Konto firmowe a konto osobiste – czym się różnią?

Każdy chyba zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach posiadanie własnego rachunku bankowego jest niezbędne, zwłaszcza jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą. Powinniśmy jednak zastanowić się, jakie konto wybrać, by w największym stopniu odpowiadało ono naszym potrzebom i zaspokoiło nasze wymagania. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, możesz wybierać spośród dwóch możliwości – a konkretnie pomiędzy kontem firmowym i osobistym. Na które więc powinieneś się zdecydować?

Litera prawa  nie reguluje takich kwestii, jak konto, do którego przypisana musi być firma, dlatego też jako przedsiębiorcy możemy zdecydować się na księgowanie firmowych pieniędzy na rachunku osobistym. Wybór jest więc zależy od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Największe zalety konta prywatnego

Konto firmowe a konto osobiste - czym się różnią? 1

Prowadzenie konta prywatnego z finansami firmy, to rozwiązanie, które idealnie dopasuje się do tych przedsiębiorców, którzy prowadzą mała firmę, taką, w której głównymi transakcjami będą przelewy do Urzędu Skarbowego i ZUS. Nie ma bowiem obowiązku  szczegółowego rozliczania się i dokumentacji owych  transakcji. To rozwiązanie jest zwyczajnie wygodne – jako przedsiębiorca nie będziemy  musieli wybierać się do banku, zakładać nowego konta, wyrabiać karty czy  zapamiętywać kodu PIN. Dodatkowo nie poniesiemy opłat związanych z zakładaniem konta firmowego.

Warto też wspomnieć, że jeżeli transakcje, które  wykonujecie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przekraczają 15 tysięcy euro, mamy obowiązek wykonywania ich za pośrednictwem rachunku bankowego. Jednak nie oznacza to, że musi to być konto firmowe.

Zalety konta firmowego

Pierwszą i chyba najważniejszą jego zaletą, jest odcięcie prywatnych pieniędzy i transakcji od tych, które związane są z naszą działalnością gospodarczą. W znacznym stopniu ułatwi to prowadzenie księgowości, zwłaszcza gdy przychody otrzymuje także z innych źródeł. Kolejną zaletą, jest swoista anonimowość – przy ewentualnej kontroli, urzędnicy będą mieli wgląd jedynie w firmowy obszar naszych finansów.

Warto też przypomnieć, że prowadzenie konta firmowego może wiązać się z określonymi bonusami – wiele banków oferuje bowiem inne, lepsze zasady przy prowadzeniu tego typu  kont (sprawdź konta firmowe na direct.money.pl). Związane mogą być zarówno z linią kredytową jak i produktami, które skierowane są bezpośrednio do firm. Nawet jeśli przyjdzie nam zapłacić za prowadzenie czy obsługę konta firmowego, możemy wliczyć te wydatki w koszty.

Dobrą praktyką jest założenie konta firmowego w tym samym banku, w którym posiadamy konto osobiste, nie będziemy musieli wówczas czekać na przelewy przechodzące między tymi rachunkami.

Podsumowując

to jaki rachunek będzie dla nas najlepsze, w największej mierze uzależnione jest od specyfiki naszej działalności, a przede wszystkim jej rozmiarów.  Mali przedsiębiorcy mogą pozwolić sobie na przechowywanie finansów firmy na prywatnym rachunku. Jednak  w przypadku większych przedsiębiorstw prowadzenie rachunki firmowego wydaje się być bardziej praktyczne.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top