Konfiguracja kasy fiskalnej, czego jeszcze musi dopilnować właściciel kasy fiskalnej?

Coraz więcej przedsiębiorców ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej, a to oznacza, że muszą kupić urządzenie rejestrujące, ale i odpowiednio je skonfigurować. Osoby zajmujące się sprzedażą i świadczące usługi mają szereg obowiązków, o których muszą pamiętać, by nie zapłacić kary. Czego musi dopilnować właściciel kasy fiskalnej?

Konfiguracja kasy fiskalnej, czego jeszcze musi dopilnować właściciel kasy fiskalnej? 1

Zakup kasy fiskalnej

Kasy fiskalne dostępne są w różnych wariantach. Nie każda sprawdzi się we wszystkich przedsiębiorstwach. Wymienia się kasy ECR, POS, iPOS, systemowe, jednostanowiskowe, specjalizowane, z kopią elektroniczną. Niektóre odpowiednie będą w przypadku dużych sklepów, inne znajdą zastosowanie w niewielkich punktach usługowych lub w gabinetach lekarskich. Niektórzy oferują przy zakupie urządzenia inne usługi. Konfiguracja kasy online może zostać wykonana z pomocą sprzedającego kasę (mojafiskalna.pl), dodatkowo niektórzy korzystają ze szkolenia z obsługi produktu. Na wstępie jednak właściciel firmy ma obowiązek zgłoszenia zamiaru zakupu urządzenia do właściwego urzędu skarbowego. Konieczne jest też podanie informacji o terminie rozpoczęcia sprzedaży, liczbie potrzebnych kas, miejscu instalacji.

Fiskalizacja kasy

Fiskalizacja kasy to jeden z najważniejszych obowiązków przedsiębiorcy. Jest to jednorazowa czynność, która polega na zaprogramowaniu urządzenia rejestrującego. Dopiero po fiskalizacji kasa może być używana. Rejestrowane będą wszystkie transakcje, generowane będą raporty itp. Przed tą czynnością urządzenie działa wyłącznie w trybie testowym. Fiskalizacja może być wykonana jedynie przez serwisanta, który ma do tego stosowne uprawnienia. Często proponuje ją sklep, w którym urządzenie jest kupowane. Po fiskalizacji należy zgłosić ten fakt do właściwego urzędu skarbowego.

Inne obowiązki przedsiębiorców

Wszelkie wprowadzane zmiany dotyczące kasy powinny być zgłaszane przez właściciela urządzenia do urzędu skarbowego. Dotyczy to aktualizacji miejsca używania kasy fiskalnej, zmiany urzędu skarbowego czy wymiany pamięci kasy fiskalnej. Takie sprawy można załatwić osobiście lub przez internet.

Oprócz tego przedsiębiorca ma obowiązek archiwizacji kopii paragonów fiskalnych. W zależności od wybranego urządzenia może to odbywać się w formie papierowej lub elektronicznej. Ponadto trzeba pamiętać o raportach dobowych i miesięcznych.

Każde urządzenie może ulec awariom. Przeglądy techniczne dla kas fiskalnych są obowiązkowe. Należy zlecać je co 2 lata. Podczas takiej analizy eliminowane są ewentualne usterki, urządzenie jest też konserwowane. Przegląd musi być wykonany przez uprawnionego do tego serwisanta.

Ponadto właściciel kasy powinien przechowywać książkę serwisową przez cały czas użytkowania urządzenia. W takim dokumencie znajdują się informacje o kasie, jej numer fabryczny, ewidencyjny, unikatowy. Są też dane serwisu obsługującego urządzenie. Wglądu do książki serwisowej może zażądać nawet pracownik urzędu skarbowego podczas kontroli. Lepiej więc przestrzegać ewentualnych terminów i pilnować dokumentacji kasy fiskalnej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top