Kontrola dostępu w firmie – dlaczego warto?

Kontrola dostępu jeszcze kilka lat temu kojarzyła się jedynie z wielkimi biurowcami i potężnymi firmami korporacyjnymi. W dzisiejszych czasach z kontrolą dostępu możemy spotkać się praktycznie wszędzie. Coraz więcej budynków wielorodzinnych, prywatnych osiedli, czy też wjazdów na płatne parkingi, korzysta z mniej lub bardziej skomplikowanych systemów dostępu, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Kontrola dostępu w firmie - dlaczego warto? 1

Czym jest tak naprawdę kontrola dostępu?

Kontrola dostępu, najprościej rzecz mówiąc, to nic innego jak weryfikacja uprawnień wybranych osób do wejścia/wyjścia za pomocą specjalnych urządzeń elektronicznych i zaawansowanego oprogramowania. Najpopularniejszymi elementami, które wykorzystują systemy kontroli dostępu są między innymi: czytniki kontroli dostępu, karty zbliżeniowe, komputery z oprogramowaniem, elektrozamki oraz sterowniki.

Jak działa kontrola dostępu w firmie?

Administrator systemu kontroli dostępu za pomocą dedykowanego oprogramowania może rejestrować, nadzorować i nadawać uprawnienia poszczególnym użytkownikom systemu. Stosowne uprawnienia najczęściej zapisywane są w sterowniku systemu. Natomiast karta zbliżeniowa umożliwia otwarcie elektrozamków w drzwiach. Plastikowe karty zbliżeniowe po przyłożeniu do czytnika, mogą otworzyć wyłącznie te drzwi do których mają nadane odpowiednie uprawnienia. Cały mechanizm odbywa się za pomocą wymienionych wcześniej sterowników, które odpowiedzialne są za komunikację pomiędzy czytnikiem kart zbliżeniowych z komputerem.

Dlaczego warto?

Głównym zadaniem nowoczesnych systemów kontroli dostępu jest oczywiście identyfikacja oraz prowadzenie nadzoru nad wszystkimi osobami, które wchodzą na dozorowany teren. W dużej mierze to właśnie dzięki odpowiednim systemom, można zabezpieczyć się przed wejście na chroniony teren postronnych osób, dzięki czemu ogranicza się ryzyko wandalizmu i kradzieży. Sporą zaletą kontroli dostępu jest także to, że znacząco ułatwia ona nadzór nad pracownikami i klientami podczas ewentualnej ewakuacji budynku. Nowoczesne systemy zaprojektowane zostały w taki sposób, aby można było je zintegrować z systemami RCP. Dzięki temu rozwiązaniu zdecydowanie łatwiej jest rozliczać pracowników firmy. Wysokiej jakości sprzęt i akcesoria znajdziemy w specjalistycznych sklepach – https://www.fonex.pl/kategorie/kontrola-dostepu-7.html.

Jakie są sposoby zabezpieczeń?

Producenci chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też systematycznie udoskonalają swoje urządzenia i na bieżąco unowocześniają systemy kontroli dostępu. Firmy, które chcą się zabezpieczyć mogą skorzystać z wielu różnych rozwiązań. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście drzwi z elektrozamkami, bramy przesuwne, bramki kontroli dostępu, domofony i wideodomofony albo zwykłe szlabany. System dostępu do wybranych pomieszczeń, może być autoryzowany nie tylko za pomocą karty zbliżeniowej, ale również za pomocą radiowych pilotów, tablic rejestracyjnych albo za pomocą odczytu linii papilarnych. Wiele nowych systemów wyposażonych jest w klawiatury numeryczne, które służą do wprowadzania kodu dostępu. Wybranie odpowiedniego systemu kontroli dostępu to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważną rolę odgrywa profesjonalny projekt systemu kontroli dostępu oraz fachowe zamontowanie wszystkich elementów. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w firmie warto zlecić montaż systemu odpowiednio wykwalifikowanej firmie, która zapewni także systematyczny serwis. Rzetelna firma zapewni swoim klientom także fachowe doradztwo w wyborze najlepszych systemów kontroli dostępu, które będzie można zamontować w firmie. Należy pamiętać, że system jest tak dobry jak jego najsłabsze ogniwo, dlatego zalecane jest kupowanie w zaufanych i sprawdzonych sklepach mogących zapewnić najwyższą jakość urządzeń.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry