Jakie wyposażenie klubu fitness i siłowni jest niezbędne?

Zapotrzebowanie na nowe obiekty sportowe nadal jest spore. A co najważniejsze, coraz więcej osób doskonale wie, czego oczekuje po klubie fitness czy siłowni. Spełniając te oczekiwania, dany klub staje się konkurencyjny. O tym, gdzie klient będzie ćwiczyć, decyduje przede wszystkim wyposażenie oraz organizacja zajęć. Przy czym trzeba pamiętać o tym, że kluby fitness i siłownie to nie zawsze to samo. I zanim otworzymy obiekt o konkretnym profilu, warto sprawdzić, czym różnią się od siebie obie formy działalności.

Jakie wyposażenie klubu fitness i siłowni jest niezbędne? 1

Siłownia a klub fitness – jaka jest różnica?

Podstawową różnicą pomiędzy tradycyjną siłownią a klubem fitness jest przede wszystkim sposób wykonywania ćwiczeń. Na zwykłej siłowni z reguły prowadzone są treningi indywidualne. Oczywiście można zapewnić klientom wsparcie profesjonalnego trenera personalnego, jednak tak czy inaczej, na siłowni nie trenuje się w grupie.

Z jednej strony pozwala to na otwarcie siłowni w obiekcie o nieco mniejszym metrażu niż ma to miejsce w przypadku klubów fitness. Te drugie, ze względu na prowadzenie różnego rodzaju zajęć grupowych, muszą mieć przynajmniej jedną dodatkową salę lub sprawnie zorganizowaną i oddzieloną przestrzeń, która umożliwi przeprowadzenie treningów fitness.

Poza tym na siłowni kluczową rolę odgrywa profesjonalny sprzęt do ćwiczeń w postaci różnego rodzaju urządzeń dedykowanych do treningów:

 • aerobowych (maszyny eliptyczne, bieżnie, crosstrainery, rowerki poziome i pionowe)
 • siłowych (maszyny stosowe, hantle, sztangi, obciążenia olimpijskie, ławki do ćwiczeń)
 • funkcjonalnych (bramy, klatki, drabinki).

Wyposażenie klubu fitness także może zawierać urządzenia, jakie spotykamy na siłowni. Kluby fitness podzielone są bowiem na strefy i obok zajęć z ćwiczeniami grupowymi (np. aerobik, zumba, joga itd.), oferują także strefę wolnych ciężarów oraz szereg urządzeń do ćwiczeń aerobowych i funkcjonalnych.

Wyposażenie klubu fitness

Typowe wyposażenie klubu fitness to jednak akcesoria do ćwiczeń, które są wykorzystywane w trakcie intensywnych aerobików czy zajęć z pilatesu lub jogi. Do takiego podstawowego wyposażenia należą:

 • maty fitness
 • piłki gimnastyczne
 • balance stepy
 • hantle winylowe
 • stepy
 • piłki lekarskie
 • rollery
 • gumy do ćwiczeń
 • kettlebellsy

Akcesoria fitness używane mogą być zarówno do treningów w grupie, jak i ćwiczeń indywidualnych. Co najważniejsze, obok rodzaju sprzętu, istotna jest również jego wytrzymałość, ergonomia i jakość wykonania. Dlatego wybierając wyposażenie klubu fitness, nie można zdecydować się na produkty dedykowane do użytku domowego. Takie akcesoria po prostu nie spełnią swojej funkcji.

Profesjonalny sprzęt do ćwiczeń – jedyna dopuszczalna opcja!

Jakość wykonania wyposażenia klubu fitness ma znaczenie zasadnicze nie tylko ze względów na funkcjonalność oraz komfort ćwiczeń. Profesjonalny sprzęt do ćwiczeń jest przede wszystkim wytrzymały. Pamiętać trzeba o tym, że akcesoria fitness używane w klubie są bardzo mocno eksploatowane. Dlatego w żadnym wypadku nie można sobie pozwolić na wyposażenie klubów w akcesoria amatorskie.

Profesjonalne sprzęty do ćwiczeń, takie jak Apus Sports, są projektowane z uwzględnieniem wszystkich czynników związanych z intensywnym użytkowaniem akcesoriów, przez osoby o różnej wadze i sile. Poza tym, akcesoria powyższej marki, są wykonywane z materiałów bezpiecznych dla zdrowia i atrakcyjnych pod kątem wizualnym.

Ich zaletą jest to, że tradycyjną gumę zastąpiono w nich poliuretanem, który w przeciwieństwie do gumy nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, jest bardzo trwały, odporny na odkształcenia oraz ścieranie i ułatwia utrzymanie akcesoriów w czystości.

Przy urządzaniu klubu fitness czy siłowni trzeba również zadbać o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. W tego typu obiektach podstawą bezpieczeństwa jest prawidłowe przechowywanie akcesoriów. Nie mogą one leżeć luzem po kątach klubu, muszą być układane na specjalnych stojakach, które z jednej strony pozwalają na szybkie odnalezienie danej rzeczy, a z drugiej chronią ćwiczących przed kontuzją spowodowaną potknięciem się o jakieś hantle, ciężarki, czy piłki lekarskie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry