Jakie wymagania muszą spełniać opakowania na żywność?

Produkty spożywcze nie bez powodu pakuje się według ścisłych zaleceń. Zawartość opakowania wspomnianych artykułów w żadnym wypadku nie może być narażona na skażenie, czy samoczynne otwarcie. Jakimi kryteriami powinni w związku z tym kierować się producenci opakowań z żywnością?

Solidne i wytrzymałe pudełka

Wiele kryteriów ma znaczenie, jednym z najważniejszych w przypadku opakowań na żywność jest trwałość. Zanim wybrane artykuły trafią ułożone na sklepowych półkach, nierzadko muszą przebyć długą i krętą drogę od fabryki. W ciągu niej będą narażone na rozmaite wstrząsy. Te zaś mogą spowodować ich otwarcie, co w konsekwencji będzie prowadzić do niepotrzebnych strat, których przecież można było w prosty sposób uniknąć.

Na ogół pudełka kartonowe cechują się zaskakująco dużą odpornością na uszkodzenia. Jednak niewielkie opakowania nie mogą być pokryte przesadnie grubą warstwą tektury. Po pierwsze nie miałoby to uzasadnienia od strony ekonomicznej, a poza tym niepotrzebnie podniosłoby to wagę całego produktu. Dlatego trzeba już na etapie projektowania dojść do pewnego konsensusu w tym zakresie. O ile prace te powierzy się ekspertom, o tyle nie będzie to stanowić żadnego problemu. W praktyce przełoży się to na duże oszczędności dla producenta żywności.

Dziś, kiedy kładzie się szczególny nacisk na ochronę środowiska, nie bez powodu stawia się na opakowania ekologiczne. Po pierwsze ze względu na dobry wydźwięk, ponieważ konsumentom też zaczyna zależeć na losie naszej planety. Poza tym Unia Europejska dąży do minimalizowania skażenia środowiska poprzez eliminacje tworzyw sztucznych. Pudełka kartonowe znane nam od lat wciąż są najbardziej przyjaznym środowisku typem opakowań do żywności.

Jakie wymagania muszą spełniać opakowania na żywność? 1

Zaskakujące ciekawym designem

Niezwykle popularne opakowania kartonowe do żywności poza trwałością powinny cechować się jeszcze jednym elementem. Aby potencjalny klient zwrócił uwagę na produkt, ten musi wyróżniać się z nadzwyczaj gęstego tłumu konkurencyjnych artykułów na sklepowej półce. Zadaniem projektantów w tym przypadku jest wykrzesanie maksymalnego potencjału tkwiącego w często jakże niewielkim kartonie. Być może trudne, ale na pewno możliwe do osiągnięcia.

W zależności od kryteriów, jakie klient stawia producentowi opakowań, projektanci mają szerokie lub nieraz bardzo wąskie pole do manewru. Ilość poszczególnych kwestii, które trzeba uwzględnić może przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. Jednak doświadczeni designerzy potrafią zrobić coś z niczego. Pierwsze, co należy wziąć pod uwagę to rodzaj opakowania. Dziś na topie bez wątpienia są jednorazowe, biodegradowalne kartony, co ma też wpływ na ostateczny kształt projektu.

Swoista gra kolorów, z jaką mamy do czynienia w przypadku produktów dostępnych w sklepach, szczególnie widoczna jest na opakowaniach na żywność. Klient często nieznający danej marki może się zasugerować wyglądem wybranego artykułu. W końcu nie od dziś wiadomo, że poniekąd kupujemy wzrokiem. Ten sam produkt zapakowany w zupełnie inny karton może generować diametralnie różne wyniki sprzedażowe. To z pewnością daje do myślenia i nie można jako producent żywności podejść do tej kwestii z obojętnością. Zwłaszcza gdy ma się do czynienia z silną i wszechobecną konkurencją.

Jakie wymagania muszą spełniać opakowania na żywność? 2

Oznakowane we właściwy sposób

Specjalne znaki umieszczone na opakowaniach żywności znalazły się tam nieprzypadkowo. Swoiste rozkodowanie ich nie jest trudne, gdyż zostały one ujednolicone w przepisach. Co więcej, to właśnie na mocy obowiązującego prawa wspomniane symbole muszą bezwzględnie znaleźć się na opakowaniach na żywność. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tym zakresie jest Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.

Zlecając zaprojektowanie i kolejno produkcje opakowania doświadczonym podmiotom można zaoszczędzić sporo czasu, ale i pieniędzy. Firmy zajmujące się tym na co dzień są w stanie możliwie szybko zrealizować każde zamówienie. Delegowanie takich zadań ma uzasadnienie choćby dlatego, że w ten sposób producent żywności ma pewność, że oferowana przez niego żywność będzie opakowana w estetyczny, ale i zgodny z prawem sposób. Dzięki temu marka będzie mogła rozwijać strategię przewidzianą dla danego produktu bez żadnych zakłóceń.

Choć producentów szeroko rozumianych opakowań dla przemysłu w Polsce nie brakuje, tylko wybrani zajmują się także tymi przeznaczonymi na żywność. Do grona doświadczonych i sprawdzonych podmiotów z tej branży z pewnością należy zaliczyć producenta opakowań kartonowych Minipak. Wspomniany producent jest w stanie wykonać zlecenie od fazy projektowania, na ostatecznym wytworzeniu serii opakowań zgodnych ze specyfikacją klienta kończąc. Dotychczas zgromadzone doświadczenie pozwala firmie Minipak celnie trafiać w potrzeby klientów.

Wytrzymałe, ekologiczne, a przede wszystkim zgodne z obowiązującymi przepisami. Właśnie takie powinny być opakowania na żywność. Najlepiej zlecić ich zaprojektowanie, a potem wytworzenie specjalistom z tej branży. Takie firmy doskonale wiedzą, jakie rodzaje opakowań sprawdzą się w przypadku określonych artykułów spożywczych i nie tylko.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top