Którą wybrać firmę leasingową?

W rozsądnym wydatkowaniu firmowych pieniędzy, zdecydowanie jest miejsce i na leasing, dzięki któremu łatwo jest pozyskać środki trwałe bez zamrażania firmowego budżetu, a i korzyści widoczne są w odliczaniu kosztów od uzyskanego przychodu. Która firma leasingowa udziela najlepszych warunków?

Którą wybrać firmę leasingową? 1

Szybkie decyzje i minimum formalności

W relacjach biznesowych czas ma najwyższą wartość. Im szybciej są więc realizowane wszelkie interesy klienta, tym lepiej. Ta zasada doceniana jest także przy dopełnianiu wielu skomplikowanych formalności, w tym związanych z leasingiem czy z kredytem. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy firma leasingowa upraszcza do minimum cały biurokratyczny proces, dzięki czemu przedsiębiorca może szybciej skompletować niezbędne dokumenty i uzyskać informację o podjętej decyzji.

Tu istotne są niuanse, jeśli bowiem towarzystwo leasingowe wymaga odpowiednich zabezpieczeń, a do tego interesuje się historią w BIK czy KRD, to oczekiwanie na niezbędne dokumenty i zaświadczenia mocno wydłuży cały proces otrzymania samochodu. Dlatego wybierając firmę, warto wcześniej dopytać, jakie dokumenty będą niezbędne do rozpoczęcia weryfikacji przedsiębiorstwa i przyznania jej pojazdu na leasing.

Auta nowe i używane – czyli szeroka oferta dla firm

Nie każdy przedsiębiorca dysponuje takimi środkami, by sfinansować użytkowanie całkiem nowego, bardzo drogiego pojazdu. Wcale jednak też nie musi tego robić. Wystarczy bowiem wybrać firmę, która w swojej ofercie posiada też samochody po leasingu. Używane, ale zachowane w dobrym stanie pojazdy będą nadal optymalnie służyć firmie, ale za zdecydowanie mniejsze pieniądze.

W takim przypadku warto jednak zwrócić uwagę, czy firma serwisuje i dokładnie sprawdza stan techniczny pojazdu, przed podpisaniem umowy i przekazaniem kluczyków klientowi. Ponadto ważne jest, by firma w pełni dopasowała się do potrzeb klienta i zapewniała mu dostęp zarówno do aut osobowych, jak i dostawczych, a nawet ciężarowych.

Różne alternatywy umowy leasingowej

Firma leasingowa zdecydowanie powinna umożliwić także szeroki wybór samych opcji leasingu. Oprócz leasingu operacyjnego czy finansowego, popularnym jest też tak zwany leasing zwrotny. Ta druga opcja polega na odsprzedaniu firmie leasingowej własnego środka transportu i spisaniu na niego umowy leasingowej, by móc go dalej użytkować.

Indywidualne podejście do klienta

Choć każda firma leasingowa opiera się na konkretnych zasadach współpracy i działa zgodnie z wewnętrznym kodeksem firmy, to powinna być otwarta na nawet bardzo indywidualne oczekiwania klienta. To dotyczy zarówno wysokości wkładu własnego, znalezienia idealnego modelu samochodu, jak i wypracowania takiej umowy, by obie strony były w pełni usatysfakcjonowane. Idealnie jeśli firma leasingowa jest otwarta na każdego klienta, zarówno przedsiębiorcę, który dopiero zarejestrował firmę, jak i takiego, który przechodzi pewne „perturbacje finansowe”. Klarowne informacje np. o weryfikowaniu firmy w BIK sprawią, że klient nie straci czasu na realizację formalności, ponieważ szybko może ocenić swoje szanse na pozytywną decyzję w kwestii finansowania pojazdu.

Optymalny okres finansowania

Na koniec warto zorientować się, na jaki czas możliwe jest podpisanie umowy leasingowej. Dobre towarzystwo leasingowe powinno być i pod tym względem elastyczne i zapewniać zarówno minimalny, jak i maksymalny czas. Przedsiębiorca, który nie jest zainteresowany finansowaniem środka transportu na dłuższy czas, powinien mieć alternatywę podpisania umowy na krótszy czas. Dla firm, które chcą jak najdłużej opierać się na leasingu, dobrym rozwiązaniem jest umowa na 60 miesięcy. Należy jednak mieć na względzie, że firmy leasingowe czas umowy uzależniają też od rocznika pojazdu, dlatego jeśli przedsiębiorca zainteresowany jest konkretnym okresem umowy, to o szczegóły powinien dopytać już w pierwszej fazie rozmów z leasingodawcą.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry