalizatorów, za co można uzyskać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Zużyty lub zepsuty katalizator – co z nim zrobić?

Zużyty lub zepsuty katalizator nie może zostać ponownie wykorzystany. Ze względu na zawartość kosztownych metali urządzenie można oddać do skupu. Skup katalizatorów zużyte lub zepsute urządzenia poddaje obróbce, która pozwala na odzyskanie cennych metali i wykorzystanie ich ponownie w produkcji nowych katalizatorów. Sprzedając niepotrzebny katalizator można nie tylko uzyskać czasem całkiem sporą kwotę, ale także wyświadcza się cenną przysługę środowisku naturalnemu. Korzyścią są wielopoziomowe.

Ceny skupu zużytych katalizatorów

Wycena katalizatorów samochodowych powinna być wykonana w sprawdzonym skupie, w którym technicy uczciwie i rzetelnie określą wartość zużytej części. Katalizator zbudowany jest z monolitu metalowego lub ceramicznego. W jego wnętrzu wykorzystane są warstwy cennych metali, takich jak wspomniane platyna i pallad, ale także ruten i rod, które w urządzeniu wykorzystywane są jako substancje katalityczne. To właśnie ilość tych związków będzie warunkowała ostateczną cenę za zużyty katalizator.

Technicy w skupach wycenią zarówno katalizatory ceramiczne, jak i katalizatory metalowe. By dokonać dokładnej wyceny należy rozciąć puszki katalizatora na kilka części (najczęściej dwie lub trzy). W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia, dlatego też nie można tego robić samodzielnie i nie mając doświadczenia. Zawartość katalizatora wsypywana jest następnie do maszyny rozdrabniającej. Po zawartości katalizatora zostaje tylko proszek, który zostaje przefiltrowany i zbadany rzez spektrometr. Urządzenie to wskazuje dokładną zawartość metali szlachetnych, która wpłynie na kwotę jaką oddający katalizator uzyska.

Tutaj znajdziesz cennik skupu katalizatorów: https://catalystrecycling.pl/oferta/skup-i-recykling-katalizatorow/

Pewny skup katalizatorów

W celu zdobycia jak najlepszej oferty związanej ze skupem katalizatorów warto zużyty sprzęt powierzać w sprawdzone i profesjonalne ręce. Należy także zwrócić uwagę, czy dany skup posiada pozwolenia na prowadzenie tego typu działalności oraz korzysta z fachowych i bezpiecznych dla środowiska naturalnego urządzeń. Firmą, która posiada bogate doświadczenie i w sposób transparenty i rzetelny prowadzi wycenę oraz skup katalizatorów, jest Catalyst Recycling. Przedsiębiorstwo tworzą wyspecjalizowani fachowcy od lat specjalizujący się w recyklingu katalizatorów oraz innych elementów wyposażenia samochodów. Catalyst Recycling korzysta z nowoczesnych i bezpiecznych technologii oraz posiada wymagane przez przepisy certyfikaty i pozwolenia na prowadzenie działalności. Korzystając z usług tego przedsiębiorstwa można być pewnym uczciwej wyceny oraz fachowej obsługi, o czym świadczą opinie klientów dotychczas korzystających z usług firmy.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top