Pozyskiwanie klientów jest jednym z podstawowych elementów sukcesu każdej firmy. Obecnie, gdy świat przesycony jest reklamami, czynność ta wymaga kreatywności, elastyczności i strategii, która dopasowana jest do aktualnych trendów.

Jak w dobie stale rosnącej konkurencji i ciągłych zmian preferencji klientów wyróżnić się na tle innych firm i utrzymać (a nawet podnieść) swoją pozycję na rynku?
W poniższym artykule znajdziesz 12 sprawdzonych sposobów na pozyskiwanie nowych klientów w Internecie.
Pozycjonowanie stron internetowych (optymalizacja strony)
Jeżeli zastanawiasz się jak zwiększyć widoczność Twojej strony w Google lub innych wyszukiwarkach internetowych — postaw na pozycjonowanie. SEO (Search Engine Optimization), czyli działania polegające na optymalizacji strony internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych skupia się na poprawie pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu, że strona jest widoczna w wyszukiwarce na wartościowe słowa kluczowe (czyli to, co wpisują w Google użytkownicy), ma ona większe szanse na odwiedziny przez potencjalnych klientów.
Pozycjonowanie stron uważa się za jedną z efektywniejszych metod pozyskiwania nowych klientów w Internecie. Jest ono tańsze niż płatne kampanie reklamowe w wyszukiwarce, a przy tym przynosi długotrwałe efekty.
Choć proces pozycjonowania jest długi (pierwsze efekty często są widoczne po 3, 6, a nawet 12 miesiącach), to ostatecznie przyciąga na witrynę wartościowy ruch, który z kolei przekłada się na rentowność firmy. Prawidłowo prowadzone działania SEO nie tylko dostosowują stronę zgodnie z algorytmami wyszukiwarek, ale także poprawiają jej użyteczność dla użytkowników.
Co obejmuje pozycjonowanie?
On-page — są to wszystkie działania wykonywane w obrębie strony w których skład wchodzi:
- znajdywanie najlepszych dla biznesu słów kluczowych,
- tworzenie wartościowych, przyciągających uwagę treści,
- poprawa szybkości wczytywania się strony,
- przygotowanie strony do skanowania i indeksowania,
- poprawa doświadczeń użytkowników na stronie.
Off-page — to czynności związane z pozycjonowaniem wykonywane poza obrębem witryny. Do działań off-page należy link building, czyli pozyskiwanie linków zwrotnych (tzw. backlinków) z innych, wartościowych stron. To właśnie linki wskazują wyszukiwarkom, czy strona cieszy się na tyle dużym autorytetem, by można ją było wyświetlać wysoko w wynikach wyszukiwania.
Jeżeli chciałbyś pozyskiwać klientów z Internetu koniecznie sprawdź ofertę Agencji KS na pozycjonowanie stron internetowych.
Pozycjonowanie wizytówek
Wizytówka Google Moja Firma (a obecnie Google Business Profile) jest narzędziem idealnym dla biznesów lokalnych oraz sieci usługowych i handlowych z wieloma lokalizacjami. Umożliwia ona prezentację firmy w usługach Google — w wyszukiwarce (w tzw. lokalnym 3-packu) oraz na mapach.
Dobrze wypozycjonowany profil pozwala zwiększyć widoczność firmy w Internecie oraz ułatwia potencjalnym klientom dostęp do niezbędnych informacji o przedsiębiorstwie. Wizytówki Google oferują szeroką gamę możliwości personalizacji i aktualizacji danych, tym samym wspierając rozwój i promocję lokalnej firmy.
Jakie informacje powinny znaleźć się na Wizytówce Google?
- nazwa firmy,
- adres,
- kategoria działalności (branża),
- godziny otwarcia,
- numer kontaktowy,
- link do witryny internetowej,
- usługi lub produkty oferowane przez firmę,
- opinie (doświadczenia klientów),
- zdjęcia i filmy,
- pytania użytkowników i odpowiedzi od firmy,
- dodatkowe informacje (np. dotyczące miejsc parkingowych i dostosowania miejsca do osób niepełnosprawnych).
Co ma wpływ na pozycję Wizytówki w wyszukiwarce?
- Powiązanie z intencjami osób wpisujących zapytanie w wyszukiwarkę — chodzi o to to, że zawartość Twojej wizytówki musi odpowiadać na zapytanie użytkownika. Wtedy szansa na pojawienie się jej w wynikach jest większa. Innymi słowy, jeżeli użytkownik szuka konkretnych usług lub produktów, a Ty je oferujesz, to prawdopodobieństwo wyświetlenie Twojej firmy wzrasta.
- Odległość, w jakiej znajduje się użytkownik w stosunku do lokalizacji przedsiębiorstwa — Google stara się dostarczać odbiorcom wyniki, które będą jak najbardziej odpowiednie pod względem lokalnym. Jeżeli użytkownik szuka usług w Twoim rejonie, automatycznie zwiększają się szanse na to, że to właśnie Twój wynik zostanie mu wyświetlony. Z tego powodu ważne jest precyzyjne określenie lokalizacji, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo i na jakim terenie świadczy usługi.
- Opinie klientów — wyższe oceny i liczba pozytywnych recenzji mogą mieć wpływ na pozycję Wizytówki. Na ich podstawie Google ocenia jakość i wiarygodność firm. Ponadto, średnia ocen jest sygnałem dla potencjalnych klientów o tym, że firma jest godna zaufania i cieszy się uznaniem wśród innych.
- Kategoria i użyte słowa kluczowe — chcąc poprawić pozycję Twojej wizytówki, wybierz odpowiednią, zgodną z profilem kategorię działalności firmy oraz w opisach używaj precyzyjnych i odpowiednich branżowo słów kluczowych.
- Aktualizacje oraz zaangażowanie w kontakt z odbiorcami — aktualne godziny otwarcia czy kompletna lista usług powodują, że Wizytówka postrzegana jest jako wiarygodne źródło informacji o firmie. Aktywne odpowiadanie na recenzje z kolei pokazuje, że firma jest aktywna i dba o relacje z potencjalnymi klientami, co wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku.
- Rodzaj świadczonych usług i oferowanych produktów — jeżeli Twoje usługi bądź produkty są pożądane w danej lokalizacji, Twoja wizytówka może zostać wyżej wypozycjonowana. Z tego powodu warto dokładnie opisać ofertę.

Google Ads
Kampanie Google Ads są doskonałym sposobem na wypromowanie firmy w Google i zbudowanie sprzedaży online. Choć jest to płatna forma promocji, to efekty w postaci klientów zobaczysz szybciej niż w przypadku pozycjonowania. Google oferuje kilka rodzajów kampanii — firmy mogą reklamować się zarówno w wyszukiwarce, innych usługach Google (YouTube, Mapy, Gmail, Discover), jak i w rozległej sieci partnerów.
Kampanie w sieci wyszukiwania
Reklamy w sieci wyszukiwania od Google Ads wyświetlają się tuż nad bezpłatnymi wynikami wyszukiwania. Mogą one przybierać formę wyników tekstowych, a w przypadku kampanii zakupowych, kafelków z produktami. Po kliknięciu w link lub grafikę użytkownik zostaje przekierowany na wybraną stronę w Twojej witrynie.
Reklamy w sieci wyszukiwania są widoczne niemal od razu po rozpoczęciu kampanii. Potencjalny klient będzie mógł zobaczyć je nawet tego samego dnia. Jednak nie oznacza to, że od razu zauważymy efekty reklam — pierwsze konwersje mogą pojawić się po jakimś czasie od startu kampanii, ze względu na proces uczenia się algorytmów odpowiedzialnych za wyświetlanie reklam. Duży wpływ na skuteczność reklam ma budżet przeznaczony na kampanię, grupa docelowa, ceny oferowanych produktów, zakres usług oraz sezonowość oferty.
Kampanie w sieci reklamowej
Kampanie w sieci reklamowej — Google Display Network (GDN) — umożliwiają reklamowanie firmy w sieciach reklamowych tysięcy najpopularniejszych witryn, portali tematycznych, blogów i magazynów online. Reklamy te mogą przybierać formy zarówno tekstowe, graficzne w postaci banerów, jak i łączone. W tej formie reklamy ważna jest ciekawa, przyciągająca oko kreacja.
Do korzyści korzystania z reklam w sieci reklamowej Google należą:
- duża dzienna liczba wyświetleń reklamy,
- forma rozliczenia reklamy w postaci kosztu za kliknięcie, nie za same wyświetlenia,
- możliwość precyzyjnego ustawienia miejsc wyświetleń z oferty tysięcy portali bez konieczności zawierania oddzielnych umów z każdym portalem z osobna,
- precyzyjne targetowanie odbiorców pod względem demograficznym, lokalizacji oraz wcześniej odwiedzanych stron internetowych.
Co wpływa na jakość kampanii Google Ads?
Wynik jakości kampanii Google Ads to wskaźnik, który ma oszacować jakość przygotowanych reklam, wykorzystywanych do nich fraz kluczowych oraz jakości stron, do których prowadzą. Im lepiej będą one pasować do intencji użytkowników, tym wyższy będzie wynik.
Wskaźnik jakości kampanii określany jest na podstawie wielu czynników, do których należą między innymi:
- przewidywany CTR — współczynnik klikalności reklam,
- trafność tekstów,
- jakość strony, do której prowadzi reklama.
Wynik jakości jest czynnikiem mającym wpływ na ranking reklamy, czyli miejsce, na którym będzie ona wyświetlana.
Chcesz, by do Twojej firmy trafili nowi klienci? Wejdź na stronę Agencji KS i wyślij zapytanie dotyczące prowadzenia kampanii Gogole Ads.
Marketing w mediach społecznościowych — ruch organiczny, rolki, reklamy
Aktywne pozyskiwanie klientów przy użyciu mediów społecznościowych w dzisiejszych czasach jest nieodłącznym elementem skutecznego marketingu internetowego. Portale społecznościowe pozwalają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców oraz wspierają budowanie relacji pomiędzy przedsiębiorstwem a użytkownikami Internetu. Tworząc wartościowe wpisy na temat Twojej firmy i branży, możesz znacząco wyróżnić się na tle konkurencji.
Skąd możesz pozyskiwać klientów w social mediach?
- ruch organiczny – wpisy, rolki, zdjęcia, relacje itd.
- płatne reklamy – Meta Ads, LinkedIn Ads itd.

Programy afiliacyjne
Kolejnym ze sposobów na pozyskiwanie klientów są programy afiliacyjne, inaczej zwane partnerskimi. Tego typu strategia pozyskiwania klientów umożliwia właścicielom witryn internetowych na promowanie oferty innej firmy w zamian za odpowiednie wynagrodzenie.
W ramach programu afiliacyjnego firma oferująca produkty udostępnia swoim partnerom unikalne kody promocyjne lub linki. Kiedy ktoś dokonuje zakupu za pomocą linku lub wykorzystując kod, afiliant otrzymuje wcześniej ustaloną prowizję.
Email marketing
Newsletter
Pojęcie newsletter dotyczy wiadomości email wysyłanych do określonej, wcześniej zebranej grupy odbiorców. Celem tej strategii jest dotarcie do potencjalnych klientów i nawiązanie z nimi stałej relacji. Zawartość newslettera należy odpowiednio dostosować do branży, w której działa przedsiębiorstwo, a przekazywane treści powinny dostarczać odbiorcom rzetelnych i wartościowych informacji o nowościach w ofercie, o wprowadzanych aktualizacjach i zmianach oraz wydarzeniach branżowych organizowanych przez firmę.
O czym należy pamiętać podczas tworzenia newslettera?
- Dodaj kreatywny i angażujący tytuł. Zaplanuj go w taki sposób, aby wyróżniał się spośród innych wiadomości i zachęcał do jej otworzenia.
- Nie twórz zbyt długich treści. Dostosuj długość newslettera tak, aby nie zawierał długich i odstraszających bloków tekstu. Skup się na konkretach.
- Zadbaj o ogólny wygląd treści. Stosuj akapity, wyróżnienia, listy punktowe i CTA. Jednak nie przesadzaj z ilością ozdobników, ponieważ mogą one odwracać uwagę użytkowników od istotnych informacji.
- Bądź systematyczny w wysyłaniu wiadomości. Z góry zaplanuj, w który dzień chcesz wysyłać wiadomości. Systematycznie informuj przyszłych klientów o nowościach w ofercie, promocjach, nowych wpisach blogowych, a także każdym innym szczególe, który uznasz za istotny.
- Pamiętaj o Call To Action (CTA). Wezwanie do działania powinno zostać umieszczone w widocznym miejscu, a jego treść powinna być dopasowana do ogólnego przekazu wysyłanych treści.
- Zadbaj o responsywność wiadomości. Ważne jest, żeby treść poprawnie wyświetlała się zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na desktopach.
Cold mailing
Cold mailing (zimny mailing) jest strategią polegającą na wysyłaniu wiadomości mailowych do osób, które wcześniej nie miały styczności z Twoją marką. Skąd więc wziąć listę osób, do których kierować treści? Skorzystaj z narzędzi, dzięki którym otrzymasz dostęp do baz z listami osób, które wcześniej wyraziły zgodę na komunikację handlową/marketingową.

Webinary sposobem pozyskiwania klientów
Spora część marketerów uważa, że webinary są bardzo skutecznym sposobem pozyskiwania klientów i generowania leadów, także po ich zakończeniu. Nagrywając filmy szkoleniowe z przedstawicielem firmy i umieszczając je na stronie internetowej, mediach społecznościowych bądź na platformie YouTube możemy w dość łatwy sposób pozyskać klienta. Temat webinarów powinien dotyczyć indywidualnych potrzeb potencjalnych klientów i tematów dla nich istotnych. Mogą to być nowości w branży, rozwiązania problemów czy praktyczne informacje.
Ważne jest, żeby przeznaczyć część czasu podczas webinaru na pytania od użytkowników i dyskusję. Interaktywność wpływa na budowanie więzi i zwiększa zaangażowanie klientów, co z kolei przekłada się na łatwiejsze pozyskiwanie leadów.
Content marketing
Tworząc i udostępniając wartościowe i dobrze zoptymalizowane treści na Twojej stronie internetowej oraz social mediach będziesz w stanie przyciągnąć uwagę osób zainteresowanych tematyką. Bardziej merytoryczne treści pozwolą Ci skutecznie pozyskiwać klientów, przekonując ich do konkretnego działania (np. zakupu produktów, skorzystania z usług, przejścia na daną stronę internetową, skontaktowania się z firmą lub zapisu do newslettera).
Do głównych korzyści wynikających z content marketingu należą:
- dostarczanie odbiorcom wartościowych treści,
- zdobywanie zaufania,
- przyciąganie uwagi,
- budowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie,
- budowanie świadomości firmy,
- zdobywanie klientów.
Content marketing realizowany jest pod różnymi postaciami, a wśród nich wyróżnić można:
- specjalistyczne artykuły,
- raporty,
- poradniki,
- ebooki,
- artykuły sponsorowane,
- wpisy blogowe i na forach internetowych,
- podcasty,
- infografiki,
- webinary,
- wideo.
Ten sposób na pozyskiwanie klientów może być realizowany w wielu kanałach. Do najpopularniejszych z nich należą: profile na platformach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube), strony internetowe o określonej tematyce oraz blogi branżowe.

Współpraca z influencerami
Ten sposób pozyskiwania nowych klientów jest jedną z nowszych strategii, a w dobie medialnej uważany jest za jedną z najskuteczniejszych z nich. Influencerzy są osobami popularnymi w mediach społecznościowych, posiadającymi bazę lojalnych odbiorców, którym mogą prezentować reklamowane oferty. Wykorzystanie ich autorytetu w sieci może przynieść ogromne zyski Twojej firmie — polecenie marki bądź produktu przez influencera wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku i rozpoznawalności przedsiębiorstwa.
Influencerzy to osoby doświadczone w tworzeniu angażujących i przekonujących treści. Często obejmuje to wszelkiego rodzaju konkursy, historie związane z marką oraz inne kreatywne formy promocji.
Ważną kwestią w tego typu współpracy jest wybór odpowiedniego influencera z grupą docelową, na której nam zależy. Influencerzy posiadają lojalnych obserwatorów, którzy zainteresowani są konkretną tematyką. Współpraca z odpowiednimi osobami może zagwarantować przewagę nad konkurencją.
Marketing automation
Marketing automation jest strategią wykorzystującą zaawansowane narzędzia, umożliwiające zautomatyzowanie i dostosowanie do preferencji klientów wielu procesów. Analizując oraz monitorując zachowania użytkowników, umożliwiają precyzyjne targetowanie odbiorców. Wynikiem tego jest dokładne dostosowywanie strategii pod odbiorców — treści dostarczane są na dopasowanym kanale, o właściwej porze i w formie, która najbardziej odpowiada odbiorcom.
Strategia marketing automation nie skupia się wyłącznie na pozyskiwaniu klientów, ale także na utrzymaniu relacji z tymi, którzy już nimi są. Wykorzystywane narzędzia do automatyzacji marketingu pozwalają na regularne dostarczanie wartościowych treści, informowanie o nowościach w ofercie, które mogą zainteresować konkretnego odbiorcę. Takie zabiegi wspierają budowanie lojalności klientów oraz zaufania do marki, co pozytywnie wpływa na sukces firmy w Twojej branży.

Backlinki (linki zwrotne)
Backlinki są kolejnym sposobem na generowanie leadów. Oprócz wsparcia procesu pozyskiwania klientów, backlinki wspomagają także pozycjonowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwania.
Linki zwrotne budują autorytet witryny. Im więcej wartościowych stron linkuje do naszej witryny, tym większy autorytet zyskuje i tym większa szansa na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.
W procesie pozyskiwania klienta, linki zwrotne pełnią funkcję przekierowania użytkownika z zewnętrznego serwisu na naszą stronę. Dzięki temu będzie on w stanie zapoznać się z naszą ofertą.
Recykling treści
W czasach, w których Internet przesycony jest różnego rodzaju treściami, ważne jest umiejętne ich wykorzystywanie do dalszych działań marketingowych. Jak powszechnie wiadomo, każdy odbiorca preferuje treści innego formatu. Dzięki przekształcaniu wpisów blogowych, artykułów czy postów w Social Mediach na formaty graficzne typu infografiki, dźwiękowe — podcasty oraz wideo, a także na odwrót, możesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców o odmiennych preferencjach. Poza tym aktualizowanie i modyfikowanie już istniejących treści może pozytywnie wpłynąć na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie
Dzisiejszy świat wymaga elastyczności i kreatywności od osoby, która chce wypromować swoją firmę w Internecie. Wykorzystując wyżej wspomniane sposoby, masz szansę dotrzeć do szerokiego grona użytkowników i zbudować z nimi trwałą relację.
Chcąc pozyskać nowych klientów, musisz ich dokładnie poznać. Znając preferencje i potrzeby potencjalnych klientów, będzie Ci łatwiej podjąć decyzję o tym, który sposób na pozyskanie nowego klienta wybrać. Nie warto przy tym zamykać się tylko na jeden sposób. Najlepsze efekty uzyskuje się bowiem łącząc ze sobą kilka technik, które wzajemnie będą się uzupełniać.
Czego unikać w tego typu strategii pozyskiwania klientów?
- Naruszania zasad przepisów prawa — Pomimo obowiązywania rozporządzenia o ochronie danych osobowych i praw pokrewnych, nadal często spotykamy się z naruszeniem zasad RODO. Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy korzystać ze sprawdzonych baz zawierających zgody użytkowników na komunikację.
- Wysyłania wiadomości do nieposegmentowanej bazy osób, wśród których chcesz pozyskać klienta — Irytujące z pozycji potencjalnego klienta jest otrzymywanie wiadomości na tematy, które Cię nie interesują, bądź nie możesz skorzystać z reklamowanych w nich usług (bo np. mieszkasz w bloku, a wiadomości dotyczą domów jednorodzinnych ?).
- Tytułów trafiających do spamu — Istnieją słowa, które użyte w tytule automatycznie kierują wiadomości do folderu „Spam”. Są to między innymi wyrazy takie jak: „oferta”, „promocja”, „sprzedaż” i „wyprzedaż”.
- Błędów stylistycznych i ortograficznych — Chyba nikt nie chce czytać treści, które zawierają tzw. byki ortograficzne, bądź napisane są w sposób niezrozumiały. Z tego powodu przed zaplanowaniem i wysłaniem wiadomości należy ją kilkukrotnie sprawdzić pod tym względem.
- Dużych ścian tekstu — Dobry „zimny mail” powinien zawierać taką ilość tekstu, żeby można było go bez problemu zrozumieć i przyswoić za pierwszym razem.
- Chwalenia się zaletami firmy bez pokazania korzyści ze współpracy — Chcąc pozyskiwać klientów, musisz przedstawić im zalety z tego, że podejmą się współpracy z Twoją firmą. Mało którego odbiorcę interesują Twoje osiągnięcia, a zdecydowanie bardziej chcieliby przeczytać, co mogą zyskać na dzięki nawiązaniu z Tobą relacji biznesowej.
- Ciężkich załączników — W zasadzie to w ogóle powinieneś unikać wysyłania załączników, ale jeżeli sytuacja tego wymaga — wysyłaj pliki o małym rozmiarze.
Braku lub niskiej jakości wezwania do działania —Chcąc zachęcić potencjalnych klientów do interakcji z marką, musisz pamiętać o jasnym i wyraźnym wezwaniu do działania.
Wpisy promowane
- Nowoczesna strona internetowa – najważniejsze narzędzie rozwoju lokalnego biznesuW dzisiejszych czasach brak profesjonalnej strony internetowej jest jak nieistnienie w oczach współczesnych klientów. Dla lokalnych przedsiębiorców odpowiednio zaprojektowana witryna ...
- Długopisy plastikowe i metalowe z nadrukiem – czy warto wykorzystać je w kampanii promocyjnej firmy?Długopisy plastikowe i metalowe to jedne z popularniejszych gadżetów reklamowych – są niedrogie, praktyczne i mają ogromny potencjał marketingowy. Można ...
Zobacz ofertę Wpisów promowanych.
Wydarzenia
15.05.2025 Javeloper 2025 (online)
20.05.2025 - 21.05.2025 E-Commerce Connect
21.05.2025 - 22.05.2025 V FORUM LOYALTY PLANET 360°
21.05.2025 VII Kongres MIT Sloan Management Review Polska
04.06.2025 - 05.06.2025 VI FORUM DIGITAL EVOLUTION FOR PHARMA & MEDICAL
30.06.2025 - 01.07.2025 Code Europe
Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!