Konto firmowe – co należy o nim wiedzieć?

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma obowiązkami oraz wyzwaniami. Warto zdawać sobie z tego sprawę jeszcze zanim otworzy się firmę. Teoretycznie nie istnieje obowiązek prawny, który wymusza, aby przedsiębiorca posiadał konto firmowe – można korzystać z prywatnego rachunku. Mimo to zdecydowanie się na takie przedsięwzięcie to bardzo mądry krok, pozwalający uniknąć w przyszłości wielu problemów.

Konto firmowe - co należy o nim wiedzieć? 1

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o kwestii zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego. Następuje na konto, jakie podało się w CEIDG. Jeżeli wpisano tam rachunek prywatny, może on zostać uznany za firmowy, więc istnieje możliwość jego kontroli. Urzędnicy dowiedzą się więc, gdzie robiło się prywatne zakupy, co potrafi być dosyć kłopotliwe dla części osób. Ponadto prywatne dochody mogą być zatwierdzone jako te z działalności. Mowa tu chociażby o sprzedaży niepotrzebnych przedmiotów.

Ponadto posiada się obowiązek, aby korzystać z firmowego rachunku, gdy wartość konkretnej transakcji między firmami przekracza 8000 złotych. Nie ma mowy o podzieleniu wyższej kwoty na mniejsze przelewy, gdyż liczy się ich suma. Warto również wspomnieć, że część umów z bankami zawiera aneksy z zakazem wykorzystywania kont osobistych do celów związanych z działalnością gospodarczą – takie działanie może skutkować zerwaniem kontraktu, a nawet pociągnąć za sobą obowiązek zapłaty kary finansowej.

Czy konto firmowe musi generować dodatkowe koszty?

Nietrudno zauważyć, że oferty rachunków osobistych są o wiele atrakcyjniejsze niż firmowych. Praktycznie nie da się podpisać umowy, która nie obejmuje płatności za konto biznesowe. Często jednak zdarza się, że część usług jest darmowa. Mowa tu na przykład o:

  • wydaniu i używaniu karty płatniczej,
  • prowadzeniu konta,
  • konkretnej ilości przelewów w miesiącu,
  • wypłatach z bankomatu,
  • wpłatach do wpłatomatu.

Warto wobec tego dokładnie zapoznać się z Tabelą opłat i prowizji, dzięki której można dowiedzieć się, za co będą obowiązywać dodatkowe opłaty. Reklamy bowiem skupiają się najczęściej na tym, co jest za darmo. Opierając się tylko na nich nie posiada się pełnego obrazu zobowiązania, jakie ma się zamiar zawrzeć. Świetnym pomysłem będzie porównanie kont firmowych, jakie oferują konkretne banki. Dzięki temu można wybrać takie, które w pełni spełni posiadane oczekiwania. Da się to sprawnie zrobić za pomocą strony internetowej https://porownywarkabankow.pl/ranking-kont-firmowych/. Samodzielne studiowanie poszczególnych ofert będzie bowiem znacznie bardziej męczące i przede wszystkim czasochłonne.

Co zrobić, gdy bank chce zamienić zasady?

Instytucje bankowe działają najczęściej według następującego schematu: na początku oferują wspaniałe, niezwykle korzystne warunki, a następnie po zdobyciu nowych klientów wprowadzają dodatkowe opłaty. Często korzystanie z konta założonego w konkretnej placówce może się po czasie wiązać ze sporymi kosztami. W takiej sytuacji najlepiej będzie zmienić bank. Trzeba jednak najpierw powiadomić o tym kontrahentów, na przykład za pomocą korespondencji. Stare konto powinno się zostawić czynne jeszcze przez około 2-3 miesiące. Ma się wtedy pewność, że każdy dowiedział się o zmianie numeru rachunku na inny.

Konto firmowe – podsumowanie najważniejszych informacji

Zakładanie rachunku biznesowego może wydawać się proste, aczkolwiek warto zachować czujność, aby nie dopuścić do powstania nadprogramowych kosztów. W tym celu należy:

  • dokładnie czytać umowę,
  • rozgraniczyć konto osobiste oraz firmowe,
  • zapoznać się z Tabelą opłat i prowizji,
  • porównać oferty konkretnych banków,
  • śledzić na bieżąco zmiany, jakie zostają wprowadzane.

Te rady z pewnością sprawią, że uda się podjąć dobrą decyzję oraz zdecydować się na najkorzystniejszą ofertę.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top