Kim są e-zakupowicze?

Zakupy internetowe są wygodne i łatwe. Coraz więcej ludzi korzysta z możliwości zamówienia produktu w atrakcyjnej cenie, szybko, bez wychodzenia z domu. Jednak kim dokładnie są e-konsumenci i na co zwracają szczególną uwagę przy wyborze konkretnego sklepu internetowego?

Najnowsze dane na temat zakupów internetowych są przedstawione w raporcie „E-commerce w Polsce” przygotowanym przez Gemius dla e-Commerce Polska. W tych szczegółowych badaniach opisane zostały między innymi zachowania Polaków w internecie podczas robienia zakupów.

Bezpieczeństwo transakcji? Klienci tego potrzebują

Z raportu wynika, że większość Polaków chwali sobie korzystanie ze sklepów internetowych. Robiąc zakupy online konsumenci cenią sobie przede wszystkim fakt, że są one wygodne i nieskomplikowane. W dobie ciągłego pośpiechu ważna jest również szybkość dokonanej transakcji. Nie obyło się jednak bez zdań krytyki. Najsłabiej oceniane jest bezpieczeństwo serwisów zakupowych. E-zakupowicze narzekają również na wysoką cenę dostawy oraz długie oczekiwanie na zamówiony towar. Co dziesiątej osobie robiącej zakupy w internecie zdarzyło się otrzymać produkt niezgodny z deklaracją sklepu.

Aby poprawić bezpieczeństwo i kupującego, i sprzedawcy, warto skorzystać z firmy oferującej płatności internetowe. „Bezpieczeństwo jest szczególnie istotne dla każdego pośrednika płatności. Dotpay jest pod stałym nadzorem Prezesa Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego, co gwarantuje bezpieczeństwo transakcji.” – mówi Bernadetta Madej, Dyrektor Działu Handlowego z Dotpay, jednego z największych systemów do płatności online. „Posiadamy również własne, wewnętrzne zabezpieczenia i działamy w ścisłej współpracy z bankami, co pozwala zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dzięki temu transakcje są nie tylko natychmiastowe, ale również zabezpieczone na wielu poziomach.”

Polskie sklepy internetowe wybierane najczęściej

Z przeprowadzonego badania wynika również, że z takiej formy zakupów korzysta aż 46% internautów, a co ciekawsze, niemal wszyscy dokonują zakupów w polskich serwisach. E-konsumenci doceniają w polskich sklepach internetowych przede wszystkim: niski koszt dostawy, bezpieczeństwo, szybki czas realizacji zamówienia oraz brak barier językowych – w stosunku do serwisów działających poza granicami Polski. Aby spełnić te oczekiwania, należy wybrać odpowiedni system płatności online, który przy niskiej prowizji pozwoli obsłużyć transakcje z Polski, Europy i reszty świata.

Do zakupów poza granicami kraju przyznaje się jedynie 13% ogółu internautów, co stanowi 27% spośród aktywnych e-klientów.

Kim jest współczesny e-konsument?

Zakupy w sieci realizują głównie mężczyźni. Jak wynika z badań, zwracają oni większą uwagę, w przeciwieństwie do kobiet, na łatwość w użytkowaniu serwisów zakupowych. E-zakupowicze są to osoby z wyższym wykształceniem, posiadające dochód ok. 5 tysięcy na rodzinę, oraz zamieszkałe w miastach liczących sobie ponad 500 tysięcy mieszkańców.

 

141709393678397400
Powyższy wykres pokazuje w sposób graficzny jak rozkłada się liczba kupujących w sklepach internetowych, względem płci i wieku.

141709393678405300

Wykres przedstawia dane dotyczące wykształcenia e-klientów, wielkości zamieszkiwanych miejscowości oraz dochody ich gospodarstwa domowego.

Coraz większa konkurencja wśród sprzedawców internetowych przyczynia się do większej profesjonalizacji świadczonych usług. Warto zwrócić uwagę do jakich odbiorców skierowany jest serwis zakupowy i dostosować się do coraz większych wymagań e-klientów. Takie działania długofalowe przekładają się na budowanie relacji z klientem i ich zwiększone zaufanie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top