Jakich sytuacji nie obejmie ubezpieczenie OC?

Opublikowano: 1 grudnia 2020. Kategoria: Wpisy Promowane.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego najpóźniej w dniu jego rejestracji musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie naraża się na wysokie kary sięgające nawet dwukrotności minimalnego wynagrodzenia brutto, a jeśli stanie się sprawcą wypadku – potężne straty finansowe. Większość kierowców dobrze orientuje się, jakie zdarzenia obejmuje ubezpieczenie OC. W jakich sytuacjach polisa nie zadziała?

Jakich sytuacji nie obejmie ubezpieczenie OC? 1

Zakres polisy OC

Zacznijmy od zakresu ubezpieczenia OC. Chroni ono ubezpieczonego na wypadek roszczeń finansowych osób trzecich poszkodowanych w zdarzeniach drogowych spowodowanych przez kierowcę.

Ubezpieczenie OC obejmuje:

 • zderzenie z innym pojazdem lub jego uszkodzenie w trakcie postoju,
 • potrącenie pieszego,
 • potrącenie rowerzysty,
 • potrącenie zwierzęcia,
 • szkody zaistniałe na imieniu.

Ubezpieczyciel jest w takich sytuacjach zobowiązany do likwidacji szkody w imieniu ubezpieczonego, a dokładny zakres polisy określa stosowna ustawa, podobnie jak wartość ubezpieczenia.

Sumy gwarancyjne ubezpieczenia OC wynoszą:

 • 6,07 mln euro w przypadku szkód na osobach (1,22 mln euro na jednego poszkodowanego),
 • 1,22 mln euro w przypadku szkód na mieniu.

Wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela

Posiadanie polisy OC nie zwalnia jednak ubezpieczonego od zdrowego rozsądku i odpowiedzialnego postępowania. Istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel nie będzie zmuszony do likwidacji szkody, a koszty pokryje ubezpieczony, który złamał warunki umowy.

Wyłączenie z odpowiedzialności ubezpieczyciela w polisie OC to:

 • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu,
 • prowadzenie samochodu pod wpływem środków psychoaktywnych,
 • brak uprawnień do prowadzenia pojazdu,
 • umyślne działanie ubezpieczonego,
 • ucieczka z miejsca zdarzenia,
 • poruszanie się kradzionym pojazdem.

W takich sytuacjach, w praktyce towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie lub zajmuje się likwidacją szkody. Poszkodowani w wypadkach i innych zdarzeniach drogowych mogą liczyć na szybką pomoc. Jednak następnie ubezpieczyciel zwróci się do ubezpieczonego o zwrot pieniędzy.

Oczywiście polisa OC nie pokrywa również kosztów naprawy pojazdu ubezpieczonego – za to odpowiada nieobowiązkowa polisa Autocasco, na którą jednak powinni zdecydować się posiadacze droższych i nowszych samochodów. Ten sam warunek dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków – tu niezbędne będzie ubezpieczenie NNW komunikacyjne.

Ochrona wyłącznie na terenie Unii Europejskiej i kilku innych krajów

Polskie ubezpieczenie OC poza krajem obowiązuje także na terenie całej Unii Europejskiej, a dodatkowo w Norwegii, Szwajcarii, Serbii, Liechtensteinie i na Islandii, a także w kilku małych państwach leżących na naszym kontynencie. Udając się na wschód, na przykład do Rosji, na Białoruś, na Ukrainę i do kilku innych krajów południowej Europy lub sąsiadujących z naszym kontynentem, wystarczy zaopatrzyć się w tak zwaną zieloną kartę potwierdzającą zgodność ubezpieczenia z miejscowym odpowiednikiem. W pozostałych państwach świata polskie ubezpieczenie OC nie obowiązuje, a kierowcy zmuszeni są do wykupienia lokalnej polisy.

Najtańsze OC przez internet!

W jaki sposób znaleźć najtańsze i najkorzystniejsze ubezpieczenie? Najlepiej poszukać go przez internet, gdzie bardzo funkcjonalnym narzędziem jest porównywarka OC. Oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych są zgromadzone w jednym miejscu, a użytkownik może je czytelnie ze sobą zestawić, a następnie dokonać zakupu. Jednym z popularniejszych kalkulatorów jest KioskPolis.pl, który można znaleźć pod adresem https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/. Wystarczy wypełnienie formularza, aby nabyć najkorzystniejszą polisę bez wychodzenia z domu!

Wpisy PromowaneJakich sytuacji nie obejmie ubezpieczenie OC?

Podziel się!

O autorze

Wpisy Promowane

Na e-biznes.pl nie znajdziesz agresywnych form reklamowych – staramy się dostarczać Czytelnikom przede wszystkim ciekawą treść w czytelnej formie. Dlatego też proponujemy promocję Waszej firmy w formie informacji. Wpisy promowane znajdują się w lewej części strony – w bardzo rozpoznawalnym miejscu. Obok wpisu może pojawić się również logo Twojej firmy. Szczegóły znajdują w dziale Oferta.