Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie 1 lipca 2021 roku, wybrana grupa przedsiębiorców zobligowana jest do wymiany dotychczasowych kas fiskalnych na kasy fiskalne online. Docelowo obowiązkiem wymiany kas mają zostać objęte wszystkie branże. Jakie grupy muszą się spieszyć z wymianą kasy? Czym się różnią i jak działają kasy fiskalne online?

Podstawową różnicą pomiędzy standardową kasą fiskalną a nowymi kasami online jest funkcjonalność integracji z Centralnym Repozytorium Kas. Wszystkie dane oraz transakcje sprzedaży rejestrowane na kasie fiskalnej są w sposób automatyczny przesyłane do CRK. Kasy fiskalne online zaprogramowane są tak, aby co 2 godziny przesyłać zestaw danych do systemu zewnętrznego, nadzorowanego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Elektroniczne wersje dokumentów zapisywane są w pamięci urządzenia, która również dostępna jest do dyspozycji CRK.
Każda kasa posiada indywidualny numer ewidencyjny, który umożliwi identyfikację urządzenia oraz przypisanie jej do konkretnego podmiotu. Zaletą korzystania z nowoczesnych kas jest brak konieczności samodzielnego aktualizowania oprogramowania. Wszystkie aktualizacje mają być instalowane automatycznie. Dodatkowo kasa fiskalna online posiada również bezpośrednie połączenie z terminalem płatniczym. Jedynym obowiązkiem, jaki spoczywa na przedsiębiorcy, jest zapewnienie stałego dostępu do Internetu, który jest podstawą do prawidłowego działania urządzenia.
Kasy fiskalne online – dlaczego obowiązkowa wymiana urządzeń?
Wprowadzenie obowiązku wymiany kas fiskalnych na te, które pozwalają udostępnić wszelkie dane dotyczące realizowanych transakcji, wynika oczywiście z konieczności uszczelnienia systemu podatkowego. Dostęp do wszystkich danych ułatwi proces kontroli podatkowej, wspomoże walkę z oszustwami podatkowymi oraz tzw. „szarą strefą”. Połączenie z terminalem płatniczym ma również za zadanie zwiększyć ilość realizowanych transakcji bezgotówkowych i zwiększyć ich bezpieczeństwo.
Kasy fiskalne online – kto i do kiedy powinien je wdrożyć?
Proces wymiany kas fiskalnych na kasy online został podzielony na kilka etapów. I etap zakładał obowiązkową wymianę urządzeń do 1 lipca 2020 roku. Od tego momentu kasy fiskalne online musiały pojawić się we wszystkich podmiotach świadczących usługi naprawy pojazdów, serwisu opon oraz sprzedających benzynę, gaz czy olej napędowy.
II etap przesunięty został z 1 lipca 2020 na 1 stycznia 2021 roku, i obejmował między innymi: lokale świadczące usługi gastronomiczne i hotelowe oraz podmioty sprzedające węgiel, brykiet i inne paliwa wytwarzane z węgla.
Natomiast III etap został przesunięty z 1 stycznia 2021, i ma zostać wdrożony 1 lipca 2021, dotyczy on przedsiębiorców świadczących usługi:
- fryzjerskie
- kosmetyczne i kosmetologiczne
- medyczne
- prawnicze
- budowlane
- usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.
Ostatni etap nie jest jeszcze sprecyzowany, ma jednak obejmować pozostałe podmioty dokonujące sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych.
Proces wymiany urządzeń fiskalnych ze względu na sytuację epidemiologiczną znacznie się wydłużył. Na chwilę obecną nie ma jeszcze potwierdzonego terminu, kiedy ma się zakończyć wymiana wszystkich kas fiskalnych na nowe.
Wpisy promowane
- W jaki sposób dział HR może zyskać dzięki wdrożeniu platformy WorkflowSpecjaliści w działach HR często muszą się liczyć z wykonywaniem czasochłonnej i żmudnej pracy. Głównym celem posiadania działu HR w ...
- Bezpłatne ogłoszenia na rynku niemieckim – gdzie znaleźć dobre źródło informacji?Rynek niemiecki wciąż pozostaje dla Polaków niezwykle atrakcyjny. Tamtejsza gospodarka nie tylko dobrze sobie radzi nawet w trudnych czasach, ale ...
Wydarzenia
X edycja konkursu e-Commerce Polska awards
22.06.2022
Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.