Jak żyć z osobą z niedosłuchem bez stresu i frustracji?

Niedosłuch jest schorzeniem, na które co roku zapada coraz więcej osób na całym świecie. Zazwyczaj mówiąc o problemach związanych z nieprawidłowym odbieraniem dźwięków w głowie rysuje nam się obraz osób starszych. Jednak wbrew temu powszechnemu myśleniu z ubytkami słuchu coraz częściej borykają się również młodzi ludzie, w tym dzieci i młodzież. Najczęściej bardzo trudno jest zauważyć moment, kiedy nasz słuch ulega pogorszeniu, ponieważ postępuje to bardzo powoli. Słuch bardzo szybko i z dużą łatwością przyzwyczaja się do nowych warunków, stąd samodzielne wychwycenie jakichkolwiek nieprawidłowości może być niezwykle trudne. Z uwagi na to, zazwyczaj osoby z otoczenia zauważają problem. Pojawiają się częste prośby o powtórzenie wypowiedzi, zwiększanie głośności telewizora czy mylenie głosek w trakcie rozmowy. W sytuacji, gdy zauważymy takie nieprawidłowości warto zaproponować takiej osobie wizytę u specjalisty, który będzie mógł zdiagnozować problem. Jest to o tyle istotne, ponieważ im dłużej taka osoba nie zdecyduje się na noszenie aparatu słuchowego, tym niedosłuch będzie bardziej postępował. Zapoznaj się ze wskazówkami, które mogą ułatwić Ci funkcjonowanie z osobą borykająca się z ubytkami słuchu.

Jak żyć z osobą z niedosłuchem bez stresu i frustracji? 1

Bądź opanowany i spokojny

Osoby, które mają problem z niedosłuchem, często nie mają możliwości zidentyfikowania tego na własną rękę. Mają miejsce również takie sytuacje, gdy są świadome tego, że nie do końca rozumieją wypowiedzi swoich rozmówców, jednak ignorują te oznaki. Stanowi to nic innego, jak syndrom wyparcia, który niejednokrotnie ma swoje podłoże w poczuciu wstydu i lęku. W tym momencie nieoceniona jest pomoc rodziny i osób z najbliższego otoczenia, które jako pierwsze mają szansę zauważyć jakiekolwiek nieprawidłowości. Jednak jak dobrze wiemy samo zwrócenie uwagi i zaproponowanie wizyty u specjalisty może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Osoby te często negują nasze wypowiedzi i starają się funkcjonować tak, jakby nic nadzwyczajnego się nie działo. Co więcej, możemy spotkać się także z agresywną odpowiedzią wymierzoną w naszym kierunku. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wiadomość o możliwym ubytku słuchu jest zdecydowanie niekomfortowa, nic więc dziwnego, że może wywoływać takie reakcje. W takiej sytuacji powinniśmy wykazać się dużą dawką empatii, spokoju i opanowania.

Powoli i krok po kroku

Pomimo tego, że nasze prośby są nieustannie ignorowane lub krytykowane nie powinniśmy rezygnować z chęci przekonania danej osoby na umówienie wizyty. Jednak, to o czym warto pamiętać to subtelność, aby nie doprowadzić do pogorszenia sytuacji i całkowitego zniechęcenia do wykonania badania. Dobrym i skutecznym sposobem może okazać się włączenie do tych rozmów kilku osób z najbliższego otoczenia. Może to spowodować, że przy większej ilości głosów osoba borykająca się z problemami ze słuchem zrozumie, że nadszedł czas na podjęcie decyzji. Kiedy ponownie poprosi o podgłośnienie telewizora czy powtórzenie co przed chwilą powiedziałeś, może być to dobry moment na rozpoczęcie tego tematu. Warto także zwracać uwagę takiej osoby na korzyści płynące z tej sytuacji, czyli poprawę jakości życia, czy fakt, że aparaty słuchowe są bardzo dyskretnymi urządzeniami, których praktycznie nikt nie będzie w stanie dostrzec.

Kilka zasad komunikacji

W trakcie rozmowy z osobą borykającą się z niedosłuchem warto pomyśleć o wprowadzeniu kilku zasad, które usprawnią całą komunikację. Są to elementy, które przydadzą się zarówno w przypadku osób, które nie rehabilitują swojego słuchu, jak i tych, które zdecydowały się na aparat słuchowy. Po pierwsze, należy postarać się znaleźć spokojne i ciche miejsce. Z uwagi na to, podczas głośniejszych spotkań ze znajomymi czy rodziną warto pomyśleć o zmianie pomieszczenia. Jeżeli jednak nie jest to możliwe należy zadbać o to, żeby podczas konwersacji nikt sobie nie przerywał. Ponadto, jeśli znajdujecie się w mieszkaniu warto wyłączyć wszelkie urządzenia emitujące dźwięk, takie jak telewizor czy radio. Należy pamiętać także o tym, że podnoszenie głosu nie ułatwia osobie z niedosłuchem lepiej zrozumieć komunikat, zamiast tego powinniśmy skupić się na wyraźnym wymawianiu każdego słowa.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top