Jakie kolory do salonu najczęściej wybierają Polacy?

Co roku Instytut Pantone wyznacza paletę wiodących kolorów, odzwierciedlające nastroje panujące na świecie. Producenci i hurtownicy tkanin tapicerskich śledzą panujące trendy, oferując swoim klientom najnowsze produkty.

Polskie tkaniny tapicerskie zdobywają uznanie na całym świecie. W 2016 r. pluszowa tkanina Moric firmy Lech została doceniona na targach SoFab przez amerykańską grupę trendsetterów WGSN (Worth Global Style Network). Wyróżniona została w kategorii Cotton, czyli jako tkanina oplatająca mebel w miękki kokon.

Na jakie kolory Polacy stawiają przy wyborze mebli tapicerowanych?

Zastanawialiście się kiedyś ile kolorów widzi ludzkie oko? Rozpoznajemy ponad 500 odcieni szarości, a postrzeganie kolorów zależy od tego w jakim sąsiedztwie się znajduje. Ponadto inaczej odbierzesz barwę rano, a inaczej wieczorem. Pora roku również ma wpływ na postrzeganie.

Ciekawe fakty na temat kolorów

Tam gdzie mężczyzna widzi jeden kolor, kobieta dostrzega go w 4 różnych odcieniach, wynika to z obecności w oku aż 4 światłoczułych receptorów. Nasz mózg rozpoznaje około miliona barw. Rekordzistka, Concetta Antico, tetrachromatyczka – widzi około 100 mln kolorów. Za to długie wpatrywanie się w biały kolor zaowocuje przejściem pracy mózgu w sztuczny sen i halucynacje.

Hollywoodzkie produkcje opanowane zostały przez barwy niebieskie i pomarańczowe, co nie jest przypadkiem. Blockbustery takie jak Avengers, Iron Man, Mad Max nasycone są tymi kontrastowymi kolorami z koła barw. Takie zestawienie jest niezwykle atrakcyjne dla naszego oka i nie narusza pamięci kolorystycznej. Żadna kinematograficzna produkcja nie obejdzie się również bez colour grading`u. Co tylko potwierdza, jak ważne są kolory, które nas otaczają.

Wpływ kolorów

Każdy kolor ma odpowiednią długość i częstotliwość fali, która potrafi wpływać na pracę narządów, psychikę oraz nasze zdrowie. Jasne odcienie działają kojąco i uspokajająco. Wszelkie beże, biele czy ecru powiększają pomieszczenie, tworzą aurę czystości i niewinności.

Szarości nie wpływają na emocje. Nie są ani zimne ani ciepłe. Są doskonałą bazą do bardziej zdecydowanych kolorów. Jednak należy uważać na ciemne szarości, które w dużych ilościach przygnębiają. Kolor niebieski ukoi Twoje nerwy, ochłodzi wnętrze, a żółty pozwoli się skupić i pobudzi kreatywność. Zieleń uspokaja, przeciwdziała złowrogim skutkom stresu. Odzwierciedla kojące przebywanie na łonie natury wśród drzew i traw.

Najpopularniejsze kolory w salonie

Badania przeprowadzone przez Beckers`a potwierdzają, że wybieramy przede wszystkim kolory stonowane. 35 % respondentów przyznało, że najczęściej wybierają jasne barwy takie, jak biel, beż, ecru. Następne są stonowane takie, jak łagodna zieleń, błękit , delikatny różowy.

Mniejszą popularnością cieszą się kontrastowe zestawienia. Tylko 13 % ankietowanych  wybiera do wystroju wnętrz bardziej zdecydowane kolory. Z wiekiem tendencja do wyboru bieli i beży wzrasta. Ankietowani w wieku od 15 do 29 lat chętniej wybierają kontrastowe i odważniejsze kolory.

W trakcie zakupu mebli tapicerowanych, największą popularnością cieszą się klasyczne kolory. Czerń, biel i szarości plasują się najwyżej w statystykach wybieranych tapicerek.

Wybór nie jest przypadkowy. Tkanina praktyczna i łatwa w czyszczeniu to najczęściej poruszane tematy podczas wyboru obicia tkaniną.

Również ponadczasowy charakter tej kolorystyki  zapobiegnie ponownemu zakupowi, ze względu na zmianę trendów.

Jakie kolory do salonu najczęściej wybierają Polacy? 1

Najgorętsze trendy materiałów obiciowych

W tym roku Instytut Pantone, który kreuje trendy kolorystyczne,  w tym roku stawia na komfort i odpoczynek. Kolory mają zapewnić uczucie błogiego spokoju. Trend ten nie omija również struktury tkaniny. Otaczać nas będę tkaniny miękkie w dotyku; plusz, aksamit, mikrofaza. Ta ostatnia jest często wybierana przez naszych klientów, a gama materiałów Alova cieszy się dużą popularnością.

„Chcieliśmy nawiązać do barw, które otaczają nas w przyrodzie, nasza paleta na wiosnę 2017 przywołuje spektrum emocji i uczuć. Od ciepła słonecznych dni z Primrose Yellow do orzeźwiającego uczucia oddychania świeżym górskim powietrzem z Kale, aż po chęć ucieczki do dziewiczych rajskich wód z Paradise Island” – Leatrice Eiseman.

Trendy strukturowe tkanin współgrają z trendami kolorystycznymi. Wszystkie kierunki obrane w tych dziedzinach mają wspólną cechę. Świat designu postawił na bliskość natury. Wiąże się to z utrzymaniem stonowanej kolorystyki w barwach ziemi. Ponadto, jak twierdzą designerzy, nowoczesne technologie umożliwią jeszcze lepsze naśladowanie natury przez tkaniny.

Tkaniny imitujące len, bawełnę i plecionkę to must have tego sezonu. Prym wiodą tkaniny z motywem kwiatowym. Stawiać będziemy na jakość i dobre wykonanie. Będziemy otaczać się wszystkim co nas uspokaja i niesie ukojenie. Potrzeba ta wynika z pędu życia, stresu, niepokojących wydarzeń na świecie.

Wszystkie odcienie zieleni mile wdziane w salonie. Zieleń w kolorze mchu, groszku czy tropikalnych liści? Wszystkie te barwy dozwolone, a kanapa w salonie w kolorze soczystej zieleni, może stać się swego rodzaju wisienką na torcie.

Jakie kolory do salonu najczęściej wybierają Polacy? 2

Polacy stawiają na jakość tkanin tapicerskich

Świadomość konsumentów coraz częściej rzutuje na wybór tkaniny. Coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko  na cenę i design, ale również na jakość. Dbamy o to, aby zakupione meble służyły przez wiele lat, a ich stan odpowiadał temu w czasie zakupu.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się meble w obiciu z tkaniny z grupy plecionek. Charakteryzuje je duża wytrzymałość na wycieranie. Na podium materiałów obiciowych stanęły tkaniny Lawa i Majorka.

Z pomocą przychodzą producenci tkanin, oferując tkaniny tapicerskie odporne na ścieranie, tworzenie się pilingu czy wysoką gramaturę. Tkaniny te przechodzą odpowiednie testy: Martindale`a, na rozdarcie czy płowienie. Ponadto klienci mają do wyboru materiały obiciowe plamoodporne, antybakteryjne i antygrzybiczne. Zwiększona świadomość ekologii pomaga na tworzeniu produktów bezpiecznych dla życia i zdrowia. Idealnym przykładem jest tutaj tkanina Casablanca. Wyprodukowana w technologii Cleanaboo, zapewni, że do pozbycia się rozlanej kawy, herbaty czy wina z kanapy wystarczy tylko ściereczka.

Atrakcyjną ofertę tkanin tapicerskich znajdziesz na http://www.mir-tex24.pl/.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top