Jaki kredyt gotówkowy wybrać?

Jeśli nie jesteś beneficjentem programu 500 plus i potrzebujesz gotówki, to najszybszym sposobem uzyskania dodatkowych środków jest kredyt gotówkowy. Jednakże, nie każdy wie, na co należy zwrócić uwagę wybierając kredyt gotówkowy.

Poniżej przedstawiamy kilka cennych porad, na co należy zwrócić uwagę w procesie wyboru idealnego kredytu.

Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy?

Jaki kredyt gotówkowy wybrać? 1Aby wybrać najtańszy kredyt gotówkowy, należy porównać wszystkie części składowe kredytu gotówkowego. Są to:

  • Kwota bazowa,
  • Długość okresu spłaty,
  • Oprocentowanie nominalne,
  • Oprocentowanie rzeczywiste, czyli RRSO,
  • Prowizja,
  • Koszt ubezpieczenia kredytu.

Dopiero po sprawdzeniu wszystkich, wyżej wymienionych warunków, możesz stwierdzić czy dany kredyt gotówkowy jest dla Ciebie. Ważne jest też abyś zsumował wszystkie koszty kredytu a potem zastanowił się czy lepszym rozwiązaniem dla Ciebie nie jest sfinansowanie zakupu poprzez oszczędzanie na lokacie a nie wykorzystywanie środków pochodzących z kredytu. Może okazać się, że jest to tańsze rozwiązanie.

Trochę definicji

Co oznaczają te terminy?

  • Kwota bazowa jest to kwota, którą pożyczasz od banku. Zawsze musisz ją oddać w 100%.
  • Długość kredu spłaty oznacza liczbę rat miesięcznych, w ciągu których deklarujesz spłatę kredytu. Jest to wartość maksymalna, zawsze kredyt możesz zwrócić szybciej (choć w niektórych bankach pobierane są za to dodatkowe opłaty).
  • Oprocentowanie nominalne to wartość, która pokazuje oprocentowanie kapitału kredytu. Różni się ono od RRSO tym, że nie uwzględnia całkowitych kosztów, w tym kosztów prowizji oraz ubezpieczenia.
  • Prowizja to jednorazowy koszt udzielenia kredytu.

Szybki kredyt gotówkowy, czyli tzw. Chwilówka

Poza standardowymi kredytami na rynku, istnieją także tzw. szybkie kredyty gotówkowe. Są one oferowane przez instytucje pozabankowe. Ich istotną zaletą jest brak większych formalności. Instytucje udzielające chwilówek nie potrzebują zaświadczeń o dochodach, wystarczy im Twoje oświadczenie. Cały proces możesz przejść online, dzięki czemu oszczędzasz swój czas. Bardzo często bywa tak, że pierwsza pożyczka jest bezpłatna.

Nic jednak nie jest za darmo. Jest to kosztem znacznie wyższego RRSO. W ekstremalnych przypadkach potrafi ono sięgać nawet kilkuset procent. Taki poziom RRSO stwarza ryzyko, że możesz wpaść w spiralę zadłużenia. Jest to z pewnością sytuacja, której lepiej uniknąć. Dlatego też rekomendujemy, aby przeglądając oferty kredytów gotówkowych, skupiać się na ofertach banków.

Jeśli nie kredyt to co?

Nie każdy lubi zaciągać nowe kredyty. Są ludzie, którzy zamiast żyć na kreskę wolą oszczędzić gotówkę z comiesięcznej pensji. Jeśli jesteś jednym z nich, być może zamiast kredytów, powinieneś zainteresować się lokatami. Jednakże, przy obecnym poziomie stóp procentowych oszczędzanie na lokacie jest bardzo czasochłonnym procesem a zyski z lokowanych środków często nie są większe od inflacji. Dlatego też oszczędzanie na lokacie niewiele się obecnie różni od lokowania gotówki w przysłowiowej skarpecie.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry