Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

OC samochodu jest ubezpieczeniem obowiązkowym, więc wielu osobom zależy na tym, aby kupić je za jak najniższą cenę. Niezależnie od tego, u jakiego ubezpieczyciela je kupujemy, zakres jest zawsze taki sam. Jak więc znaleźć tanie OC w wygodny i szybki sposób i czy zawsze najważniejsza jest cena samego OC?

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC? 1

Jak znaleźć tanie OC samochodu szybko i wygodnie?

Jeszcze do niedawna, aby uzyskać informacje na temat wysokości składki ubezpieczenia OC samochodu, trzeba było bezpośrednio kontaktować się z ubezpieczycielem. Umawianie się na spotkanie z agentem czy prowadzenie długich, telefonicznych rozmów nie każdemu jednak odpowiada. Dzisiaj na szczęście opcji jest zdecydowanie więcej, a jedną z najpopularniejszych jest kalkulator OC. Jest to narzędzie, które szybko wyliczy proponowaną przez ubezpieczyciela wysokość składki naszego OC. Możemy wyróżnić dwa rodzaje kalkulatorów OC:

  • kalkulator OC na stronie porównywarki cen – taki kalkulator jest zazwyczaj bardziej rozbudowany, ponieważ musi uwzględnić dane wymagane przez każdego ubezpieczyciela, dla którego przygotowuje wyliczenie składki, przez co jego uzupełnianie trwa znacznie dłużej;
  • kalkulator OC na stronie konkretnego ubezpieczyciela – to zdecydowanie krótszy formularz, który można wypełnić już w kilka minut.

Niektórzy zaznaczają, że zaletą kalkulatorów OC porównywarek jest pokazywanie wyników dla różnych firm ubezpieczeniowych. Ale rzadko kto zwraca uwagę na ogromną zaletę takich kalkulatorów przygotowanych przez samego ubezpieczyciela – mowa tu o możliwych do uzyskania zniżkach za korzystanie z rozwiązań online, dzięki czemu ostatecznie zapłacimy niższą składkę. Wyjaśnijmy to szerzej.

Kalkulator OC ubezpieczyciela – dodatkowe plusy tego rozwiązania

Za co właściwie ubezpieczyciel zaproponuje nam zniżkę? To zależy od towarzystwa – często niższą cenę otrzymać możemy już za samo skorzystanie z kalkulatora OC ubezpieczyciela i obliczenia składki przed zakupem polisy online. Kolejną obniżkę ceny możemy dostać za zakup OC i dokonanie płatności online. Dlatego warto zaglądać na strony ubezpieczyciela bezpośrednio i tam korzystać z kalkulatorów OC, sprawdzając jednocześnie, jakie dodatkowe benefity możemy w ten sposób zgarnąć.

Inne sposoby na tanie OC samochodu

Oczywiście kalkulatory OC i płatność online za polisę to niejedyne sposoby na tanie OC. W jaki jeszcze sposób można zapłacić mniej za ten sam produkt? Oczywistą odpowiedzią są tzw. zniżki. Za co możemy je otrzymać, a za co stracić?

Zniżki na OC otrzymamy w następujących sytuacjach:

  • Zniżki otrzymamy za bezszkodową jazdę Oznacza to, że możemy otrzymać zniżkę za każdy rok bez spowodowania jakiejkolwiek szkody. Średnio jest to ok. 10% za każdy rok, chociaż oczywiście zależy to od danego towarzystwa.
  • Problem z wysokim OC samochodu mają zazwyczaj kierowcy z niezbyt długim stażem jazdy, ponieważ nie zdążyli oni wypracować jeszcze samodzielnie zniżek. Często młodzi kierowcy decydując się na pierwszy samochód, kupują go razem z bardziej doświadczonym kierowcą. Współwłaściciele mogą wtedy skorzystać z wypracowanych przez drugiego kierowcę zniżek na OC samochodu, dzięki czemu młody kierowca może liczyć na niższą cenę za ubezpieczenie OC. Warto jednak podkreślić, że takie rozwiązanie może być ryzykowne, szczególnie dla współwłaściciela z wyższymi zniżkami. W razie spowodowania szkody przez któregokolwiek ze współwłaścicieli zniżki przepadają (w całości lub części) każdemu z nich. Pamiętajmy również, że każda dodatkowa osoba wpisana na polisie, musi być w rzeczywistości współwłaścicielem samochodu, czyli być również wymieniona w dowodzie rejestracyjnym auta.

Jednakże warto pamiętać, że zniżki można również stracić. W jakich sytuacjach może do tego dojść?

  • Najprostszą odpowiedzią jest: spowodowanie szkody – prowadzi to do utraty zazwyczaj części wypracowanych zniżek. Pamiętajmy, że polisa OC przypisana jest do auta. Zniżki stracimy, gdy szkodę spowoduje zarówno właściciel pojazdu, na którego jest OC, jak i dowolny jego współwłaściciel, a nawet osoba, której pojazd został tylko chwilowo użyczony.
  • Jeśli mamy większą przerwę w opłacaniu OC (np. sprzedaliśmy ubezpieczone auto i przez kilka lat nie kupiliśmy nowego, więc nie musieliśmy mieć OC samochodu), to wtedy także możemy stracić część wypracowanych wcześniej zniżek.

Przepis na tanią polisę OC? Kupić ją w pakiecie

OC to nie jedyne ubezpieczenie samochodu, na jakie możemy się zdecydować. Często towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedają OC samochodu w pakiecie z innymi polisami – głównie z ubezpieczeniem AC, assistance i NNW. I tutaj warto się na chwilę zatrzymać. Bo o ile zakres polisy OC jest wszędzie taki sam, to w przypadku AC, assistance i NNW sytuacja ma się już inaczej. Każdy ubezpieczyciel oferuje nieco inny zakres w naprawdę różnych cenach. A ubezpieczenie OC samochodu w pakiecie z AC często wypada taniej niż kupowane osobno OC i AC. To jest właśnie sposób na mądry zakup taniej polisy OC. Tym bardziej że samo OC nie chroni nas i naszego auta, ale poszkodowanych (dowiedz się więcej, jak przebiega wypłata odszkodowania z OC sprawcy), a za ubezpieczenie własnego pojazdu w razie uszkodzeń i kradzieży odpowiada AC. Natomiast w razie wypadku bezcenne jest dobrze dobrane assistance oraz NNW. Jeśli myślimy więc o ubezpieczeniu samochodu, nie zapomnijmy ubezpieczyć… siebie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry