Jak zatrzymać pracowników?

Wiele działalności gospodarczych boryka się z problemem ogromnej rotacji pracowników ze względu na rosnące koszty pracy, inflację i wiele innych czynników. Firmy rywalizują o najlepsze talenty i to nie tylko pensją, ale przekazaniem sporej odpowiedzialności przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej swobody wykonywania obowiązków zawodowych. Czym można zatrzymać pracowników i poprawić klimat zatrudnienia?

Jak zatrzymać pracowników? 1

Jakie czynniki umożliwiają zatrzymanie pracownika na stanowisku?

Przede wszystkim liczy się utrzymywanie stałej relacji z pracownikiem i odwoływanie się do stałego podnoszenia wynagrodzenia. Czynniki płacowe odgrywają największą rolę w zachęcaniu do pozostania, ale też realizowane projekty i perspektywy rozwoju, szczególnie wśród młodych pracowników. Jeżeli przedsiębiorstwo nie pozyskuje coraz lepszych kontraktów, nie organizuje szkoleń, nie posiada wewnętrznych programów wzmacniania kwalifikacji straci ambitną kadrę, która krótko mówiąc nie chce stać w miejscu. Wielu pracowników przenosi się też na rozliczenia B2B, wystawia faktury, więc pracownik staje się wręcz współpracownikiem, albo zwyczajnym partnerem w interesach i świadczy usługi na własny rachunek. To stwarza pewien problem rotacyjny, ponieważ pracodawcy nie mają już takiej kontroli w podpisywaniu umów o pracę, albo nie chcą tego robić przez stale rosnące koszty zatrudnienia przekraczające racjonalne widełki. Płacenie wysokich podatków nikomu się nie opłaca, dlatego pracodawcy i pracownicy poszukują coraz bardziej elastycznych, wolnościowych metod współpracy.

W jakie benefity dla pracowników warto zainwestować?

Z drugiej strony benefity tworzone przez pracodawców i tworzenie pozytywnej reputacji daje dużą przewagę w ściąganiu kadry do przedsiębiorstwa stosującego pozapłacowe metody motywacji. Dlaczego? Większość czasu w życiu spędza się w pracy, dlatego dobry klimat pomiędzy pracownikiem i pracodawcą odgrywa duże znaczenie. Benefity przyjmują oczywiście różny kształt. Paczki z owocami i warzywami, karnety na siłownię, basen, do centrów kultury to tylko niektóre z najważniejszych przykładów. W Polsce dużą uwagę przykłada się do benefitów umożliwiających diagnostykę zdrowia w prywatnych placówkach medycznych ze względu na niezwykle słabą jakość NFZ. Równie popularne są wspomniane już owocowe czwartki, które są nie tylko przyjemne, ale także promują zdrowe odżywianie i są proste w zorganizowaniu. Abonament na owoce i warzywa do biura zamówisz na stronie owocewpracy.pl/

Najważniejsze zalety benefitów dla pracowników

  • Pobudzenie zasady wzajemności, a tym samym lojalności. Pracownicy najczęściej chcą się odwdzięczyć dobrym pracodawcom i wykonują obowiązki w bardziej rzetelny sposób.
  • Budowanie branżowej przewagi konkurencyjnej. Lepiej przejść do firmy z dodatkowymi benefitami niż bez. Stoi za tym czysty pragmatyzm.
  • Realne docenienie pracownika, wzrost motywacji, szansa na stworzenie wydajniejszych zespołów.
  • Dobra praktyka integracyjna i ciekawa pozycja do odniesienia przy rekrutacji nowej kadry.

Nowe pokolenia pracowników pragną czegoś więcej

Aktualnie sytuacja na rynku pracy zmienia się dynamicznie, a młodzi ludzie nie chcą wykonywać tylko obowiązków zawodowych. Poczucie docenienia, szansa na rozwój i realizację ciekawych projektów, lojalnościowe postawy pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, więcej luzu w środowisku roboczym to wszystko ma znaczenie dla pobudzenia wydajności. Firmy, które poszukują prawdziwych talentów muszą odwołać się nie tylko do płacowych, ale przede wszystkim pozapłacowych czynników, w tym owocowo – warzywnych benefitów.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top