Księgowość przez internet – czy warto?

Wiele biur księgowych oferuje swoim klientom możliwość powadzenia księgowości przez internet. To kusząca oferta, ponieważ można w większości przypadków realizować formalności bez wychodzenia z domu, niemniej jednak ma też swoje minusy. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Przede wszystkim trzeba wymienić kilka różnych wariantów prowadzenia księgowości przez internet. To między innymi:

  • udostępnienie klientowi programu do księgowości wraz z pomocą księgowych online i przez telefon, wtedy to klient samodzielnie prowadzi księgi, ale ma też stałe wsparcie ekspertów, gdy jest ono potrzebne
  • przekazywanie dokumentów księgowej z biura rachunkowego, która zajmuje się wtedy wprowadzeniem danych do programu – dokumenty można przekazać przez internet lub też za pośrednictwem firmy kurierskiej

142615442078544200W pierwszym przypadku, oczywiście, na księgowanie trzeba przeznaczyć więcej swojego czasu, bo chociaż program pozwala na znaczne uproszczenie i przyspieszenie formalności w stosunku do własnoręcznego wypisywania dokumentów, to jednak nie daje aż tak dużego komfortu jak w przypadku pełnej obsługi biura rachunkowego.

Naturalnie, kolejną ważną kwestią są tutaj koszty. Najmniej zapłaci się za korzystanie z programu komputerowego – są to programy online, które wymagają regularnej, comiesięcznej płatności abonamentowej, która zwykle określona jest w zależności od liczby dokumentów czy też zakresu dostępnych narzędzi i usług. Biuro rachunkowe przez internet jest z kolei droższym rozwiązaniem, ponieważ to ono pozwala na uzyskanie pełnego wsparcia ekspertów w swojej dziedzinie.

Firmy, które chcą prowadzić księgowość online, muszą mieć oczywiście stały dostęp do internetu. To plus wtedy, gdy w okolicy nie ma żadnego biura rachunkowego, a także przy częstych wyjazdach. Są też ograniczenia, na przykład nie jest możliwa pełna księgowość. Wrocław czy inne duże miasta w Polsce mają wiele biur do dyspozycji klientów. Sprawa gorzej prezentuje się w mniejszych miejscowościach, dlatego to właśnie przedsiębiorcy z nich częściej decydują się na usługi przez internet.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top