Jaką klimatyzację wybrać do domu?

Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzatory można było najczęściej spotkać w miejscach użyteczności publicznej – wielkich galeriach handlowych czy pomieszczeniach biurowych. Dzisiaj nie jest ona luksusem, ale w większości przypadków standardem. Coraz częściej uwzględniana jest już na etapie planowania domu, gdyż wtedy można odpowiednio dobrać rodzaj klimatyzacji oraz dogodnie poprowadzić całą instalację, która zapewni optymalne warunki do przebywania w określonych pomieszczeniach. Jaka zatem klimatyzacja będzie najlepsza do domu?

Kiedy warto zainwestować w klimatyzację?

Jaką klimatyzację wybrać do domu? 1Systemy klimatyzacyjne pozwalają na obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz na regulację poziomu wilgotności powietrza. Wskazuje się na to, że latem optymalne warunki do przebywania w pomieszczeniu to około 23-26 stopni przy wilgotności około 40-60%. Trzeba przy tym pamiętać o tym, że korzystając z klimatyzacji należy zachować określoną różnicę temperatur pomiędzy miejscami klimatyzowanymi i nieklimatyzowanymi, a także powietrzem znajdującym się na zewnątrz. Taka różnica nie powinna wynosić więcej niż 7 stopni Celsjusza. Większa różnica może powodować to, że organizm człowieka będzie miał problemy z adaptacją do warunków panujących wewnątrz. Należy też pamiętać o tym, że większa różnica temperatur w połączeniu z przepływem powietrza powyżej 0,2 m/s może sprzyjać rozwojowi infekcji np. przeziębień. Przy zachowaniu odpowiednich ustawień korzystanie z klimatyzacji nie będzie niosło za sobą konsekwencji zdrowotnych i nie będzie wywoływało nieprzyjemnych odczuć, które często są kojarzone z przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu. Trzeba też pamiętać o doborze urządzeń klimatyzujących o wysokiej jakości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji?

W sklepach z urządzeniami do klimatyzowania pomieszczeń, takich jak np. https://vetall.de/ można znaleźć różnorodne modele klimatyzatorów. Obecnie bardzo popularne są urządzenia montowane na stałe, ale również te przenośne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Można dostać także klimatyzatory jednoczęściowe i składające się z kilku części (typu split). Coraz chętniej kupowane są także systemy chłodzące pozwalające na obsługę kilku pomieszczeń jednocześnie. Co ciekawe dostępne są coraz bardziej zaawansowane urządzenia, których funkcjonalność cały czas się powiększa. Niektóre firmy wypuszczają na rynek klimatyzatory, które oprócz chłodzenia powietrza, pozwalają również na jego ogrzewanie czy jego oczyszczanie. Nowoczesne systemy klimatyzacyjne są też ekologiczne, gdyż pobierają mniej energii elektrycznej, ponieważ mogą działać na zasadzie podobnej, jak pompy ciepła.

Oprócz rodzaju klimatyzatora, przy wyborze takiego urządzenia należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc. Musi być dobrana do pomieszczenia, które będzie chłodził. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych przyjmuje się zasadę, że moc chłodnicza klimatyzatora powinna wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy pomieszczenia.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje klimatyzatorów. Oprócz wspomnianego już wyżej ogrzewania powietrza, nowoczesne klimatyzatory mają takie funkcje jak filtry jonizujące i zatrzymujące zanieczyszczenia. Warto zastanowić się nad filtrami z atomami srebra, które mają właściwości przeciwgrzybiczne. Istotne są też filtry HEPA zatrzymujące kurz oraz inne pyłki mogące być przyczyną alergii. Ciekawe są również filtry uwalniające do powietrza witaminę C, która korzystnie wpływa na naszą cerę między innymi ujędrniając ją i poprawiając jej koloryt.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry