Kiedy warto wypożyczyć komputer czyli jak obniżyć wydatki firmowe na sprzęt IT

Laptop to jedno z podstawowych narzędzi pracy wykorzystywanych w nowoczesnych firmach. Praktycznie każde przedsiębiorstwo dysponuje własnymi komputerami przenośnymi, które są używane zarówno w biurze, jak i poza nim. Coraz więcej firm decyduje się także na wypożyczanie notebooków. Jakie wynikają z tego korzyści?

Kiedy warto wypożyczyć komputer czyli jak obniżyć wydatki firmowe na sprzęt IT 1Jeszcze kilka lat temu wypożyczalnie laptopów były w Polsce rzadkością. Dziś wynajem komputerów przestaje dziwić. Przedsiębiorstwa nad Wisłą stawiają na innowacyjność i elastyczność. Możliwość pozyskania dodatkowych notebooków (a co za tym idzie i stanowisk pracy) na pewien czas szybko wzbudza zainteresowanie.

Do niedawna firma, która potrzebowała pecetów na jakiś czas, nie miała wyjścia – musiała kupić je i liczyć się z tym, że nie zostaną w pełni wykorzystane. Dotyczy to szczególnie branż, w których występują sezonowe zmiany popytu i liczby sprzedawanych towarów czy świadczonych usług. W najgorętszych miesiącach przedsiębiorstwa te często zatrudniają dodatkowe osoby.

Ci tymczasowi pracownicy potrzebują swoich komputerów. Jeśli firma je kupi, będą one używane przez 3 czy 4 miesiące, a następnie trafią do magazynu w oczekiwaniu na kolejny szczyt sezonu. Technologia cały czas pędzi do przodu – nieużywany sprzęt komputerowy szybko traci więc na wartości. Sam koszt zakupu i przechowywania także nie jest mały.

Wypożyczanie komputerów

Kiedy warto wypożyczyć komputer czyli jak obniżyć wydatki firmowe na sprzęt IT 2
www.toprental.pl

Prostą odpowiedzią na ten problem jest wynajem laptopów. Usługa ta jest skierowana m.in. do firm, które mają duże zmiany w zatrudnieniu w skali roku i potrzebują szybko dodatkowych urządzeń. Wypożyczalnia jest w stanie dostarczyć potrzebny sprzęt w ciągu paru dni. Klient płaci tylko za okres, przez który faktycznie korzysta z notebooków.

Wypożyczenie komputera to także dobry pomysł wtedy, gdy firma planuje modernizację swojego sprzętu PC i odsyła część laptopów do serwisu w celu wyczyszczenia, wymiany podzespołów czy oprogramowania. Taka procedura może trwać nawet kilka tygodni – w tym czasie wypożyczalnia jest w stanie zapewnić pełną obsługę przedsiębiorstwa w zakresie sprzętu IT.

Inna korzyść wynikająca z wynajmu notebooków to możliwość zapewnienia dostępu do komputerów osobom, które odwiedzają siedzibę firmy. Może to być np. delegacja z nowo otwartej fabryki prowadzonej przez oddział zagraniczny, która przyjeżdża na szkolenie. Dzięki wynajętym pecetom pracownicy filii nie będą musieli przywozić własnych urządzeń.

Laptop czy desktop?

To oczywiście zależy od zastosowania i specyfiki projektu, ale wypożyczać można zarówno laptopy, jak i tradycyjne desktopy. W przypadku większości szkoleń czy konferencji, gdzie zaproszone osoby potrzebują dostępu do komputera lepiej sprawdzi się laptop. Jest tak samo funkcjonalny, ale znacznie bardziej praktyczny i mobilny. Ustawienie kilkudziesięciu stanowisk z notebookami zajmie zdecydowanie mniej czasu, niż z komputerami stacjonarnymi.

Są jednak sytuacje, gdy desktop sprawdzi się lepiej. Jakie? Wszędzie tam, gdzie na pierwszym miejscu są duże wymagania sprzętowe (karta grafiki, najnowszy procesor itp.), a którym większość laptopów może zwyczajnie nie podołać. Jeżeli organizujemy np. konkurs cybergier czy inne zawody e-sportowe, to zdecydowanie nie możemy polegać na laptopach. Na tradycyjne desktopy warto postawić także tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością osób. W przypadku dużych konferencji często pojawia się potrzeba zorganizowania biura prasowego z którego korzysta wiele, zmieniających się w czasie osób. Laptopy w takiej sytuacji są po prostu bardziej narażone na kradzież i zniszczenie.

Korzyści dostępu online

Możliwe jest nawet dalsze obniżenie kosztów eksploatacji komputerów poprzez współdzielenie jednego urządzenia przez wiele osób. Wszystko dzięki aplikacjom online oraz rozwiązaniom w zakresie dostępu zdalnego. Wdrożenie tych technologii pozwala na pełną personalizację peceta i szybkie dostosowanie go do potrzeb wielu osób.

W przypadku aplikacji online pracownik nie korzysta z programu, który jest zainstalowany na dysku laptopa. Loguje się zamiast tego do panelu w przeglądarce internetowej i wykorzystuje program uruchamiany ze zdalnego serwera firmowego. W zależności od tego, kto się zaloguje (pracownik szeregowy, menedżer) aplikacja wygląda inaczej i oferuje różne funkcje.

Korzystanie z dostępu zdalnego ma jeszcze jedną zaletę. Wypożyczenie komputerów nie wymaga instalowania od nowa wszystkich programów, które są w firmie wykorzystywane. Wystarczy przeglądarka internetowa, dostępna na każdym laptopie, aby w ciągu kilku sekund uzyskać dostęp do dobrze znanego środowiska pracy ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami.

Aplikacje online i wynajem komputerów to dwa najważniejsze trendy, które pozwalają na zwiększenie elastyczności w zakresie zarządzania sprzętem IT oraz umożliwiają znaczące obniżenie kosztów wynikających z zakupu, serwisowania i utylizowania laptopów. Są to rozwiązania, które nowoczesna firma po prostu musi przetestować.

Artykuł powstał przy współpracy z wypożyczalnią multimediów i sprzętu IT, firmą Top Rental – www.toprental.pl

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry